• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple компјутери/лаптопи

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што збориш бе?o_O:oops::unsure:

Ништо, уште сабајлево го огласувам мојов MacBook Pro на реклама5 за замена со некој Dell XPS, а на жена ми насилно од раце и го зимам Air-от и го мењаме за некој Lenovo Yoga. Ние океј бевме, ама чим комшијата твој го пцуел компјутерот целосно ме разубеди...

Другиот дел не ти го цитирав, бидејќи се гледа активно ги следиш и имаш валидна причина зашто не ги бива, милиониве што ги купуваат во заблуда се. Еве еден дечко тука пишал има MacBook Air од 2013 и се надева ќе му издржи до 2021 за да земе нов Air со М1, сигурно се мачел 7 години и сега пак сака да се мачи...
Butthurt much?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Свашта од оваа денешна младина, батхрт зошто сум кажал сопствено мислење и сум навел пример. Ти ако си задоволен од таа направија терај си бе брат никој не те тепа да ја оставиш, трагично би било да не е смешно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
А дали трепнува коа ќе конектираш дисплеј?
Мислам iStyle ќе имаат новогодишна понуда на Macbook Pro M1 со гратис Magic Mouse, така да почекај малку не зимај одма...
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
590
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сетек, малце како да ја утнале сликата? Или па описот го утнале?


IMG_5041.JPG
Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,700
1,095

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,455
1,439
Drachevo
Сетек, малце како да ја утнале сликата? Или па описот го утнале?


Погледнете го атачментот 94767
Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Факинг амејзинг. Лаптопов вреди 30, го продаваат 70к. Моментална цена во сетек е 69.839.
Од апле значи само ајпад вреди, се другото е тиња.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,175
1,032
Факинг амејзинг. Лаптопов вреди 30, го продаваат 70к. Моментална цена во сетек е 69.839.
Од апле значи само ајпад вреди, се другото е тиња.
Макс 15к вреди, какви 30к. Полош лаптоп нема на цел маркет
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
173
162
Се мислам да го продадам десктопот, и да земам Macbook Air M1, па имам неколку прашања:
- Macbook-oт покрај секојдневна употреба, ке се користи за програмирање (web frontend и backend). Дали функционира се како што треба на M1 чипот? Знам дека имаше некои мали проблеми со Docker (не користам моментално, ама дефинитивно како иде време ке му дојде ред), иако мислам дека ги средија? Од програмирање, најмногу фокусот ке биде на web, и cross-platform апликации со React Native и/или Flutter, дали знаете дали се функционира како што треба во тој поглед? Секако не се исклучува и други алатки / јазици да се користат, иако се надевам со тек на време, ке има поддршка за се?
- Дали ке бидат доволни 8GB RAM? Секогаш е подобро нели да се земе повеќе, па ке се најде, ама мислам дека iStyle се малку безобразни со цениве (истата конфигурација споредена по цена со apple.com е некои 20.000 денари разлика ...).
- Дали 256GB SSD е доволно, со оглед на тоа дека нема игри, филмови, слики да се трупаат ? Секогаш постои и опција да се купи екстерно, така да ова за почеток мислам дека ке ми врши работа, ама сепак да прашам за мислење :)
- Дали постои опција да се upgrade-не рамот (не успеав да најдам, така да претпоставувам не..?)
- Дали траат и функционираат подолг временски период уредите без никакви проблеми, и дали имаат редовни софтверски упдејти (и дали тие прават проблеми како Windows што знае некогаш да се заебе :D) ?
- Дали има некакви проблеми со конектирање со екстерни уреди (монитори, usb hub-ови и слично) ?
- Проблеми со драјвери ?
- Дали има(те) некакви проблеми со новите M1 чипови и верзии од Macbook-от?

Некои од прашањава можда делуваат глупави, ама не сум користел претходно Macbook / macOS така да не знам што да очекувам. Знам дека перформансите се одлични, и се мислам да се префрлам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #294

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Се мислам да го продадам десктопот, и да земам Macbook Air M1, па имам неколку прашања:
- Macbook-oт покрај секојдневна употреба, ке се користи за програмирање (web frontend и backend). Дали функционира се како што треба на M1 чипот? Знам дека имаше некои мали проблеми со Docker (не користам моментално, ама дефинитивно како иде време ке му дојде ред), иако мислам дека ги средија? Од програмирање, најмногу фокусот ке биде на web, и cross-platform апликации со React Native и/или Flutter, дали знаете дали се функционира како што треба во тој поглед? Секако не се исклучува и други алатки / јазици да се користат, иако се надевам со тек на време, ке има поддршка за се?
- Дали ке бидат доволни 8GB RAM? Секогаш е подобро нели да се земе повеќе, па ке се најде, ама мислам дека iStyle се малку безобразни со цениве (истата конфигурација споредена по цена со apple.com е некои 20.000 денари разлика ...).
- Дали 256GB SSD е доволно, со оглед на тоа дека нема игри, филмови, слики да се трупаат ? Секогаш постои и опција да се купи екстерно, така да ова за почеток мислам дека ке ми врши работа, ама сепак да прашам за мислење :)
- Дали постои опција да се upgrade-не рамот (не успеав да најдам, така да претпоставувам не..?)
- Дали траат и функционираат подолг временски период уредите без никакви проблеми, и дали имаат редовни софтверски упдејти (и дали тие прават проблеми како Windows што знае некогаш да се заебе :D) ?
- Дали има некакви проблеми со конектирање со екстерни уреди (монитори, usb hub-ови и слично) ?
- Проблеми со драјвери ?
- Дали има(те) некакви проблеми со новите M1 чипови и верзии од Macbook-от?

Некои од прашањава можда делуваат глупави, ама не сум користел претходно Macbook / macOS така да не знам што да очекувам. Знам дека перформансите се одлични, и се мислам да се префрлам.
За делот околу рамот да ти одговорам, а и општо за апгрејди - M1 платформата е ептен мала плоча, а процесорот и рамот се една единица - така шо што купиш од старт тоа е. Не можеш ни SSD ни РАМ ни ништо да надоградиш. Што купиш од старт со тоа ќе си тераш до следна промена на лаптоп.

Екстерни дискови можеш да додаваш. Графичка преку тандерболт мислам дека се уште не може, но можеби во иднина ќе може. Исто провери колку од тие 256 гига простор на дискот ти се достапни, односно колку се веќе зафатени од оперативен и што не.

За апдејти, секако дека добиваат долго време но не би се смеел дека виндоус нешто повеќе заебува отколку епл. Имаше проблеми со последниов епл апдејт до ниво каде брикуваше лаптопи со интел чипови. Но во главно би требало да немаш поголеми проблеми ниту со виндоус ниту со Мек од аспект на апдејти ако бар малку прогуглаш и почекаш да бидат истестирани убаво апдејтите од соодветната заедница. Ако сакаш да си секогаш на bleeding edge со апдејтите - тогаш стално има ризик.
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
Се мислам да го продадам десктопот, и да земам Macbook Air M1, па имам неколку прашања:
- Macbook-oт покрај секојдневна употреба, ке се користи за програмирање (web frontend и backend). Дали функционира се како што треба на M1 чипот? Знам дека имаше некои мали проблеми со Docker (не користам моментално, ама дефинитивно како иде време ке му дојде ред), иако мислам дека ги средија? Од програмирање, најмногу фокусот ке биде на web, и cross-platform апликации со React Native и/или Flutter, дали знаете дали се функционира како што треба во тој поглед? Секако не се исклучува и други алатки / јазици да се користат, иако се надевам со тек на време, ке има поддршка за се?
- Дали ке бидат доволни 8GB RAM? Секогаш е подобро нели да се земе повеќе, па ке се најде, ама мислам дека iStyle се малку безобразни со цениве (истата конфигурација споредена по цена со apple.com е некои 20.000 денари разлика ...).
- Дали 256GB SSD е доволно, со оглед на тоа дека нема игри, филмови, слики да се трупаат ? Секогаш постои и опција да се купи екстерно, така да ова за почеток мислам дека ке ми врши работа, ама сепак да прашам за мислење :)
- Дали постои опција да се upgrade-не рамот (не успеав да најдам, така да претпоставувам не..?)
- Дали траат и функционираат подолг временски период уредите без никакви проблеми, и дали имаат редовни софтверски упдејти (и дали тие прават проблеми како Windows што знае некогаш да се заебе :D) ?
- Дали има некакви проблеми со конектирање со екстерни уреди (монитори, usb hub-ови и слично) ?
- Проблеми со драјвери ?
- Дали има(те) некакви проблеми со новите M1 чипови и верзии од Macbook-от?

Некои од прашањава можда делуваат глупави, ама не сум користел претходно Macbook / macOS така да не знам што да очекувам. Знам дека перформансите се одлични, и се мислам да се префрлам.
Околу рамот, 8GB ќе ти бидат доволни за web dev и нормална работа. Кога станува збор за Docker и виртуелки, имам завележано дека Linux е генерално пооптимизиран од OSX и во иднина може ви имал потреба од повеќе рам. За дигање на контејнери за бази, веб сервери и сл. нема да имаш проблем.

Слушнав дека имаат проблеми со конектирање на повеќе од еден монитор, така да тоа можеш да го имаш во предвид.

Од лично искуство, машиниве се издржливи (освен киксовите со генерациите пред некоја година), аптејти си правиш кога ќе излезат искуства за твојот модел, а и не сум имал искуство аптејт да ми го успори уредот. Јас имам MB pro mid 2012, одев на виндовс и пак се вратив на старово. Батеријата уште ми држи ~4h, можам да вклучам IDE-а, едитори, без проблем да користиш хром и да дигнеш 5-6 контејнери на (8GB ram). Виртуелките знаат да бидат потешки и генерално зависи колку ресурси им дадеш.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
173
162
Околу рамот, 8GB ќе ти бидат доволни за web dev и нормална работа. Кога станува збор за Docker и виртуелки, имам завележано дека Linux е генерално пооптимизиран од OSX и во иднина може ви имал потреба од повеќе рам. За дигање на контејнери за бази, веб сервери и сл. нема да имаш проблем.

Слушнав дека имаат проблеми со конектирање на повеќе од еден монитор, така да тоа можеш да го имаш во предвид.

Од лично искуство, машиниве се издржливи (освен киксовите со генерациите пред некоја година), аптејти си правиш кога ќе излезат искуства за твојот модел, а и не сум имал искуство аптејт да ми го успори уредот. Јас имам MB pro mid 2012, одев на виндовс и пак се вратив на старово. Батеријата уште ми држи ~4h, можам да вклучам IDE-а, едитори, без проблем да користиш хром и да дигнеш 5-6 контејнери на (8GB ram). Виртуелките знаат да бидат потешки и генерално зависи колку ресурси им дадеш.
Супер, фала на одговор :D
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ако купуваш кај нас вредат само основните конфигурации со цени, бидејќи се друго е custom и го чекаат со нарачка, со што доаѓа ултра скапо.

Додека во САД повеќе рам/ссд е околу 100 долари доплата, кај нас е меѓу 200-300 еур. За другите твои прашања, мислам дека размислуваш за типична Windows средина, кај Mac OS буквално скоро сите работи се различни, од функционалност па се до перформанси.

Мој совет е да пробаш Macbook (макар и постар) на неколку дена, бидејќи сепак не е мала инвестиција.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
464
525
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Со оглед на цената и она што нудат новите M1 процесори, дали вреди да се причека M1X или да се оди на Ryzen/Intel Windows систем за графика и видео ?

Сакам да правам надоградба на компјутерот сега што го имам (види под аватарот). Па би сакал да слушнам некое мислење од вас.
Исто такам да слушнам и зошто не Apple M1x @gOJDO , ако имаш време :D
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,700
1,095
Со оглед на цената и она што нудат новите M1 процесори, дали вреди да се причека M1X или да се оди на Ryzen/Intel Windows систем за графика и видео ?

Сакам да правам надоградба на компјутерот сега што го имам (види под аватарот). Па би сакал да слушнам некое мислење од вас.
Исто такам да слушнам и зошто не Apple M1x @gOJDO , ако имаш време :D
Искрено не би чекал јас. Ако сакаш лаптоп, Macbook (можеш и Air). Ако си за десктоп, јас би одел Ryzen со B550/X570 матична за да идни апгрејди да можеш.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,175
1,032
Со оглед на цената и она што нудат новите M1 процесори, дали вреди да се причека M1X или да се оди на Ryzen/Intel Windows систем за графика и видео ?

Сакам да правам надоградба на компјутерот сега што го имам (види под аватарот). Па би сакал да слушнам некое мислење од вас.
Исто такам да слушнам и зошто не Apple M1x @gOJDO , ако имаш време :D
MacBook Air 16GB Ram земај и бегај, нормално доколку имаш проверено претходно дали мек ти ги подржува сите апликации. А и набрзо слушам дека ќе има решение и за виртуелизација за W10/W10X. :)
M1 Mac Mini имам уништува секој таск пред него буквално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,432
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно