• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple го претстави новиот iPod Nano

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Apple – овите случувања на кои се претставуваат новите производи секогаш се нешто посебно, ако за ништо друго барем за огромната прашина која секој пат се дига околу нив. За оваа прилика Steve Jobs не претстави ништо револуционерно, но сепак имаше дел занимливости, помеќу кој за нас се издвои најинтересниот нов iPod Nano.

Apple на настанот наречен Lets rock претстави се што се очекуваше но не и многу повеќе од тоа. Како прво тука се новите iTunes 8, кои носат некои нови убави новости – пред се нов, интелигентен начин на организирање на вашата музичка колекција и наречен Genius и можноста на превземање на видео содржини во HD резолуција.

На нас тука тоа сеуште не ни значи многу од едноставни причини бидејќи iTunes овде не работи, но наскоро и тоа би требало да промени се па со повеќе занимливости ќе ги следиме ваквите детали.

Претставени се и милион нови апликации за тие нови firmware (2,1)за iPhone, но најинтересниот дел од презентацијата сепак беше оној добар стар iPod Nano. Тој уред доживеа некои многу интересни промени, но сепак тоа сеуште беше оној добар стар iPod, што ќе каже- не оди се кон насоката кон која оди iPhone – от.

Новоста е неверојатно тенкото, закривено куќиште од алуминиум ( и стаклото е задскриено) и достапноста во многуте различни бои. Тука е и сензорот за движење, што значи дека новиот iPod Nano на пример да го треснете за да дојдете до следната песна или да го превртите за да дојдете до начинот на работа на landscape. Ка е и поддршката за видео, абатеријата во Nano ќе издржи околу 24 часа работа при слушање на музика и четири часа гледање на видео.

Steve Јobs откри и нова верзија на iPod Touch, нешто потенок, со подобра поддршка за 3D графика и движење со сензор, и уште некои ситници, на пример поддршка за Nike серијата на gadget Nike+. Но, се на се, не е претставено ништо неочекувано. На Apple всушност добро му оди продажбата на сите преносни мултимедијални уреди и сигурно уште некое време нема да го менува коњот со кој победува.
http://www.exclusive.com.mk/upload/articles/images/%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B4%20%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BEg.jpg

Извор:www.exclusive.com.mk
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
I LOVE iPod...

Повеќе ми се допаѓа новиот Нано отколку претходникот, нема ништо револуционерно, но дизајнот во стил на Класичниот iPod ми е подобар...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.484
1.311
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
ipodnano_hero20080909.jpg
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
:LOL::LOL::LOL:

Ми се допаѓаат 2 и 3 слика, се надевам се почесто iPod-oт ќе се користи за вакви или слични намени :))
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ne znam zosto samo na nano e fokusot koga imaat izvadeno nova generacia na site ipod modeli...

Мислам дека е така бидејќи претходниот нано изгледаше исто како поскапата класична варјанта али нано беше помал и поефтин,затоа купувачите повеќе обрнаа внимание на нано и видеа дека им оди со нано и сега го докажуваат.Мене лично многу ми се допаѓа:)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Класичната варијанта не е баш поскапа од Нано, би рекол дека е обратно ;)

iPod Nano со 8gb чини 150 долари, со 16gb е 200 долари, а iPod Classic 120GB е 250долари... Спореди колку добиваш за парите... Единствено само големината е различна...
 
M

Mr.Alien

Гостин
YEPZ! И супер се покажа. Неверојатно како може толку силен звук да извади, динамичен бас и јасна сепарација на ниски, средни и високи тонови.
:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.934
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно