1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Апликации во Паскал

Дискусија во форумот 'Delphi // Kylix // Object Pascal' започната од NERD., 1 Септември 2010.

 1. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Се потрудив да најдам прогрмаи напишани во паскал но без успешно. Ако имате некои или барем знаете имиња би ве замолил да постирате. :rolleyes:
   
 2. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007
  Само ќе те советувам да не бараш :D
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Еве од мојата лична колекција, zip датотеките не беа модифицирани од 2002 година, а некои и дури од 1997.

  Код:
  http://www.2shared.com/file/gbjqRW0k/Pascal.html
  Во архивата ќе ја најдеш и воопшто моја прва апликација во Pascal, напишана втора година средно. Тогаш актуелно беше во државава за прват да се отвараат кладилници 97/98 и нормално програмата беше проста пресметка на коефициенти со листање на вкупен коефициент, вкупна добивка во денари и во евра. :- D

  Едно време тука имаше доста source code-ови за Delphi и Pascal, незнам сега како е, прошалтај по архивите.

  Код:
  www.planetsourcecode.com
   
  1 person likes this.
 4. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Фала ти, за споделувањето на твојата колекција и линкот на кој најдов многу работи! реп+ :)
   
 5. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Имам интересна идеја,

  Смисли програма и напиши ја.
   
  1 person likes this.
 6. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Сваќам, можи помисли дека почнувам да работам со паскал па ми требаат готови проекти, не! Ако знаев и сакав ќе почнев да го учам но не ми е интересен, само сакав да видам како изгледа програма направена во паскал. :)
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  За да смисли и да направи треба прво да научи, а најдобро нели се учи од вакви примери.

  Имам книга на Македонски за Pascal, ние што учевме во средно. Ја имам во хардкопи, утре ќе ја скенирам и ќе ја закачам, само мислам дека оваа беше втор дел и беше нешто понапредно за функции и процедури, првиот дел го немам.

  Може на некого ќе му користи.
   
 8. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Сега ме тераш да почнам да учам паскал... :)) Закачија кога ќе биди готова книгата..
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Само не тука :)
   
 10. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Добро, lynx ќе можи по pp ? :)
   
 11. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  подобро најди нешто за посалам јазик ... никаде не се користи паскал
   
 12. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  329
  8 Мај 2007
  it_guy паскал ти е прастар јазик. Подобро учи јава/ц++
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Кој сака книга на македонски за Паскал нека пише порака, ќе го добие линкот.
   
 14. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,410
  348
  19 Април 2010
  Машко
  Znam deka ne se koristi ama sakam da vidam sho se raboti od prilika. Ubavo e da se znae nesto plus neli ?

  Znam, znam no sakam da vidam sho e kako e. Inace nastrana si rabotam c++

  Imash PP :D
   
 15. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  111
  202
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Ај и ја да придонесам нешто за темава. Ова се мои мали експерименти во почетните денови кога го учев паскал. Едноставно и кусо, но, сепак, повелете :)

  Код:
  PROGRAM Proizvod;
  
  VAR A,B,C:integer;
  
  BEGIN
  
      WRITELN('Vnesi prv mnozitel');
  
      READLN(A);
  
      WRITELN('Vnesi vtor mnozitel');
  
      READLN(B);
  
      WRITELN('Vnesi tret mnozitel');
  
      READLN(C);
  
      WRITELN('Proizvod e ',A*B*C);
  
  END.
  
  
  PROGRAM Digitron;
  
  USES CRT;
  
  VAR A,B,Zbir,Razlika,qq:integer;
  
      X:char;
  
   
  
  BEGIN
  
      clrscr;
  
      Write('Vnesi gi broevite:');
  
      Readln(A,B);
  
      Write('Vnesi go operatorot (+,-):');
  
      Readln(X);
  
      CASE X OF
  
          '+':BEGIN
  
              Zbir:=A+B;
  
              Writeln(A,X,B,'=',Zbir);
  
             WRITE('Pritisni <ENTER> za kraj');
  
              READLN(qq);
  
              END;
  
          '-':BEGIN
  
              Razlika:=A-B;
  
              Writeln(A,X,B,'=',Razlika);
  
      WRITE('Pritisni <ENTER> za kraj');
  
              READLN(qq);
  
              END;
  
      END;
  
  END.
  
  
  PROGRAM Plostina na kvadrat;
  
  VAR P,L,A:integer;
  
  BEGIN
  
      WRITELN('Vnesi ja stranata na kvadratot vo cm');
  
      READLN(A);
  
      P:=A*A;
  
      WRITELN('Kvadratovata plostina e,',P);
  
      L:=4*A;
  
      WRITELN('Perimetarot na kvadratot e,',L);
  
  END.
   
  
  PROGRAM GODINI;
  
  VAR God:integer;
  
  BEGIN
  
      WriteLn('Vnesi godini:');
  
      ReadLn(God);
  
      CASE God OF
  
           0..6:WriteLn('Vie imate ',God,'Odete vo gradinka');
  
           7..14:WriteLn('Vie imate ',God,'Odete vo uciliste');
  
           15..19:WriteLn('Vie imate ',God,'Odete vo sredno skolo');
  
           20..27:WriteLn('Vie imate ',God,'Odete na faks');
  
           28..55:WriteLn('Vie imate ',God,'Aktivno rabotete');
  
           56..100:WriteLn('Vie imate ',God,'Vie ste star');
  
      ELSE
  
          WriteLn('Greska');
  
      END;
  
  END.
  
  
  PROGRAM Pravoagolnik;
  
  VAR P,L,A,B:integer;
  
  BEGIN
  
      WRITELN('Vnesi ja prvata strana vo cm');
  
      READLN(A);
  
      WRITELN('Vnesi ja vtorata strana vo cm');
  
      READLN(B);
  
      P:=A*B;
  
      L:=A+B+A+B;
  
      WRITELN('Plostinata na pravoagolnikot e,',L);;
  
      WRITELN('Perimetarot na pravoagolnikot e,',L);
  
  END.
   
 16. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
Слични теми
 1. goodboy
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  733
 2. fixen
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,528
 3. mariomako
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,015
 4. Tawe
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,347
 5. Master_Boy
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,657
Вчитување...

Сподели

Вчитување...