• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Апликација/софтвер за генерирање модерно CV

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.139
1.373
Ме интересира дали и каков/кој тип на софтвер користите за генерирање modern-looking CV-a.
Под модерни подразбирам некои иконки до текстот за емаил, гитхаб, некои проценти како за skill/experience у нештото итд.
Исто битна ствар е да можеш лесно да го едитуваш CV-то и да ги додадеш/променеш информациите.

Call me old-school, ама јас уште терам со Europass CV maker, но некако 4-те темплејти што ги нудат веќе ми изгледаат obsolete.
Сум чул од луѓе дека сами си го куцаат од некој Word темплејт, но не сум наидел на нешто у Word што ми задржало внимание.

Кој е вашиот избор за градење на CV?
Имате ли некои добар темплејт генератор што е free? Не верувам дека има многу ИТ луѓе што би платиле subscription fee или one-timer само за да креират CV, кое што за година дена пак ќе треба да го едитираат...
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
299
223
Ме интересира дали и каков/кој тип на софтвер користите за генерирање modern-looking CV-a.
Под модерни подразбирам некои иконки до текстот за емаил, гитхаб, некои проценти како за skill/experience у нештото итд.
Исто битна ствар е да можеш лесно да го едитуваш CV-то и да ги додадеш/променеш информациите.

Call me old-school, ама јас уште терам со Europass CV maker, но некако 4-те темплејти што ги нудат веќе ми изгледаат obsolete.
Сум чул од луѓе дека сами си го куцаат од некој Word темплејт, но не сум наидел на нешто у Word што ми задржало внимание.

Кој е вашиот избор за градење на CV?
Имате ли некои добар темплејт генератор што е free? Не верувам дека има многу ИТ луѓе што би платиле subscription fee или one-timer само за да креират CV, кое што за година дена пак ќе треба да го едитираат...
На Word имаш ок темплејти, првиот е со проценти кај скилови:
1653230350556.png
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
146
90
И на Google Docs имаш интересни темплејти.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.766
1.641
sistrum.mk
Во Word може да направиш што сакаш, табели, графикони, сликички и се што ке ти текне. Не мора да бараш темплејт сам ке си го направиш од 0 за кратко време. Сигурно у резимето ти пишува дека имаш познавање од МС Оффице пакет.
Јас лично никогаш не су сакал накинџурено резиме, со слики и сваштарии. Резименто треба да биде едноставно, читливо, убаво хронолошки скоцкано.
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
179
334
Jas bi ti preporacal Europass CV creator, mnogu e lesno i ednostavno da kreiras CV, imas sve sto ti treba, boi, dizajn, export i sve ova ti e free, bukvalno za nisto ne ti treba da platis. Stranata ima dosta informacii kako da go koristis, no ednostavno e, napravi si profil, vnesi gi podatocive, i od profilot ke ti se generira CV.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
892
1.087
Мене ми е топ ЦВ генераторот од LinkedIn. На еден клик го генерираш, и секогаш ти е up to date. Сум се заебавал да копирам да правам па ајде на 2-3 места истите податоци, но престанав.

Како втора варијанта океј е и Resumake, просто за користење и може да се дополнува.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.139
1.373
На Word имаш ок темплејти, првиот е со проценти кај скилови:
Погледнете го атачментот 113464

Well well, ова мислењево за темплејти ми е изгледа дека од 2013-та немам отворено Word :D
Тенкс, ќе разгледам сега и онлајн едиторот и апликацијата што има да понуди.

Во Word може да направиш што сакаш, табели, графикони, сликички и се што ке ти текне. Не мора да бараш темплејт сам ке си го направиш од 0 за кратко време. Сигурно у резимето ти пишува дека имаш познавање од МС Оффице пакет.
Јас лично никогаш не су сакал накинџурено резиме, со слики и сваштарии. Резименто треба да биде едноставно, читливо, убаво хронолошки скоцкано.
@hipo не знам некогаш да сум имал у CV да ми пишувало нешто за skills u office пакетот, пошо никад не ми требало тоа.

Инаку за контентот во CV e друг муабет. Се слагам дека треба да биде кратко, концизно и хронолошки прегледно, но сум разговарал и со рекрутери дека такво „само текст CV“ им е премногу досадно демек.
Значи доаѓа муабетот каква е преференцата на рекрутерот што ќе ти го гледа CV-то.

Jas bi ti preporacal Europass CV creator, mnogu e lesno i ednostavno da kreiras CV, imas sve sto ti treba, boi, dizajn, export i sve ova ti e free, bukvalno za nisto ne ti treba da platis. Stranata ima dosta informacii kako da go koristis, no ednostavno e, napravi si profil, vnesi gi podatocive, i od profilot ke ti se generira CV.
@Rilind не знам дали ми го прочита вториот параграф друже.. I kinda mentioned Europass already...

Мене ми е топ ЦВ генераторот од LinkedIn. На еден клик го генерираш, и секогаш ти е up to date. Сум се заебавал да копирам да правам па ајде на 2-3 места истите податоци, но престанав.

Како втора варијанта океј е и Resumake, просто за користење и може да се дополнува.
Thanks! ќе ги ѕирнам
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
170
127
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Чисто мое мислење.. тоа процент/скил бар е многу непотребна работа. Како тоа ти си се оценил дека имаш познавање од 70% или 6/10? По кои критериуми се оценуваш? Работно искуство? Ти се чуствуваш толку спремен? Имам гледано и читано повеќе работи за CV-ја како се пишуваат и сите викаат да го одбегнуваме да ги користиме бидејќи се стварно не релевантни. Доволно е да ги напишеш и групираш технлогиите/алатките што ги користиш одколку сам да се оценуваш за познавањето во нив. Коа ќе отидеш на интервју ќе видат они колку стварно знаеш. Чисто како совет ова, кој јас бар го применувам.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.065
6.013
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Чисто мое мислење.. тоа процент/скил бар е многу непотребна работа. Како тоа ти си се оценил дека имаш познавање од 70% или 6/10? По кои критериуми се оценуваш? Работно искуство? Ти се чуствуваш толку спремен? Имам гледано и читано повеќе работи за CV-ја како се пишуваат и сите викаат да го одбегнуваме да ги користиме бидејќи се стварно не релевантни. Доволно е да ги напишеш и групираш технлогиите/алатките што ги користиш одколку сам да се оценуваш за познавањето во нив. Коа ќе отидеш на интервју ќе видат они колку стварно знаеш. Чисто како совет ова, кој јас бар го применувам.
Тоа е чисто онака за да биде поинтересно, демек гејмификација, па како во RPG игрите ќе си ставаме exp bars :LOL: Ама веројатно вреди да се направи за да отскокнеш од другите обични CV-ја.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.304
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Тоа е чисто онака за да биде поинтересно, демек гејмификација, па како во RPG игрите ќе си ставаме exp bars :LOL: Ама веројатно вреди да се направи за да отскокнеш од другите обични CV-ја.
RGB CV, да светка во боите на виножитото :)
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
442
235
Можеш да направиш со https://www.canva.com/ , бесплатните елементи се сосема доволни за да го направиш какво сакаш и после само си правиш експорт во пдф.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.457
Мислења
901.475
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно