1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аплицирање на амбилајт на регуларен ТВ

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 4 Јануари 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Го најдов на редито постов. Наводно е DIY но уште нема пуштено гајд и објаснување.

  Има некој идеја како би се извело ова?


  Hi Everyone, I am happy to share, that ambilight modding is possible on non Philips Ambilight Android tvs. Apart from aerial TV and Netflix, so far everything is working as expected. The total conversation costed me around £35,and half of my day, but it worth every single penny. Enjoy :) : AndroidTV
   
  farkizz, Banjifiko и на Taurus им се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 3. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Pulse
  Таман мислев да кажам со РГБ лента и некое ардуино, ама ме претрка, имало готово решение.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Ама ова работи само на содржини од пуштани од компјутер?
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова е на усб. По некоја логика треба да влече хдми и да е сплитер само по себе.
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,786
  18 Септември 2013
  Машко
  HUE 2 Ambient V2 RGB Lighting Kit | NZXT

  има и Raspberry Pi DIY решенија од пред неколку години, ама ова ти е најлесното решение и го има во Нексио.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  604
  572
  26 Јуни 2012
  Машко
  Го имам истово направено ама на PC/монитор, константно зима инпут преку усб. На ТВ е малку потешко за DIY, но не е неизводливо. Бара сплитер за HDMI, да го подели влезот еден према телевизорот и друг дел за потребниот screen capture... На монитор е многу полесно бидејќи софтверот се инсталира во два клика и целата работа се олеснува, без сплитери-чуда.

  Еве други линкови за амбилајт на ТВ
  Part 1 – DIY breath-taking Ambilight for your own TV – Raspberry Pi 2 Tutorial – AwesomePi
  TUTORIAL - Raspberry Pi 3 Mediacenter + Hyperion Ambilight + NO soldering
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Од каде би земало хдми кога има само усб?
   
 9. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Од maxTV, PS4, PC или што год друго би сакал да поврзеш на ТВ и да имаш амбилајт на него. HDMI сплитерот ќе го подели сигналот за еден да иде во телевизор, друг во амбилајт уредот.
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Да, кога контролерот би имал хдми влез, оној горе има само усб.
  Колку што видов, досега сите постирани решенија функционираат само на една платформа, нема универзално :(
  Или изворот е компјутер, или расбери или андроид. Амбилајт ќе има само на сигнал од тој уред, сите други извори ќе немаат.
   
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Го изгледав видеото и ова само би ме дистрактирало, има некој со позитивни искуства за Амбилајт?
   
 12. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  :D:D:D:D
  Тоа горе е наменето само за PC.
  Телевизорот на неговите USB портови нема да знае како да комуницира со уредов.
  Има во опис дека има софтвер за Windows и Mac/Linux кој што ќе ја чита информацијата за сликата која што се прикажува и испрати информации до уредот во каква боја треба да свети.

  Не го прочитав детално но претпоставувам дека софтверот е задолжен да ги пресмета боите што го става процесирањето на терет на PCто и затоа е уредот ефтин.
  Ако не иде преку PC, од HDMI ако треба сам да ги открие соодветните бои ќе треба уредот да си има свој микропроцесор за тоа... или Arduino/Raspberry евентуално во DIY случај.

  Првпат кога добив Raspberry и се чудев што да правам со него гледав нешто вакво да правам ама ми се виде многу замарање, трчање по делови, лепење а не ми прави толку мерак амбилајт :D
   
  На Oktar и moongose им се допаѓа ова.
 13. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,177
  725
  12 Април 2013
  Машко
  топ е
   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Така е. Во сите варијанти има софтвер кој ги чита крајните вредности на сликата на платформата на која работи и дали преку усб или на друг начин ги испраќа до контролерот кој ги контролира боите на диодата.

  Никаде во приказниве нема hdmi или друг тип на сигнал што се процесира. Амбилајт ќе има само на тој уред на кој е инсталиран софтверот. Значи отпаѓаат сите конзоли, медија/двд/блуреј плеери, рисивери и редовна телевизија.

  Во примерот со расберито, тоа е истовремено и изворот на сигналот и контролер на диодите. Но и таму нема можност да се процесира надворешен сигнал.
   
 15. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Не дека не е изводливо ама доста замарање е. Не помислив на делот дека HDMI на Raspberry е само излез. Така да влез ако веќе мора да е USB тогаш влага у игра и видео картичка.
  Нешто како на линков:
  Ambilight System for Every Input Connected to Your TV. WS2812B Arduino UNO Raspberry Pi HDMI (Updated 12.2019)

  П.С. Тие смајлиња на почетокот на постот случајно ми избегале... се извинувам :D

  ЕДИТ: Нешто вака
  Ambilight HDMI TV kit TV Ambilight effect for 4K TV HDMI sources Dynamic Light RGB LED Strip Light Screen Backlight lighting - AliExpress
   
  Последна промена: 5 Јануари 2020
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Ова е веќе нешто друго, но и цената му е соодветна на можностите.
   
Слични теми
 1. skorpija
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  818
Вчитување...

Сподели

Вчитување...