1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Апликација за Андроид

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од D3N1EL, 18 Февруари 2012.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Ми треба некоја апликација за мапи т.е. таа апликација да не бара да бидам прикачен на нет за да можат да се лоадираат мапите, туку мапите да ги ставам на мемориска и од таму да ги чита, а со помош на GPS да одреди кај се наоѓам.

  Користам SE Xperia x8 со 2.1 верзија на андроид.
   
 2. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Новозможна мисија..т.е скоро невозможна..:) 2.1 верзијата не дозволува инсталирање на програми на мемориската картичка..истотака мапите знаат да бидат и поголеи од 2 GB така да крени раце..Барем јас кренав..Додека не ставам некој подобар Custom ROM..:)
   
 3. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Па мислам дека може да се изведе :) Ќе ја инсталираш iGO апликацијата на телефонот што ќе зафаќа малку, а останатите фајлови што се потребни и мапите што ги сакаш ќе ти стојат на мемориската (се можеш да најдеш на торент). За да ги вчитуваш мапите нема да ти треба интернет конекција, но за одредување на местоположбата како што знам треба :)
   
 4. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Грешка. Ве молам избришете го постов :oops:
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  MapDroyd програмата се снима на мобилен а мапите идат на мемориска :) бесплатна е, со тоа што не се многу детални мапите. Good Luck :)
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  Би ги препорачал iGo, само да најдеш верзија со таа резолуција. А и MapDroyd от е добра исто(така барем сум читал).
   
 7. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  675
  4 oктомври 2011
  Машко
  Сними си OruxMaps, нема навигација туку само те лоцира на мапата која ќе си ја слезиш на картичка. Јас си слегов мапа од цела битола со сите слоја (од најголем до најмал зум) и ми фати негде 200mb, ама мапата е од Google Maps и ги има сите улички и објекти.

  Да не отворам нова тема, тука ќе ве прашам.Дали има подетална мапа за iGo од Македонија, Ова шо ја имам јас е 140kb и едвај има 5-6 главни патишта низ цела македонија. Или па ако нема, кој се нашите можности некако да поможиме да ги измапираме.
   
 8. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  675
  4 oктомври 2011
  Машко
  на грешка, ова мислење треба да се избриши
   
 9. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Дали за iGo треба интеренет? Мислам кога ќе ја користиш во возење ?

  Благодарам :)
   
 10. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Грешно знаеш, го користи GPS-от за одредување на местоположбата, а не интернет...

  Пробај најди http://copilotlive.com/ на torrent...
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Го имав Copilot но, го избришав, па сега сакам пак да го инсталирам но ми бара Copilot ID и така слично, ги избришав сите податоци на мемориската картичка но пак истото... :( Сега iGo го спуштам. Се надевам дека ќе биде добар :)
   
 12. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Луѓе и мене ова ме интересира.Како и членот D3,планирав и јас да ставам вакви мапи.Планирав да земам сони X8 или HTC Wildfare S.Моментално користам самсунг S5230 Star,но како што сум информиран тој не поседува GPS.Туку исто така ќе го замолам некој да даде информација за Нокиа Н97мини.Дали има гугл мапс и дали на неа може да се аплоудираат нови мапи.Се разбира и да не бара нет при барање на локација.
   
 13. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Овие апликации никогаш добро не функционирале..Посебно на X8 не се надевајте на успех...Осмицата е телефон од средната до ниска класа андроид телефони, и затоа не мислете дека ке направите чудо од неа..Не дека е невозможно да се стават мапи, секако за да те лоцира пак ке треба нет..
   
 14. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Све од тоа што го кажа не е точно...

  Знам апликација која добро функционира за GPS за X8 и сум доста задоволен. Да осмицата не е многу добар телефон но за тие пари поубав нема, можеш да направиш чудо од неа :) , возможно е да стават мапи и нема потреба од интернет.

  Фала
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  Кажи како де, тоа се бара од креаторот на темата :)
   
 16. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  преку апликацијата aptoide, applanet market или па black market ако ти е рутиран телефонот симни го copilot live premium мапите зафаќаат од 50 до 100мб за цела македонија работи преку gps и прилично брзо те наоѓа на x8 ако не се снајдеш пиши ми пп ке ти го пратам
   
 17. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Креаторот на темата, бара софтвер за GPS, го имав Copilot и е доста прецизен и добар, мапите ги спушта на мемориската картичка и ги чита од таму, а апликацијата е околу 24mb. Успеав да го инсталирам вчера, и сум задоволен од него :)
   
 18. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Дај бе доста трескање глупости, требало интернет, како да не. Сте пробале, и со сигурност тврдите дека треба интернет? Јас со сигурност тврдам дека не треба интернет за да те лоцира, и дај доста со дезинформации, се бунат луѓе тука...

  Информирајте се прво што е GPS и како функционира, па после трескајте што ќе ви падне на памет...
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  фала за предлозите, ја имам пробано MapDroyd колку толку ќе ми заврши работа, а утре ќе го рутирам телефонот и ќе го пробам копилот па ќе ви кажам искуство со 2те апликации и која од нив е подобра. Фала многу на сите.

  @[email protected] согласен сум со тебе што x8 не е некој многу добар телефон, но вреди за тие пари што вреди. А тоа што го барам MapDroyd покажа дека е возможно моето барање, а да не зборам за апликација која треба да се плати.
   
 20. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  ќе може ли некој што ги има мапите за CoPilot да ми ги даде само за балкански полуостров или барем за македонија би му бил благодарен, немам доста меморија за да ја симнам цела мапа од европа, а не се снаоѓам за да од тој торент да земам само за мкд. Преку самата апликација исто нејќе, ќе се симне и пак ми вика нема мапи ...

  едит: проработеја мапите. утре ќе кажам 2 збора околу MapDroyd и CoPilot
   
 21. Fico

  Fico
  Intern

  251
  14
  9 Март 2008
  CoPilot е топ апликација, имаш и navigation.
  За GPS не ти треба интернет, исто и за CoPilot.

  Исто можеш офлајн да гледаш од Google Maps (Бар на wildifire) со зачувување на cache (претходно преку usb tethering да си разгледаш [симнеш] мапа за регионот)

  Ме интересира, дали некој има пробано да едитира мапа за CoPilot ?
  Многу од улиците во Скопје не се точни.
   
 22. fazrijan

  fazrijan
  Gaining Experience

  133
  113
  24 Март 2012
  Машко
  Au
  Јас лично го користам CoPilot Live Pro v8.2.0.368 на Wildfire една година и сум презадоволен.Мапата за европа изнесува околу 2.1 гига и е многу добра ја има и Македонија со доста голема база на податоци и адреси и не користи интернет.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...