Апликација на денот: Hooky е македонска игра на 15-годишен Android програмер

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од IT.mk postBot, 27 Јули 2015.

1. IT.mk postBot

IT.mk postBot Вести од Портал

1,543
    1,461
    5 Декември 2011
    Hooky е нова македонска игра која од неодамна е достапна на Google Play. Станува збор за прва игра на Бојан Вучевски од Велес кој има само 15 години.

Играта е 2Д „endless runner“ и тоа што е можеби најинтересно е што секое ниво се креира по случаен избор што прави секоја од партија да биде единствено искуство. Гејмплејот е едноставен и забавен, екранот постојано се движи, а играчот треба со помош на „харпун“ да се закачуваат на плавите платформи, постојано следејќи го движењето на екранот. Иако графиката е симплистичка, можеби треба да поработи на неа, сепак во текот на играњето нема да го забележите недостатокот на детали. Hooky е направена во Unity и Бојан се обидува колку е можно да имплементира реалистична физика.

Оригинален текст http://it.com.mk/aplikacija-na-denot-hooky-e-makedonska-igra-na-15-godishen-android-programer/

2. Astro

Astro Sensei

3,888
    4,718
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Не можам да стигнам подалеку од второ ниво. А и одвратни се рекламите после секое гинење.
    У принцип не би ја инсталиал никогаш играва, ама знаејќи дека е труд на наше дете некако ми се гледа многу интересна. Ќе се заинатам и ќе ја свртам ако треба :D
    Иначе фали гравитација и инерција. Секако детево е младо и надежно и сигурен сум дека ќе ја досреди..... дур не фатил женска :D

Psycore, tupacan и на goce03 им се допаѓа ова.
  3. prichina

prichina Cuda 5.5

7,627
    4,825
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
  4. BojanV

BojanV n00b

1
    4
    24 Јуни 2017
    Машко
    Здраво Астро, Јас сум Бојан, креаторот на Hooky, благодарност на вашиот коментар (совет), ги согледав проблемите во мојата игра и се потрудив да ги елиминирам во мојата нова игра SWING која ја развивав скоро 1 година. Како што потенциравте: рекламите се одвратни па во SWING нема реклами (беспалатна е секако), не можевте да поминете повеќе од неколку левели (бидејќи тогаш беа рандом генерирани) - во новата игра има многу левели дизајнирани од мене според соодветна тежина, а и има туториал за да ја научите играта. Исто така има и гравитација која напоменавте дека е потребна. Иако на изглед слични, двете игри се многу различни и мислам доколку и дадете шанса на SWING, мислам дека ќе ви се допадне.

Линк: SWING – Android-Apps auf Google Play

Доколку ја пробате, би ве замолим да го споделите вашето мислење, со цел да ги направам измените веднаш доколку се возможни. Благодарам.

Psycore, Banjifiko, goran_oh и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели