• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple компјутери/лаптопи

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,340
10,381
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што збориш бе?o_O:oops::unsure:

Ништо, уште сабајлево го огласувам мојов MacBook Pro на реклама5 за замена со некој Dell XPS, а на жена ми насилно од раце и го зимам Air-от и го мењаме за некој Lenovo Yoga. Ние океј бевме, ама чим комшијата твој го пцуел компјутерот целосно ме разубеди...

Другиот дел не ти го цитирав, бидејќи се гледа активно ги следиш и имаш валидна причина зашто не ги бива, милиониве што ги купуваат во заблуда се. Еве еден дечко тука пишал има MacBook Air од 2013 и се надева ќе му издржи до 2021 за да земе нов Air со М1, сигурно се мачел 7 години и сега пак сака да се мачи...
Butthurt much?

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,340
10,381
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Свашта од оваа денешна младина, батхрт зошто сум кажал сопствено мислење и сум навел пример. Ти ако си задоволен од таа направија терај си бе брат никој не те тепа да ја оставиш, трагично би било да не е смешно.

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,903
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
А дали трепнува коа ќе конектираш дисплеј?
Мислам iStyle ќе имаат новогодишна понуда на Macbook Pro M1 со гратис Magic Mouse, така да почекај малку не зимај одма...

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сетек, малце како да ја утнале сликата? Или па описот го утнале?

IMG_5041.JPG

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Сетек, малце како да ја утнале сликата? Или па описот го утнале?

Погледнете го атачментот 94767

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Факинг амејзинг. Лаптопов вреди 30, го продаваат 70к. Моментална цена во сетек е 69.839.
Од апле значи само ајпад вреди, се другото е тиња.

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,165
1,012
Факинг амејзинг. Лаптопов вреди 30, го продаваат 70к. Моментална цена во сетек е 69.839.
Од апле значи само ајпад вреди, се другото е тиња.
Макс 15к вреди, какви 30к. Полош лаптоп нема на цел маркет

• Ми се допаѓа
Реакции: Avid

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Се мислам да го продадам десктопот, и да земам Macbook Air M1, па имам неколку прашања:
- Macbook-oт покрај секојдневна употреба, ке се користи за програмирање (web frontend и backend). Дали функционира се како што треба на M1 чипот? Знам дека имаше некои мали проблеми со Docker (не користам моментално, ама дефинитивно како иде време ке му дојде ред), иако мислам дека ги средија? Од програмирање, најмногу фокусот ке биде на web, и cross-platform апликации со React Native и/или Flutter, дали знаете дали се функционира како што треба во тој поглед? Секако не се исклучува и други алатки / јазици да се користат, иако се надевам со тек на време, ке има поддршка за се?
- Дали ке бидат доволни 8GB RAM? Секогаш е подобро нели да се земе повеќе, па ке се најде, ама мислам дека iStyle се малку безобразни со цениве (истата конфигурација споредена по цена со apple.com е некои 20.000 денари разлика ...).
- Дали 256GB SSD е доволно, со оглед на тоа дека нема игри, филмови, слики да се трупаат ? Секогаш постои и опција да се купи екстерно, така да ова за почеток мислам дека ке ми врши работа, ама сепак да прашам за мислење :)
- Дали постои опција да се upgrade-не рамот (не успеав да најдам, така да претпоставувам не..?)
- Дали траат и функционираат подолг временски период уредите без никакви проблеми, и дали имаат редовни софтверски упдејти (и дали тие прават проблеми како Windows што знае некогаш да се заебе :D) ?
- Дали има некакви проблеми со конектирање со екстерни уреди (монитори, usb hub-ови и слично) ?
- Проблеми со драјвери ?
- Дали има(те) некакви проблеми со новите M1 чипови и верзии од Macbook-от?

Некои од прашањава можда делуваат глупави, ама не сум користел претходно Macbook / macOS така да не знам што да очекувам. Знам дека перформансите се одлични, и се мислам да се префрлам.

• Ја почнал/а темата

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Се мислам да го продадам десктопот, и да земам Macbook Air M1, па имам неколку прашања:
- Macbook-oт покрај секојдневна употреба, ке се користи за програмирање (web frontend и backend). Дали функционира се како што треба на M1 чипот? Знам дека имаше некои мали проблеми со Docker (не користам моментално, ама дефинитивно како иде време ке му дојде ред), иако мислам дека ги средија? Од програмирање, најмногу фокусот ке биде на web, и cross-platform апликации со React Native и/или Flutter, дали знаете дали се функционира како што треба во тој поглед? Секако не се исклучува и други алатки / јазици да се користат, иако се надевам со тек на време, ке има поддршка за се?
- Дали ке бидат доволни 8GB RAM? Секогаш е подобро нели да се земе повеќе, па ке се најде, ама мислам дека iStyle се малку безобразни со цениве (истата конфигурација споредена по цена со apple.com е некои 20.000 денари разлика ...).
- Дали 256GB SSD е доволно, со оглед на тоа дека нема игри, филмови, слики да се трупаат ? Секогаш постои и опција да се купи екстерно, така да ова за почеток мислам дека ке ми врши работа, ама сепак да прашам за мислење :)
- Дали постои опција да се upgrade-не рамот (не успеав да најдам, така да претпоставувам не..?)
- Дали траат и функционираат подолг временски период уредите без никакви проблеми, и дали имаат редовни софтверски упдејти (и дали тие прават проблеми како Windows што знае некогаш да се заебе :D) ?
- Дали има некакви проблеми со конектирање со екстерни уреди (монитори, usb hub-ови и слично) ?
- Проблеми со драјвери ?

Некои од прашањава можда делуваат глупави, ама не сум користел претходно Macbook / macOS така да не знам што да очекувам. Знам дека перформансите се одлични, и се мислам да се префрлам.
За делот околу рамот да ти одговорам, а и општо за апгрејди - M1 платформата е ептен мала плоча, а процесорот и рамот се една единица - така шо што купиш од старт тоа е. Не можеш ни SSD ни РАМ ни ништо да надоградиш. Што купиш од старт со тоа ќе си тераш до следна промена на лаптоп.

Екстерни дискови можеш да додаваш. Графичка преку тандерболт мислам дека се уште не може, но можеби во иднина ќе може. Исто провери колку од тие 256 гига простор на дискот ти се достапни, односно колку се веќе зафатени од оперативен и што не.

За апдејти, секако дека добиваат долго време но не би се смеел дека виндоус нешто повеќе заебува отколку епл. Имаше проблеми со последниов епл апдејт до ниво каде брикуваше лаптопи со интел чипови. Но во главно би требало да немаш поголеми проблеми ниту со виндоус ниту со Мек од аспект на апдејти ако бар малку прогуглаш и почекаш да бидат истестирани убаво апдејтите од соодветната заедница. Ако сакаш да си секогаш на bleeding edge со апдејтите - тогаш стално има ризик.

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
- Проблеми со драјвери ?

Околу рамот, 8GB ќе ти бидат доволни за web dev и нормална работа. Кога станува збор за Docker и виртуелки, имам завележано дека Linux е генерално пооптимизиран од OSX и во иднина може ви имал потреба од повеќе рам. За дигање на контејнери за бази, веб сервери и сл. нема да имаш проблем.

Слушнав дека имаат проблеми со конектирање на повеќе од еден монитор, така да тоа можеш да го имаш во предвид.

Од лично искуство, машиниве се издржливи (освен киксовите со генерациите пред некоја година), аптејти си правиш кога ќе излезат искуства за твојот модел, а и не сум имал искуство аптејт да ми го успори уредот. Јас имам MB pro mid 2012, одев на виндовс и пак се вратив на старово. Батеријата уште ми држи ~4h, можам да вклучам IDE-а, едитори, без проблем да користиш хром и да дигнеш 5-6 контејнери на (8GB ram). Виртуелките знаат да бидат потешки и генерално зависи колку ресурси им дадеш.

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Околу рамот, 8GB ќе ти бидат доволни за web dev и нормална работа. Кога станува збор за Docker и виртуелки, имам завележано дека Linux е генерално пооптимизиран од OSX и во иднина може ви имал потреба од повеќе рам. За дигање на контејнери за бази, веб сервери и сл. нема да имаш проблем.

Слушнав дека имаат проблеми со конектирање на повеќе од еден монитор, така да тоа можеш да го имаш во предвид.

Од лично искуство, машиниве се издржливи (освен киксовите со генерациите пред некоја година), аптејти си правиш кога ќе излезат искуства за твојот модел, а и не сум имал искуство аптејт да ми го успори уредот. Јас имам MB pro mid 2012, одев на виндовс и пак се вратив на старово. Батеријата уште ми држи ~4h, можам да вклучам IDE-а, едитори, без проблем да користиш хром и да дигнеш 5-6 контејнери на (8GB ram). Виртуелките знаат да бидат потешки и генерално зависи колку ресурси им дадеш.
Супер, фала на одговор :D

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,903
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ако купуваш кај нас вредат само основните конфигурации со цени, бидејќи се друго е custom и го чекаат со нарачка, со што доаѓа ултра скапо.

Додека во САД повеќе рам/ссд е околу 100 долари доплата, кај нас е меѓу 200-300 еур. За другите твои прашања, мислам дека размислуваш за типична Windows средина, кај Mac OS буквално скоро сите работи се различни, од функционалност па се до перформанси.

Мој совет е да пробаш Macbook (макар и постар) на неколку дена, бидејќи сепак не е мала инвестиција.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,608
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно