• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple iPhone - Најдобар период да се купи, која серија е најдобра за одреден буџет и сл.

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.469
1.606
Доста генерално прашање, според мене пример уште вреди до кај претпоследната генерација, пример: iPhone 12. Поназад од практични причини не би одел, иако мобилните имаат барем 4 години софтверска поддршка и мене Apple уредите ми траеле со години.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.534
6.995
Galaxy S21 или Xiaomi Poco F3, не можат ајфоните со таа перфекција да се носат сепак.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.860
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Овој

 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.460
2.379
Galaxy S21 или Xiaomi Poco F3, не можат ајфоните со таа перфекција да се носат сепак.

I second this. Со тоа што мислам дека Galaxy S21 би ми бил задњни избор. Се знае дека Xiaomi е врвот, особено нарачаните од Алиекспрес, поквалитетни се тие.
 

dim29

29
14 ноември 2020
133
155
најдобра серија нормално е последната (13ка)
11ка или SE ако ти е битен буџет, а сакаш нов телефон :)
ако не сакаш нов телефон, било кој, сите се добри :)
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.919
Gostivar
Ке го купиш во март/април про макс за 1000 еур, ќе си го продадеш наредна година за 750-800 и пак ке си купиш за 1000 еур новиот модел. Сега се 30-40% поскапи отколку што треба да се ради ФОМО
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.573
Drachevo
Помината е промоцијата.


Sent from my iPhone using Tapatalk
го имаше 2-3 недели, кога пишав сеуште го имаше.
Мислењето е автоматски споено:

Ке го купиш во март/април про макс за 1000 еур, ќе си го продадеш наредна година за 750-800 и пак ке си купиш за 1000 еур новиот модел. Сега се 30-40% поскапи отколку што треба да се ради ФОМО

Некои митови на форумов никогаш не умираат гледам.
12 Pro Max 128 сега е 60k. Декември 2020 беше 77к.
Истиот телефон сега е 17к или 280 евра поефтин на ново од продавница во рок од 10 месеци.
Зошто некој би го зел од тебе стар една година поскапо отколку нов во продавница?
Ако си го зел 77к пред 10 месеци а сега е 60к нов, ќе го продадеш 40к максимум пошто и батеријата ќе биде на 90% и ќе нема гаранција. Ама поверојатно е дека ќе добиеш околу 35к.
Или нема, најверојатно ќе го дадеш на некој член на фамилијата и ќе го користите уште 3 години и ќе заврши го отпад.

Или види вака, ако нов Xr e 24к, колку би дал ти за 3 години стар и надувана батерија? Реално одговори.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.860
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
го имаше 2-3 недели, кога пишав сеуште го имаше.
Мислењето е автоматски споено:Некои митови на форумов никогаш не умираат гледам.
12 Pro Max 128 сега е 60k. Декември 2020 беше 77к.
Истиот телефон сега е 17к или 280 евра поефтин на ново од продавница во рок од 10 месеци.
Зошто некој би го зел од тебе стар една година поскапо отколку нов во продавница?
Ако си го зел 77к пред 10 месеци а сега е 60к нов, ќе го продадеш 40к максимум пошто и батеријата ќе биде на 90% и ќе нема гаранција. Ама поверојатно е дека ќе добиеш околу 35к.
Или нема, најверојатно ќе го дадеш на некој член на фамилијата и ќе го користите уште 3 години и ќе заврши го отпад.

Или види вака, ако нов Xr e 24к, колку би дал ти за 3 години стар и надувана батерија? Реално одговори.

Пред 2-3/недела дена беше огласен и стоеше објавен 2-3 дена ПРЕД да се продаде иПхоне XS за 300 евра, Телефон стар 3 години, ако споредиме со цена на старо на Note 9, разликата е ~ 30 евра, ама еј повеќе држи..... :cool:
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.526
4.363
Не се продава ХС туку 12ка про. 1 година се чува ајфон и се шитка за новиот. Ако чекаш повеќе ќе губиш повеќе, а ќе го немаш најновиот телефон.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.860
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не се продава ХС туку 12ка про. 1 година се чува ајфон и се шитка за новиот. Ако чекаш повеќе ќе губиш повеќе, а ќе го немаш најновиот телефон.

Дај да видиме на дело како изгледа тоа.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.120
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.123
1.393
Тогаш 13 pro max 256gb


Sent from my iPhone using Tapatalk

Има ли некаде залиха воопшто во Македонија да си купе тој модел?
Холандија гледам никаде нема залиха на ништо од 13 Про и Макс.
Секаде по 3-4 недели чекање ...
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.120
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Има ли некаде залиха воопшто во Македонија да си купе тој модел?
Холандија гледам никаде нема залиха на ништо од 13 Про и Макс.
Секаде по 3-4 недели чекање ...

Па има, Ледиком, Мобеликс, Нептун, Ајстајл, Сет :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.120
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.860
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дај да видиме на дело како изгледа тоа.

@mdeni, вака ли иде?
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.534
6.995

@mdeni, вака ли иде?

Слаб е 13-ката не за друго. :devilish:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.385
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно