• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Апгрејд на стар лаптоп

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
240
174
Користам i3 6006u 2c/4t 8GB рам на Lununtu со 1TB hard можи да кажам работи молња, како десктоп ПЦто со Samsung SSD, препорачувам само Lununtu за laptop

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Користам i3 6006u 2c/4t 8GB рам на Lununtu со 1TB hard можи да кажам работи молња, како десктоп ПЦто со Samsung SSD, препорачувам само Lununtu за laptop
Сега го симињам, ако не ме бендиса пази му се :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
12 октомври 2016
21
23
Сними си Arch, уште побрз ке ти биде.
Не го забавај човекот, нема ништо побрзо во Arch од другите дистрибуции, не е тоа поентата на Arch.

Исто така Arch не е за обични линукс корисници, Arch е само за корисник шо сака да биде на Arch.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,192
1,290
Со LXDE ќе ти работи побрзо, т.е. подносливо споро, но не очекувај дека само промената на оперативниот ќе направи чуда, инвестирај уште 50-тина евра и додај некој SSD на ново и RAM на старо.
 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
Не го забавај човекот, нема ништо побрзо во Arch од другите дистрибуции, не е тоа поентата на Arch.

Исто така Arch не е за обични линукс корисници, Arch е само за корисник шо сака да биде на Arch.
После ќе иде во кафиќ, ќе каже "btw I use Arch" и ќе се соберат ко на Axe реклама.

Иначе да, не ми беше сериозен постот :D

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 
12 октомври 2016
21
23
Користам Arch на десктоп ПЦто btw

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
Arch e за понапредни линукс корисници.
Дури не си искомпајлирате custom modified linux kernel шо никој друг освен вас не може да го работи, гуштери сте уште :cool:
 

goceiva

Intern
25 октомври 2009
44
13

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,097
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да се пазам или сме добри? :)
Ми пречи што нема search кај апликациите па мора рачно да ја бараш каде е. Иначе ми се допаѓа минималистичкиот концепт, особено инсталацијата беше добра, ме потсети на времето на DOS :)

Ти секако пази се, додека ти се пазиш од мене, некој друг ќе те пецне :ROFLMAO: така да очите отворени хахахха
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
240
174
Битно да е МОЛЊА лаптопчето :)))
Ми пречи што нема search кај апликациите па мора рачно да ја бараш каде е. Иначе ми се допаѓа минималистичкиот концепт, особено инсталацијата беше добра, ме потсети на времето на DOS :)

Ти секако пази се, додека ти се пазиш од мене, некој друг ќе те пецне така да очите отворени хахахха
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,613
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно