Apple компјутери/лаптопи

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Мораше малце да го ојачаат Macbook Pro, скоро сите препораки по нетов беа да се купува Air-от. Лудница од лаптоп.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,034
5,311
2000 евра, стандард.

Се молат лица со застарени мекбукови со М1 да не коментираат на темава, да ја остават на нас со интел Мекбук кој ќе преминат на M1 Pro.
Инаку мислам дека не е 1:1 превод во евра во МК, за Европа да...кај нас би бил пример 2200-2300еур. Пример Air е 999 долари, кај нас 69к му е официјалната прва.
Мислењето е автоматски споено:

Како што мислев Аппле го преземаа тик-ток моделот од Интел, секоја година унапредување на постоечките чипови (повеќе цпу-гпу јадра, меморија) и на секои 2 години нов процесор со нов производен процес. Наредната година М2 за комплетирање на рокот од 2 години за транзиција на Аппле Силикон.

Не сум сигурен дека идна година ќе видиме нови процесори, особено М2. Лаптопиве се сериозни инвестиции, обично 16-ките ги менуваа на секои 2 години.
Идната година очекувам повторно Air со M1, но со освежен дизајн како новиве MacBook Pro (екран со минилед). Тогаш веќе ќе има баланс во понудиве.

Потоа во 2023 мислам ќе добиеме M2 MacBook Pro и M1 Max Air, па да почнат заедно да ги вадат.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,034
5,311
KqwTCWc.png


Споредба со Razor Blade 15 со RTX 3080 дискретна графичка. Не се заебаваат овие.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема збор страшен хардвер, може ли као порано да се стаи Windows? :unsure: :D
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Нема збор страшен хардвер, може ли као порано да се стаи Windows? :unsure: :D
Таман работа да не може. Пиши пропало. Може да, и во симулација на x64 М1 ги тепаше за многу конкурентите. Ова којзнае што ќе им прави.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,781
1,088
Мене само ме интересира во кои игри ќе ги тестираат за споредба.
Хаха кој купува Аппле за игри, и уште едно прашање кои игри се кодирани за Аппле Силикон. Ќе ги тестираат во некоја програм за рендерирање, пошто има унифицирана меморија, тоа значи дека ГПУ може да пристапи до сите 64ГБ меморија и тука ќе има голема разлика.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,214
1,057
Таман работа да не може. Пиши пропало. Може да, и во симулација на x64 М1 ги тепаше за многу конкурентите. Ова којзнае што ќе им прави.
Не може bootcamp, прогласено е за мртво. Parallels само работи.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,034
5,311
Хаха кој купува Аппле за игри, и уште едно прашање кои игри се кодирани за Аппле Силикон. Ќе ги тестираат во некоја програм за рендерирање, пошто има унифицирана меморија, тоа значи дека ГПУ може да пристапи до сите 64ГБ меморија и тука ќе има голема разлика.

Еј повлечи си го мислењево, не дај боже Тоше да купи MacBook, крај нема да видиме на темава...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,490
6,089
Мелмак
Еј повлечи си го мислењево, не дај боже Тоше да купи MacBook, крај нема да видиме на темава...

Со тоа срање MacOS дури се лимитирани нема шанси да купам мекбук шо кажуваш вицови.

ЕДИТ: бтв шо е со смешкава notch на лаптоп шо ставиле бе? А и нема ни Face ID, зошто тогаш? Пушташ фулскрин нешто и имаш исечок ебате 3 чекори напред 2 назад се со лаптопите овие апле жими се. Таман ја средија тастатурата, мораа нешто да кикснат сеа.
 
Последна промена:

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
566
593
Скопје
Со тоа срање MacOS дури се лимитирани нема шанси да купам мекбук шо кажуваш вицови.

ЕДИТ: бтв шо е со смешкава notch на лаптоп шо ставиле бе? А и нема ни Face ID, зошто тогаш? Пушташ фулскрин нешто и имаш исечок ебате 3 чекори напред 2 назад се со лаптопите овие апле жими се. Таман ја средија тастатурата, мораа нешто да кикснат сеа.
Трејдмарк им е сеа, и на саатот уште фали да го стаат
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Со тоа срање MacOS дури се лимитирани нема шанси да купам мекбук шо кажуваш вицови.

ЕДИТ: бтв шо е со смешкава notch на лаптоп шо ставиле бе? А и нема ни Face ID, зошто тогаш? Пушташ фулскрин нешто и имаш исечок ебате 3 чекори напред 2 назад се со лаптопите овие апле жими се. Таман ја средија тастатурата, мораа нешто да кикснат сеа.
Можеш виндоус ако сакаш да ставиш. Ама имаш и опција да си работиш на ОСХ или паралелно.
Ночот е трејдмарк и фора. Штом го ставија епл, рачунај за една година ќе го ставаат повеќето.
Фулскрин видео или повеќето работи е 16:9 а екранот е 16:10, не ти навлегува ночот во фулскринот. Исто како да имаш подебел безел горе.
Тастатурата не беше средена. Имаше тачбар. Сега е средена и нема тачбар.
Друго? :)
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Сугестија, ако сакате да зимате Mаcbook Pro, порачајте го во iStyle Чешка или Apple.cz и земете си го. Обично се 100-150 евра поевтини отколку во МК. (авионска карта Скопје - Братислава е 10 евра + 5 евра воз до Брно и уште 15 евра за назад).

Edit: Имало и во Братислава iStyle (iStyle.sk), башка со евра работат :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Можеш виндоус ако сакаш да ставиш. Ама имаш и опција да си работиш на ОСХ или паралелно.

Нема bootcamp на М1. Како што самите велат: Boot Camp requires a Mac with an Intel processor.
Исто така цитирам од нивни супорт: If Microsoft can port Windows to Apple M1, you can use it. Try to convince Microsoft to port it.

На Parallels пи4и нема гајле.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
If Microsoft can port Windows to Apple M1, you can use it. Try to convince Microsoft to port it.
лажат, пошто нема јавна документација за Microsoft да го портираат windows на M1*, значи мора да им дозволат експлицитно
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
лажат, пошто нема јавна документација за Microsoft да го портираат windows на M1*, значи мора да им дозволат експлицитно

Многу си на5, it's up to Microsoft.


 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Ночот е трејдмарк и фора. Штом го ставија епл, рачунај за една година ќе го ставаат повеќето.

Колку шо стана веѓата стандард кај сите вендори на телефони, сега и за лаптопи ќе стани.


Bazinga!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
многу ми се јаки вакви текстови, типов видел нов Apple производ и тогаш открива технолошка револуција - која веќе 10 или 15 години се развива. Ништо ново технолошки нема во mac-от освен „храброста“ да направат 35-57 миљарди транзитори SOC - пошто знаат дека ќе ги продадат сите.
Мислењето е автоматски споено:

Али затоа macOS во 2021ва не знае на HDMI да намести 2к@60Hz* и мести неупотреблив [email protected] - I guess that's the price of revolutions :D


* има еден ретадиран начин со нешо cmd па триста кура кликање, и стално мораш од почеток, пошо не знае да запамти
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,490
6,089
Мелмак
многу ми се јаки вакви текстови, типов видел нов Apple производ и тогаш открива технолошка револуција - која веќе 10 или 15 години се развива. Ништо ново технолошки нема во mac-от освен „храброста“ да направат 35-57 миљарди транзитори SOC - пошто знаат дека ќе ги продадат сите.
Мислењето е автоматски споено:

Али затоа macOS во 2021ва не знае на HDMI да намести 2к@60Hz* и мести неупотреблив [email protected] - I guess that's the price of revolutions :D


* има еден ретадиран начин со нешо cmd па триста кура кликање, и стално мораш од почеток, пошо не знае да запамти
Шшш немој критики, кажи дека е совршено пошо ете ги демнат…
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,605
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно