• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple компјутери/лаптопи

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,192
5,810
многу ми се јаки вакви текстови, типов видел нов Apple производ и тогаш открива технолошка револуција - која веќе 10 или 15 години се развива. Ништо ново технолошки нема во mac-от освен „храброста“ да направат 35-57 миљарди транзитори SOC - пошто знаат дека ќе ги продадат сите.
Мислењето е автоматски споено:

Али затоа macOS во 2021ва не знае на HDMI да намести 2к@60Hz* и мести неупотреблив [email protected] - I guess that's the price of revolutions :D


* има еден ретадиран начин со нешо cmd па триста кура кликање, и стално мораш од почеток, пошо не знае да запамти

vs.jpg


Овој твој рант ме потсети на ситуацијата со iPad-от. Тогаш исто сите се жалеа „што е со ајпадов хехеххе, Бил Гетз претстави таблет во 2004, Епл морони“. Постои иновација, инвенција и комерцијален производ според дефиниции во претприемништво. Иновација е нова технологија/процес/итн што се појавува, инвенција е примена на таа технологија и нормално производот е ставање во контекст на корисност за потрошувачите.

Епл не прави инвенции, не прави иновации, туку комерцијални производи и затоа е најуспешна компанија во светот. Комбинацијата на хардвер и софтвер е клучна за успехот, затоа и фасцинантно е како Microsoft и кога пробува со свој хардвер не ги бива. Т.е. гледајќи го Windows 11 и не е така фасцинантно, како Sony се исти, не се знае кој пие, кој плаќа...
Мислењето е автоматски споено:

Btw...The most recent result comes from PugetBench for Premiere Pro — a benchmark we use when testing machines ourselves. The result shows an M1 Max-equipped MacBook Pro with 64GB of RAM earning an overall score of 1,168. We’re not sure if this is the 32-core or 24-core GPU model of the M1 Max, though the result suggests it’s the former.

That’s far above even the most performant laptops on the market. A machine equipped with AMD’s Ryzen 9 5900HX and Radeon RX 6800M — the two top mobile parts from AMD — earned a score of 863. The M1 Max is around 35% faster. Similarly, an Alienware X17 R1 with an Intel Core i7-11800H and RTX 3080 mobile GPU earned a score of 872 — about 34% behind the M1 Max MacBook Pro.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,327
4,092

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,564
3,860
Скопје
многу ми се јаки вакви текстови, типов видел нов Apple производ и тогаш открива технолошка револуција - која веќе 10 или 15 години се развива. Ништо ново технолошки нема во mac-от освен „храброста“ да направат 35-57 миљарди транзитори SOC - пошто знаат дека ќе ги продадат сите.
Мислењето е автоматски споено:

Али затоа macOS во 2021ва не знае на HDMI да намести 2к@60Hz* и мести неупотреблив [email protected] - I guess that's the price of revolutions :D


* има еден ретадиран начин со нешо cmd па триста кура кликање, и стално мораш од почеток, пошо не знае да запамти

Ziff-Davis беа јаки издавачи, не е рандом тјубер. И не ги фали толку Епл колку спојувањето и намалување на растојанијата меѓу компонентите, така?

За два монитора тоа што го пиша важи за M1 генерацијата и се согласувам дека е скроз идиотски плус вклучува third-party Displaylink драјвери. Наводно е средено во MB 2021, ќе видиме деновиве.

Епл е број еден хардвер компанија со осреден оперативен систем и многу добар еко систем. И си цедат...
Мислењето е автоматски споено:

Шшш немој критики, кажи дека е совршено пошо ете ги демнат…
Израснав со Windows. Цело време Епл беше во видокруг ама ... iPhone 1 ги поправи телефоните иако немаше ни 3G. Сега Apple Silicon го средува компјутингот во скут, на маса и слично, а Amazon Graviton во Клауд. Фала им на Wintel ама како што го симнаа IBM, сега се они на ред. (Иако Microsoft подобро се снаоѓа :) Направија пак да не мораш да излезеш од Windows (subsistem for Linux ;) од сорсови на GitHub до продукција на Azure.)
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,192
5,810
Интел ќе се враќа на сцената? TDP TBD

Значи сепак можело...се надевам за 10-15 години отсега на пропаст на Интел и да има некој биографски филм од Арон Соркин, нормално со Леонардо ди Каприо како шефот на Интел. Да видиме бизнисот како го воделе со инкрементални подобрувања мислејќи дека јавноста спие и не забележува...а од друга страна бизнис партнерите и големите клиенти еден по еден ги напуштаат. Конзоливе ги изгубија, во десктоп светот од комплетна доминација се позади АМД, кај лаптопите прво од АМД имаа пораз, а сега Епл ги дотолчи.

Проблемот со ова е што за разлика од Епл, кој од процесор до финален продукт има целосна контрола - кај Интел имаш слој оперативен систем кој треба да се оптимизира, потоа апликации (епл има свои за професионална употреба) и капак на се производителите на лаптопи со нивните добри или лоши решенија.
Мислењето е автоматски споено:

Израснав со Windows. Цело време Епл беше во видокруг ама ... iPhone 1 ги поправи телефоните иако немаше ни 3G.

Јас бев хејтер на ајфон 1, во тој момент веќе 2-3 години користев P серија на Sony Ericsson и логиката ми беше - ако овие 2 гиганти што се на пазарот со години и експерти за телефони викаат дека треба тестатура/копчиња - што знаат овие Епл лудациве? Па зар може ли телефон да биде само со едно копче од напред хахах.

Затоа после како попче си преминав од P990i на IPhone 3G и сфатив дека идиотите се Сони Ериксон, а не Епл.

Sony%20Ericsson-P990-281.jpg
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,327
4,092
10нм против 5нм. Нема да има ни приближна ефикасност. 3-4 генерации реална разлика, ако не и повеќе. За да ги постигне перформансите на М1 ќе има ладилник од југо и потрошња на термопечка.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,564
3,860
Скопје
...

Јас бев хејтер на ајфон 1, во тој момент веќе 2-3 години користев P серија на Sony Ericsson и логиката ми беше - ако овие 2 гиганти што се на пазарот со години и експерти за телефони викаат дека треба тестатура/копчиња - што знаат овие Епл лудациве? Па зар може ли телефон да биде само со едно копче од напред хахах.

Затоа после како попче си преминав од P990i на IPhone 3G и сфатив дека идиотите се Сони Ериксон, а не Епл.

Sony%20Ericsson-P990-281.jpg
Никого не хејтав, имам се уште Psion 3c, Ericsson SH888, iPhone 1 низ куќа. И имав службен HTC Windows Mobile со тастатура и стило кога во раце ми падна кецот. Со една рака се работеше све без тастатура и стило! Фантазија :) Мо(ну)ментално сум организирал во Бондстил да ми стигне, крај на 2007-ма не работеше со туѓи симови, па X-SIM, ... До четворката издржав да арчам пари мислејќи дека се многу поскапи прејдов на Андроид, шајоми за ради мејкер во цела куќа и пошироко имаме, ама еве полека како попче се враќам заради MBP М1, па Apple Watch, ...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,685
6,452
Мелмак
Ладилник од југо ахахахахахах! Ме умре!!!! Ѕвер!

@TylerMkD брату mad respect за сони ериксонот. Толку ќе кажам, прекрасни беа телефоните порано коа сите пробуваа милијарда глупости за да бидат поразлични и пофутуристички. Телефоните сеа се далеку подобри, и се уште има секоја година по некој нов интересен feature/gimmick од некој производител, ама порано беа компилација од „дај шта даш“ и беше толку возбудливо и интересно. Ме спука ностаглија коа ја видов сликава од P990i.

А на тема за Интел, сите валјда што пратите дискусии на АМД и интел темите ќе мислите дека сум многу ПРО-АМД и анти интел, и дефинитивно имам многу што негативно да кажам за интел ко компанија заради нивните политики и анти компетитивни пракси во минатото - ама и те како сум среќен да бидат конкурентни и да сите овие компании (АМД, Интел, Апле) вадат се подобри производи за да крајните корисници добиваме повеќе. Дали тоа значи подобри производи или поевтини производи или и двете - сеедно.

Не верувам дека Интел е блиску до пропаст, и тоа најмногу затоа што имаат поголем производен капацитет од било кој и капитал за да го дуплираат. TSMC веќе е заситен со производството, а интел не е далеку позади со технологија. Очекувам дека во најлош случај интел би произведувал процесори и SоC за други компании, а во најдобар дека ќе бидат конкурентни со децении во иднина.

АМД е од таа страна во најнебрано, пошо немаат свои производствени процеси и во иднина во која интел се на врвот со производен процес, а АМД се заглавени неколку нодови позади - би се вратиле пак на сценарио како што беа пред некое време. But I digress.

Заклучокот е дека за нас како крајни корисници е фантастично ова што го прави Апле во моментот, и е фантастично да продолжи оваа конкурентност од сите играчи на пазарот што е можно подолго.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,905
1,546
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
That’s far above even the most performant laptops on the market. A machine equipped with AMD’s Ryzen 9 5900HX and Radeon RX 6800M — the two top mobile parts from AMD — earned a score of 863. The M1 Max is around 35% faster.
хрм, па ја очекував и поише да е MAX-от. Значи AMD кога ќе преминат на 5nm ќе бидат блиску. Но тоа е следна година/генерација.

Ако им успее да ја комерцијализираат chip-on-chip технологијата у иста генерација, и ќе ги поминат.
Само не знам PC светот дали може да го плати тоа (за сега).
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,905
1,546
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Али затоа macOS во 2021ва не знае на HDMI да намести 2к@60Hz* и мести неупотреблив [email protected] - I guess that's the price of revolutions :D
реално, GitHub - alexballas/go2tv: Cast your media files to UPnP/DLNA Media Renderers and Smart TVs. ми е одлично решение на проблемот. под услов телевизорот да подржува релативно стандарден DLNA

батали тоа HDMI и macOS
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64


On the CPU side, doubling up on the performance cores is an evident way to increase performance – the competition also does so with some of their designs. How Apple does it differently, is that it not only scaled the CPU cores, but everything surrounding them. It’s not just 4 additional performance cores, it’s a whole new performance cluster with its own L2. On the memory side, Apple has scaled its memory subsystem to never before seen dimensions, and this allows the M1 Pro & Max to achieve performance figures that simply weren’t even considered possible in a laptop chip. The chips here aren’t only able to outclass any competitor laptop design, but also competes against the best desktop systems out there, you’d have to bring out server-class hardware to get ahead of the M1 Max – it’s just generally absurd.

In the aggregate scores – there’s two sides. On the SPECint work suite, the M1 Max lies +37% ahead of the best competition, it’s a very clear win here and given the power levels and TDPs, the performance per watt advantages is clear. The M1 Max is also able to outperform desktop chips such as the 11900K, or AMD’s 5800X.


In the SPECfp suite, the M1 Max is in its own category of silicon with no comparison in the market. It completely demolishes any laptop contender, showcasing 2.2x performance of the second-best laptop chip. The M1 Max even manages to outperform the 16-core 5950X – a chip whose package power is at 142W, with rest of system even quite above that. It’s an absolutely absurd comparison and a situation we haven’t seen the likes of.tom-cruise-what.gif
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
661
825
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

toshex

the fool
18 септември 2013
5,685
6,452
Мелмак

It's a feature.
Мислењето е автоматски споено:

Шо толку? Софтверски проблем, сигурно ќе му најдат решение

Дап, софтверски е ночот :D

Значи глупо е шо толкав ноч ставиле а камерата е десеттинка од самиот ноч.
Можеле да направат ноч колку шо треба а не вака. Без разлика на аргументите:

а) Направено е така за во иднина да додадат Face ID - коа ќе додадат нека го рашират.
б) Ама така е за да не после им е поскапо да произведуваат два типа на панели, и да нема разлика во изглед - нероден петко Капа му кројат, а и ко да немаат пари апле па за центи ќе им плаќаат корисниците.
в) Направено е така за да изгледа слично ко на ајфонот - епа браво!

1635347474912.png

П.С - зошто пак ова не им е ускладено во боја?

1635347695939.png
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
661
825
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Точно ... ќе го испеглаат. Моментот е смешен, ништо повеќе.

Го сфати како мрчење?

Твоето и не баш, ама овој на твитер се извозбуди за џабе :D (и Тоше гледам исто така :LOL:)

@toshex се согласувам дека ночот е глупост, во најмала рака барем помал да беше. Ама од друга страна на м1 ајмек имаш брада... Ејпл е ејпл
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,685
6,452
Мелмак
Твоето и не баш, ама овој на твитер се извозбуди за џабе :D (и Тоше гледам исто така :LOL:)

@toshex се согласувам дека ночот е глупост, во најмала рака барем помал да беше. Ама од друга страна на м1 ајмек имаш брада... Ејпл е ејпл

Немам јас замерка дека решиле да стават ноч, иам замерка дека ставиле 10 пати поголем од шо треба и сеа им фаќа огромен простор.

Сиве софтверски проблеми да беше помал ночот бар ќе се гледаше повеќе позади него дури да се испеглаат.

А и да ги испеглаат, пак ќе бидат „заобиколувања“ на проблем кој не ни требало да го имаат - бар не во толкава мера.

Јас не сум МакОС корисник, така шо верував на тоа шо кажаа дека „никогаш таму нема да смета ночот“ - викам океј, ако е тоа место стално празно, и ко шо покажаа во некои рецензии дури и во фулскрин горе има црна лента - супер. Ама според ова видео излага дека не само шо е можно да има повеќе менија горе и да тоа место е потребно, туку и не е конзистентно искуството меѓу различни апликации и оперативниот.

Значи виндоус левел униформност.
 

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
78
85
Битола
Има „решение“ за ночот: :)П.С - зошто пак ова не им е ускладено во боја?

Погледнете го атачментот 105562

Не е ускладено во боја поради тоа што с**ња како windows и internet explorer има на екранот :)
Мислењето е автоматски споено:
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,192
5,810
Мора да признаеме дека колку што напреднаа хардверски интерно, толку се уназадија во дизајнот:

 • Ночот е непотребен и грд. Камерата си има свој простор, подобро решение е поголема рамка. Едноставно премногу работи има во горниот дел од екранот, не е ова телефон. Како што можеа кај iPad, така требаше и тука.
 • Дизајнот е уназаден, како од 2005-та. Мојов мекбук од 2020 изгледа како ферари према овој, за жал
 • Touchbar-от е тргнат, што според мене имаше некоја корисност (да речеме 10%). Можеа да ги вратат копчињата и да го остават, вака е два чекори напред, три назад
 • Тестатурата е со пластика место алуминиум измеѓу копчињата, изгледа погрдо од старата
 • Еве и Magsafe е различна боја од лаптопот
Ова не им е случајно, него намерно го прават за да има смисла да се купува идна година, каде дизајнерски ќе го шминкаат. Апсолутно против овој потег.
Мислењето е автоматски споено:

Немам јас замерка дека решиле да стават ноч, иам замерка дека ставиле 10 пати поголем од шо треба и сеа им фаќа огромен простор.

Сиве софтверски проблеми да беше помал ночот бар ќе се гледаше повеќе позади него дури да се испеглаат.

А и да ги испеглаат, пак ќе бидат „заобиколувања“ на проблем кој не ни требало да го имаат - бар не во толкава мера.

Јас не сум МакОС корисник, така шо верував на тоа шо кажаа дека „никогаш таму нема да смета ночот“ - викам океј, ако е тоа место стално празно, и ко шо покажаа во некои рецензии дури и во фулскрин горе има црна лента - супер. Ама според ова видео излага дека не само шо е можно да има повеќе менија горе и да тоа место е потребно, туку и не е конзистентно искуството меѓу различни апликации и оперативниот.

Значи виндоус левел униформност.

Нема шанси лесно да се реши notch-от. Да не забораваме, не е УНИКАТ екранот како пример кај iPhone, па да може да ги мрдаат менијата лесно. Овде имаш и екстерни монитори што ќе се приклучуваат, па од аспект на корисник на мониторот ќе ти бидат на едно место менијата, после на лаптоп или ќе ги преклопи ночов или ќе ги бута. На фулскрин мод има црна лента, дај нека ја стават постојано да седи и сме завршиле приказната.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
Мора да признаеме дека колку што напреднаа хардверски интерно, толку се уназадија во дизајнот:

 • Ночот е непотребен и грд. Камерата си има свој простор, подобро решение е поголема рамка. Едноставно премногу работи има во горниот дел од екранот, не е ова телефон. Како што можеа кај iPad, така требаше и тука.
 • Дизајнот е уназаден, како од 2005-та. Мојов мекбук од 2020 изгледа како ферари према овој, за жал
 • Touchbar-от е тргнат, што според мене имаше некоја корисност (да речеме 10%). Можеа да ги вратат копчињата и да го остават, вака е два чекори напред, три назад
 • Тестатурата е со пластика место алуминиум измеѓу копчињата, изгледа погрдо од старата
 • Еве и Magsafe е различна боја од лаптопот
Ова не им е случајно, него намерно го прават за да има смисла да се купува идна година, каде дизајнерски ќе го шминкаат. Апсолутно против овој потег.

Мислам дека дизајнот на Air 2022 ќе биде бонбон и би требало да е best bang for the buck.Твоето и не баш, ама овој на твитер се извозбуди за џабе :D (и Тоше гледам исто така :LOL:)

@toshex се согласувам дека ночот е глупост, во најмала рака барем помал да беше. Ама од друга страна на м1 ајмек имаш брада... Ејпл е ејпл
Типот ептен напраи драма :) у видеото.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,327
4,092
Претходниот Про со овој Про врска нема зошто претходниот е 100 класи испод овој, пред се заради порите кои ја враќаат логиката во лаптопот. Претходниот немаше никаква логика.

Мислам дека дизајнот на Air 2022 ќе биде бонбон и би требало да е best bang for the buck.
Типот ептен напраи драма :) у видеото.
Ако има барем 1 USB А порт - да. Ако не ќе е ист како сегашниов без разлика на што и да прават. Целата реална разлика се портите и дали ќе ти висат ствари наоколу од лаптопот или не.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,192
5,810
Претходниот Про со овој Про врска нема зошто претходниот е 100 класи испод овој, пред се заради порите кои ја враќаат логиката во лаптопот. Претходниот немаше никаква логика.


Ако има барем 1 USB А порт - да. Ако не ќе е ист како сегашниов без разлика на што и да прават. Целата реална разлика се портите и дали ќе ти висат ствари наоколу од лаптопот или не.

Ако ми реплицираш на мене, не зборам за портите, туку за дизајнот.

MacBook-Pro-2021-vs-MacBook-Pro-2020-what-are-the.jpg


Да те прашува некој според делот кај тестатура, ќе кажеш дека десниот е поновиот така?
- Втор екран
- Алуминиум место пластика кај копчињата

И ова е само top view, истото е и од другиве агли, некои работи не им ги разбирам ама тоа е.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
661
825
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Мора да признаеме дека колку што напреднаа хардверски интерно, толку се уназадија во дизајнот:

 • Ночот е непотребен и грд. Камерата си има свој простор, подобро решение е поголема рамка. Едноставно премногу работи има во горниот дел од екранот, не е ова телефон. Како што можеа кај iPad, така требаше и тука.
 • Дизајнот е уназаден, како од 2005-та. Мојов мекбук од 2020 изгледа како ферари према овој, за жал
 • Touchbar-от е тргнат, што според мене имаше некоја корисност (да речеме 10%). Можеа да ги вратат копчињата и да го остават, вака е два чекори напред, три назад
 • Тестатурата е со пластика место алуминиум измеѓу копчињата, изгледа погрдо од старата
 • Еве и Magsafe е различна боја од лаптопот
Ова не им е случајно, него намерно го прават за да има смисла да се купува идна година, каде дизајнерски ќе го шминкаат. Апсолутно против овој потег.
Мислењето е автоматски споено:Нема шанси лесно да се реши notch-от. Да не забораваме, не е УНИКАТ екранот како пример кај iPhone, па да може да ги мрдаат менијата лесно. Овде имаш и екстерни монитори што ќе се приклучуваат, па од аспект на корисник на мониторот ќе ти бидат на едно место менијата, после на лаптоп или ќе ги преклопи ночов или ќе ги бута. На фулскрин мод има црна лента, дај нека ја стават постојано да седи и сме завршиле приказната.

Најверојатно одат на „по-индустриски“ изглед, види примерот со мек-про. Сакаат да направат граница меѓу pro и consumer.
Мене лично ми се бендисва во глобала дизајнот и не ми смета тоа шо е поголем, особено за она шо го нуди. И да, тачбарот беше уба работа, шо сакат нека зборат душманите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно