Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продадено Apple MacBook Air 13, 13,3 ", M1, 16 GB, 512 GB, 7 core GPU, Gray

Статус
Затворена за нови мислења.

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Well, кажувајте уште колку надолу.., И вака цената е дно. За овие пари имате само нов 8/256 ама сепак ете и хабче и чанта може да спакуваме
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.353
Well, кажувајте уште колку надолу.., И вака цената е дно. За овие пари имате само нов 8/256 ама сепак ете и хабче и чанта може да спакуваме
Кире, нов M1 Base е 73.000 во iStyle бидејќи сеуште го немаат М2-ката донесено.
Твојот е специфична конфигурација која нова била 99.000, ама не му е потребна на секој (особено во AIR) и е во период на лансирање на новите модели во МК.

Така да 19.000 денари пониско за стариот модел не е „дно“ попуст, но е коректно ако има заинтересирани и ќе треба да го продаваш подолго време. Ако сакаш брза продажба, спушти го на 60.000 и види дали некој ќе загризе.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.266
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
Interjection. Bueller. Expression used to convey waiting for a response when there is none.

Греота е под 70К ама јас пак не сум во тек со цениве. Остави мобилен за случај некој да има заитересиран а нема право на коментари и да контактира во ПП
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
777
596

Лош период и лош лаптоп за продавање по добра цена.

Ако не се лажам, до скоро основната м1 варијанта се продаваше по цена од 58к.

Твојот е 16гб рам, 500гб диск и 7 јадра на графичка. (стварно не како успеа ваква комбијација со ГПУ да направиш и провери уште еднаш дали е 7 или 8)

По мене, продажбата ќе иде тешко бидејќи тој што купува м1 МБА, купува основна верзија.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.219
653
Реално вредноста му е повисока, можеби 75.000 мкд, но како што кажа stefan_mkd, специфичен лаптоп кој најчесто се купува во основната варијанта. Плус во секој момент ќе се појави M2 на пазарот, па... најдобро подари го на некој многу близок (сопруга, мајка, сестра...), не вреди да се продава за таа цена.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Лош период и лош лаптоп за продавање по добра цена.

Ако не се лажам, до скоро основната м1 варијанта се продаваше по цена од 58к.

Твојот е 16гб рам, 500гб диск и 7 јадра на графичка. (стварно не како успеа ваква комбијација со ГПУ да направиш и провери уште еднаш дали е 7 или 8)

По мене, продажбата ќе иде тешко бидејќи тој што купува м1 МБА, купува основна верзија.

1. Точно и многу неточно и ептен точно.
2. Одамна ги нема попустите зашто нема некои компоненти. Затоа ги пејстирав тековните цени зашто е вака подолго време.
3. 7 јадра, и таа беше во моментот на попуст на Гјирафа. Тоа горе е конкретниот линк.

4. Дефинитивно тешко. Ама толку се заљубив во ова Епл Силикон што и да ми остане по дома ќе му најдеме чаре. Машината е ѕвер. Сега моментално Universal connect ми овозможува на пат да вртам два екрани (Pro 14 & iPad Air M1) и тоа така врти како да било од секогаш така ... Плус кога ќе видам батеријата колку ефикасно ја користи. А 32 гига рам Про 16 (2018 или 19 беше моделот) кога ќе завртеше со вентилаторите мислиш ќе полета сосе масата...

Патем - за цена на 8/512 ќе излезе машинава плус хабче (чантата веќе ја оттуѓив). Ете нека е ХДМИ/Лан хабчето USB C Hub Thunderbolt 3 Dock with HDMI-compatible Rj45 1000M TF SD Reader PD 100W Dual Type C Hub Adapter for MacBook Pro/Air M1 11.16US $ 38% OFF|USB C Hub Thunderbolt 3 Dock with HDMI compatible Rj45 1000M TF SD Reader PD 100W Dual Type C Hub Adapter for MacBook Pro/Air M1|USB Hubs| - AliExpress
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
777
596
1. Точно и многу неточно и ептен точно.
2. Одамна ги нема попустите зашто нема некои компоненти. Затоа ги пејстирав тековните цени зашто е вака подолго време.
3. 7 јадра, и таа беше во моментот на попуст на Гјирафа. Тоа горе е конкретниот линк.

4. Дефинитивно тешко. Ама толку се заљубив во ова Епл Силикон што и да ми остане по дома ќе му најдеме чаре. Машината е ѕвер. Сега моментално Universal connect ми овозможува на пат да вртам два екрани (Pro 14 & iPad Air M1) и тоа така врти како да било од секогаш така ... Плус кога ќе видам батеријата колку ефикасно ја користи. А 32 гига рам Про 16 (2018 или 19 беше моделот) кога ќе завртеше со вентилаторите мислиш ќе полета сосе масата...

Патем - за цена на 8/512 ќе излезе машинава плус хабче (чантата веќе ја оттуѓив). Ете нека е ХДМИ/Лан хабчето USB C Hub Thunderbolt 3 Dock with HDMI-compatible Rj45 1000M TF SD Reader PD 100W Dual Type C Hub Adapter for MacBook Pro/Air M1 11.16US $ 38% OFF|USB C Hub Thunderbolt 3 Dock with HDMI compatible Rj45 1000M TF SD Reader PD 100W Dual Type C Hub Adapter for MacBook Pro/Air M1|USB Hubs| - AliExpress
Околу 1 - Не кажав лош е лаптопот, туку лош лаптоп за да го породадеш по добра цена :)

Инаку, чим е земен од Жирафа, наведи што тастатура има
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Околу 1 - Не кажав лош е лаптопот, туку лош лаптоп за да го породадеш по добра цена :)

Инаку, чим е земен од Жирафа, наведи што тастатура има
CZ
Лаптоп Apple MacBook Air 13, 13,3 ", M1, 16 GB, 512 GB, 7-јадрен графички процесор, сива е линкот што е наведен во огласот.
Нова цена, ѕирнете што има на ајстајл за таа цена па собирајте пари :)
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.256
1.476
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Истиот лаптоп го имам, ич да не се мислите на кој му треба лаптоп. Подобар "buy" нема во моментов за парите, и нема ни да има и M2 да излезе, пошто тие ќе бидат поскапи. Ох ух, лаптопот е појак од една просечна Ryzen 3800x/5800x конфигурација по мои тестирања... Удрете калкулации, не туку мрчете.
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Истиот лаптоп го имам, ич да не се мислите на кој му треба лаптоп. Подобар "buy" нема во моментов за парите, и нема ни да има и M2 да излезе, пошто тие ќе бидат поскапи. Ох ух, лаптопот е појак од една просечна Ryzen 3800x/5800x конфигурација по мои тестирања... Удрете калкулации, не туку мрчете.
Full disclosure, има сериозен (а и несериозен) интерес ама не сум во Скопје, па кога ќе се приберам викендов може и ќе го омажиме. Стварно е прееееедобар лаптотот, Епл не се здрави со Apple silicone архитектуриве што прават.

А само кога ќе отидам на Ајстајл и кога ќе видам како ги качија цените на робата што ја имаат на лагер ...
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Попустот порасна! Уствари цената на нов рипна на 110.000,00 така што сега уште поповолно ќе го земете! Маст гоу'!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.212
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно