• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple forbids Windows users from installing Safari for Windows

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Извор: http://www.theregister.co.uk/2008/03/26/apple_safari_eula_paradox/

Апел забранил да се инсталира Сафари прелистувачот на Windows компјутери, иако издал инсталациони програм за нив.



Во license agreement кој се прикажува при инсталација на софтверофт вели дека Сафари несмее да биде инсталиран на ништо друго освен машина со логото на Апел (тоа не значи дека ако ставиш налепница на кукиштето, ќе смееш да го инсталираш). По објавивањето на оваа сторија на линкот погоре, Апел веднаш издаде апдејт, менувајќи го тој дел од EULA.

 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
хаха заборавиле да го сменат уште кога го направиле хах:D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Apple добро знаат што прават, само насловот во изворот и на темава не е добар. Apple не забранил на Windows корисниците да користат Safari, туку забранил на оние Windows корисници кои немаат Apple компјутер. Доколку имате Apple конфигурација, дозволено Ви е да користите Safari.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно