1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple Macitosh двојно понебезбедни од обичните PC-а во 2019 година

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од gOJDO, 15 Февруари 2020.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,316
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Голема несреќа за јаболкарите, т.е. фановите на Apple Macintosh компјутерите. Се помалку аргументи им остануваат за да ја оправдаат наклонетоста и препораката за Mac OS односно Mac компјутери.


  Macs Faced Twice as Many Malware Threats as PCs in 2019
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
  GGTT1, Sukhoi, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  заради пазарот на апликации - се повредни него андроид. ипак, наспроти андоид, имаат повеќе vulnerabilities него останатите ос, заради то шо сакат да изведуваат нивна верзија на линукс кернел и остали модификации. дури и микрософт има помалку ранливи сегменти него macos. како daily driver ми останува убунту 18.
   
 3. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Многу ме интересира што размислуваат кога купуваат такво срање, и многу би сакал да знам што гледаат добро во тој компјутер :D
   
  На pavlestyle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Ајде сега да проанализираме како што доликува на еден IT форум:

  1. Most of the malware threads faced by Mac users were adware. Adware is often disguised as free software like a new browser tab page or Mac tune-up software like MacKeeper and MacBooster.
  2. Malwarebytes also attributes the increase in number of threats to an increase in the number of Macs that used Malwarebytes in 2019, allowing for a significantly higher number of data points for its report.
  3. Overall, there were approximately 24 million adware detections in Windows and 30 million adware detections on Mac.
  4. macOS’ built-in security systems have not cracked down on adware and PUPs to the same degree that they have malware, leaving the door open for these borderline programs to infiltrate.
  5. The top adware in the detection list was NewTab, which is often disguised as free utility software.

  Мислам дека сега работите се малку појасни.
   
  На draganamon, moongose, Skorp и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Луѓето сакаат да се "рекламираат" на јаболкото така да очекувани резултати.
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Само оваа реченица треба да го запрепасти човек. Mac е колку, можеби 10-15% од севкупно активни компјутери, и пак има повеќе детекции од windows. Бруки.
   
  На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Од компјутерите со инсталиран Malwarebytes, не од вкупниот број на компјутери. Значајна разлика.
  Сега уште да ги откриеме тие бројки, па да имаме за нијанса пообјективна слика. Ако е тоа воопшто можно за текст чии извор е фирма што продава антималвер софтвер и вели дека сте во голема опасност од малвер. :confused:
   
  На Chicco69, Avid, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,316
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  2 према 1 е односот на заразеност по компјутер.
   
 9. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Каква разлика прави, пак има повеќе windows компјутери од mac, статистички пак повеќе инсталации ќе има на windows од mаc, да не го спомнуваме фактот дека шансите Malwarebytes да е инсталиран на windows се поголеми баш од таа приказна дека mаc е побезбеден и дека не ти треба заштита.
   
  На Daniel86 и gOJDO им се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Може да е така, но може да е и обратно. Од каде да знаеме? Треба да му веруваме на продавачот кој сака да си ја зголеми продажбата.

  Еве и да е така, препораката е таа: купете си Malwarebytes.

  Edit:
  Еве извадок од самиот извештај од кој е изваден „clickbait"-от во насловот:

  Macs differ drastically from Windows in terms of the types of threats seen. Where we found several different categories and families in our top detections of Windows threats that classify as traditional malware, especially those aimed at businesses, most Mac threats, and certainly the most prevalent ones of 2019, are families of adware and potentially unwanted programs (PUPs). The most common Mac malware family, OSX.Generic.Suspicious, fell well down the list at 30th place in Macspecific detections, and hundreds of spots down on a cross-platform threat list.

  1 We define “traditional malware” as malicious software such as backdoors, Trojans, and spyware. As mentioned previously, adware is often considered “malware light,” as it can run the gamut from legitimate, advertising-supported software to malicious code.


  Еве го и односот на отркиените малвери од истиот извештај:
  Првите два кои го качуваат просекот, едниот е екстензија за прелистувач со реклами, која мора да се инсталира од корисникот, второто е некое програмче за чистење џанк, исто така со реклами, кое повторно мора да се инсталира. Слично и со сите тие PUP надолу.

  clipboard16.02.2020 _ 11_04_06.png
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
  Chicco69, gOJDO и на TylerMkD им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Не, препораката е дека има повеќе АДВЕР за MAC уреди. Иначе MBAM е фантастичен продукт, и секоја препорака е оправдана, дури и да е маркетинг.
   
 12. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Тоа е поентата, ова не е malware, туку adware кој се инсталира од „непроверени извори“. Односно корисникот свесно ги инсталира овие апликации кои технички не се вируси туку прават одредени промени во системот откако корисникот ќе ги одобри, иако препораката на Apple е да не се инсталираат од „непроверени извори“.

  Од друга страна останатите во топ 5 се PUP, односно Potentially Unwanted Program, што значи повторно сами ги инсталираат кориснициве и технички не е вирус/малвер, туку е детектирана од Malwarebytes од нивен фидбек датабази. Алтернативата на ова е Mac OS да не ви дава сами да инсталирате програми, што пак ќе наиде на негативна реакција. :)

  Ај овие што прават за кликбејт за да продаваат програм, ама нашиве форумџии тука зашто кликбејтаат со сила? Реков јас Крале остави огромен ефект врз форумов... :D
   
  На Chicco69 и Avid им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Факт е дека адвер и пуп се гола вода најчесто, и се далеку од класичен малвер, но она што чуди е зошто на MAC се дозволуваат тие апликации, кога секако системот е екстремно лимитиран? демек еве малце да избалансираме? не сфаќам.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Не е дозволено да се инсталираат такви апликации, доколку корисникот се реши да инсталира таков софтвер тогаш треба свесно да отвори во System Preferences -> Security & Privacy -> General и да селектира поле кое што му кажува дека софтверот е од не-авторизиран девелопер и ако го инсталира софтверот тогаш тоа е на негов ризик.
   
  На TylerMkD и psyside им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Дали тоа значи дека грото од детекциите се заради таа промена, или дифолт детекцијата е на allow? (limited)
   
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ова не може да го открие статистиката, не знаеме malwarebytes како функционира. Можеби детектира фајлови кои се само даунлоадирани (не инсталирани).
  Иначе по дифолт е воопшто да не можеш 3rd party software кој не е лиценциран да инсталираш. Секоја мануална инсталација е 100% контролирана.
  Пример: Инсталирам Teamviewer, му давам код на другарот кој сака преку remote да пристапи. Кога ќе пристапи до мекот, "другарот" нема никаков пристап до мојот мек - гледа само сив екран. Треба мануелно да се дозволат функциите на teamviewer за да не може корисникот да биде 'hijacked' во случајов.
  Јас мислам дека ова е вистина корисно за постарата генерација кои не знаат copy-paste да направат, а не па да познаваат добро од лошо.
   
  На Speedster, prichina, TylerMkD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Тоа и го пишав во претходниот пост, опција е која мора СВЕСНО да биде изгасена...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,316
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не ја сфаќам поентата на муабетов со "свесно инсталирање". И на Windows не се инсталираат сами. Мора СВЕСНО да ги инсталираш ручно и да стиснеш allow коа ќе ти искочи warring прозорчето.

  Нели јаболкото треба да е имуно на вакви лања? Или цело време само лажат јаболкарите?
   
  Последна промена: 16 Февруари 2020
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Во посебни локации треба да идеш да дадеш пермисија да се инсталира непосакуван програм ако не е од Appstore, додека кај виндоус можеш само со Next, Next, allowed...
   
  Chicco69, Oktar и на mkextremer им се допаѓа ова.
 20. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  На што да е имуно бе гојдо? Adware и PUP е човече, тоа никој OS не го блокира системски, инаку алтернативата е да не ти дава да инсталираш на НИЕДЕН начин програми.

  Овде по дифолт е изгасена опцијата да инсталираш од непроверени извори, значи треба сам да ја активираш, сам да симнеш и да дадеш согласност да го инсталираш програмот. Што треба овде да направат - да ти дојдат дома и физички да не ти даваат да го работиш лаптопот? На Windows е исто, зашто и како инсталирале помалку е друг муабет.

  Не може оперативен да е имун (едит - целосно) на глупостите кој ги прави администраторот.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,690
  10,998
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кај Виндовс можеш целосно да го изгасиш УАЦ и за ништо да не те прашува, кај Мек, нема таква опција дури и секоја пермисија посебно се доделува. Мислам дека е безвезе толку да се дискутира маркетинг статија, а воедно и ако имаш глуп корисник со доволно пермисии, и на офлајн мејнфрејм да го ставиш во затворена и изолирана просторија, ке успее да ја посере работата.
   
  На Chicco69 и zipi123 им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,316
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ама нели мек не се заразува и е најбезбедното нешто од ИТ познато на човештвото?


  Како сеа вака мековите испаднаа пошљамосани со шитвер од ПиСи на кое се гаси УАЦ...
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Јок. Некоја погрешна информација те довела во заблуда. Се заразува и мекот.

  Ако си доволно невнимателен, или арогантен, може да се заразиш и на мек и на виндоус. Со таа разлика што на мек ќе гледаш реклами, а на виндоус ќе ти се енкриптираат фајловите. Барем така вика извештајот на Malwarebytes што го има во линкот на првиот пост.
   
  Speedster, TylerMkD и на Oktar им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,690
  10,998
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве еден конкретен пример, кај мек, за да некоја апликација пристапи до некој фолдер, ке те праша и мора експлицитно да дадеш привилегии... за секој фолдер кадешто ке пристапи апликацијата а не е подфолдер на фолдер кадешто веќе има пристап. Тоа е доста лимитирачки за рансомверови. И патем кога ке те праша за пристап, не е јес/ноу даијалог како на вин, тука е јес, па пасворд/отпечаток.
   
  На prichina, Speedster, TylerMkD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко

  Ok taka e, vrati se na temava koga ke ti se pravi informiran muabet. Windowz najjaki macos e shit!!!

  se nadevam sega sreken si
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...