1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple Macitosh двојно понебезбедни од обичните PC-а во 2019 година

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од gOJDO, 15 Февруари 2020.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Значи адверите и спајверите не му штетат на здравјето на јаболчето?
   
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Не, мекот е побрз со адвери, затоа и поскапо го продаваат.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  А мекот е исто побрз и со Виндоус? бидејќи јас кога купувам мек прво што правам е промена на оперативен систем.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  А познавате некој да користи Macos? ДУри и тие неколку Макбуци што ги знам користат windows.
   
  На gOJDO и Astro им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  За пување добар е MacOS. За работа Windows. Јас еднаш пробав да го користам сра*ето. Неможев да користам е-mail, офис документите беа некомпатибилни со белиот свет, немав звук во видеа затоа што не сум донирал бубрег и слично. Среќа Јаболко дозволуваше да инсталирам Windows инаку ќе имав украс за на биро од 2000 евра.
   
  На AleksandarSK, #samurai#, Fatal1ty_ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зборувате како adware да е само adware а PUP да е само PUP.
  Во реалноста од каде знаете дека adware-от е само adware а не дека прави уште 300 работи во позадина како тројан, backdoor и слично?

  И да замолам, во отсутство на аргументи да не се преминува на butt-hurt симптоми.
   
  На Chicco69 и gOJDO им се допаѓа ова.
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Ако е адверот малвер, ќе се вика малвер.
  Ако е PUP нешто повеќе од PUP (класификација на малвербајтс) ќе се вика вирус.

  А за ова гојдо што има некој личен проблем со мекинтоши и месо да дискутира прави смешни досетки, немам коментар...
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Како немаш коментар кога цело време коментираш.

  Инаку немам ништо лично против мекинтоши. Топ си се со Windows, можда малку overpriced. Немам ни нешто особено против Mac OS исто ко што немам нешто особено против л*збејките, само шо се безкорисни и не ги е*ам. Мубаетов е за тие што сечат вени по јаболките. Правам анализа на психолошки профил на јаболкар. Ме интересира какви аргументи и методи ќе применат во одбрана на саканото.

  Тебе нешто лично те погодија моите смешни досетки?
   
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  А кој се јаболкарите на форумов? Целиот начин на дискусија ти е агресивен, арогантен и навредлив, баш како да имаш комплекс од јаболки. Не ми е јасно искрено со кого дискутираш или кого чекаш на темава - 3-ца ти пишаа валидни аргументи и продолжуваш со „смешни досетки“ место со твои аргументи.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Шо врска има ова... И на андроид треба да одам во посебни локации па си кликам и после си инсталирам. Ако си решен да инсталираш нешто, нема да те спречи вакво нешто....
  Хахахах, не. Ептен неконструктивен критицизам е ова - дури можеби и трол.

  Макот си има свои предности, како апликациите за музичка продукција, тачпад на макбук...
   
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Можеш да собереш drive by вирус и без интеракција.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  коЈ се или кои се, они си знаат.

  Ауу, па тебе бисерот ти се сронил шо така пишав за јаболките и јаболкарите...

  Да бе, јас сум многу искомплексиран, ме позна?
  Ако, не смета...
   
 13. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Шо ме реплицираш за глупости, кога не си ја разбрал поентата на тоа што го пишав.
  Значи, поентата е инталација на несакан софтвер и не можеш на макот туку така да го инталираш, треба првин низ триста чуда активности да поминеш за да интсталираш нешто...а тое е поентата на дискусијата.
   
 14. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Овие работи што ги наброја реално се основни работи и нема шанса да не работат.
  Е-мајл клиентот на MacOS јас го користам и одлично си работи, на него имам Gmail, Outlook и iCloud акаунти.

  Офис документите беа некомпатибилни? Word, Excel одлично си работат на MacOS, а ако зборуваш за Pages и Numbers исто се компатибилни со сите офис документи. Да вистина е дека не се нешто посебно Pages и останатите на Mac ама пак затоа можеш слободно да ги инсталирам Microsoft апликациите.

  Ова не се листа на работи за да кажиш дека не чини Mac.
   
  Speedster, it_boy и на Oktar им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Само да си кажам дека на мекот кога ке пуштам видео имам и звук и двата бубрега!
   
  На fuzzjaw, Speedster, Ulrezaj и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Mac OS vs Windows
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Тоа е само затоа што Брус Вриглис има 3 по дифолт! :D
   
  На moongose, TheMarshal, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,029
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Prazniot stomak izglea mu pusta zvuk koga e gladen :D
   
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Ако тоа е поентата на оваа тема - бришете ја одма.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,575
  21 Април 2016
  Машко
  Толку многу прашина околу ништо. :)

  Malwarebytes е пролупана работа. Последна глупост од нив - се нудат и како класичен антивирус. Демек до толку напреднале...

  Во M$ светот одамна се провалени како шалабајзери и никој не ги есапи, освен авангардни корисници што секогаш бараат уникатна алтернатива на нормални и докажани производи.

  avtest_june_2019_a.png

  Ете сега решиле (со нивниот огромен број на false positives) да ги плашат наивните корисници на Mac OS, можеби инспирирани од ова:

  yes-mac-are-you-an-idiot-no-do-you-have-2474790.png
  Сите загрижени (дали со мекови или пенџери), попаметно би им било да се плашат од овој вирус.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Воопшто не се слагам, тоа што MBAM е тапа како целосно решение, не го прави помалце фантастичен анти-малвер. MBAM & Hitman Pro, беа и ќе бидат најдобрите скенери, кои се користат во склоп со антивирус.
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Исто. Како реал-тајм користам дефаулт од виндоус шо е. Али за скен користам Малвер Бајтс.
   
 23. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,575
  21 Април 2016
  Машко
  ^ ^ И од колку штеточини се спасивте со MBAM и Хитмен Про?

  Секој малку од малку квалитетен AV како Kaspersky Security Cloud Free или ESET IS, ги нуди истите заштити како и блоатверот од MBAM, а во исто време се максимално ефикасни. После нив џабе е да се скенира со играчки, тие сигурно нема да спасат од ништо.

  Malwarebytes e шкарт софтвер напишан од аматери и никогаш не бил кадарен за заштита на PC. Со новите верзии е поспор од сите професионални и веќе докажани решенија.
  Malwarebytes 2019-10.JPG
  Користи база на вируси и мелвер од последните 6 месеци што директно ја вчитува во рамот, со цел да биде побрз од другите. Се надева и дека ниту една штеточина постара од тие 6 месеци нема да те нападне, демек нели, веќе е провалена.
  Тоа е толку глупо, што немам зборови... Да не зборуваме колку нови багови се појавуваат со секој нов апдејт.

  Инаку веќе подолго време се чаталат дека заменуваат и класичен антивирус: "We block viruses, malware, malicious websites, ransomware, and hackers that traditional antivirus isn't smart enough to stop" - бре, мајката...
  Касперски, Есет и остали нака стават клуч на врата, пошто еве овие бозовциве ја решиле безбедноста во ИТ светот. :rolleyes:

  Да резимирам. Вакво ѓубре не му е потребно никому, подобро да се користи интегрираниот дефендер од Win 10 (што е исто очаен, но колку толку штити).
  А Хитмен Про ... па кој сака квалитетен производ од Sophos, постојат одлични фри производи (за Win, Mac и Linux ) што ги остава во пепел сите овие пацерски решенија и е блиску до елитата (Касперски и Есет).

  И покрај тоа што постојано тестирам антивируси, никогаш не сум налетал на никаква штеточина. Секогаш ме штител здравиот разум, uBlock (или uMatrix) + Decentraleyes.

  Исто така и AdGuard Premium не е за потценување. ;)
  Capture.JPG

  П.С.: Најважниот совет за крај: Малку усул со тоа порно сајтовите. Виртуелниот секс е најголемиот ризик фактор за беазбедноста на вашите компјутери. :hay:
   
  moongose, Astraion, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @Chicco69 а извини на графиконон што е оноа Microsoft што има едни од најдобрите оценки?
  Немој да ми кажеш дека тоа е Defender. Пошто многу е релевантен графикот чим така.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ваљда треба да значи дека не ни треба дополнителен антивирус под Виндовс. Ваљда значи дека јас цело време си живеам во илузија дека не ги заразувам ПиСијата затоа што знам каде кликам и што активирам...Тоа да ти бил Виндовс Дифендерот шо ме штител од зарази...
   

Сподели

Вчитување...