• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple го закрпува Quick Time!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Apple во Четвртокот направи update за нивниот софтвер QuickTime. Со овој update се поправаат најмалку три дупки на верзијата 7.3.1.
Се затвораат сигурносни дупки во поглед на начинот на кој овој софтвер работеше со Real-Time Stream Protocol (RTSP).
Втората дупка овозможуваше на потенцијалниот напаѓач да покрене малициозен код со помош на специјално направен QuickTime Media Link file.
Третата работа која Apple ја карактеризира како „повеќекратни пропусти“ се јавуваше во начинот на кој QuickTime работеше со Flash фајлови.
Apple затвори најмалку 34 сигурносни дупки во QuickTime во минатава година. Истражувачите на сигурноста се фокусираа на недостатоците и на QuickTime исто така и на Windows Media Player, бидејќи овие две програми се екстремно популарни меѓу корисниците.

Извор: http://www.securityfocus.com/brief/645
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,080
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно