1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Апгрејд на стар лаптоп

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Aka1458, 5 Април 2020.

 1. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Здраво на сите.
  Имам Acer Aspire ES1-512, лаптопот е многу стар има сигурно повеќе од 5 години како го користам. Има 4гб рам и intel pentiium n3540, лаптопот е многу спор кочи помалку дури и фб. Според вас дали вреди да му упргејднам рам на 8гб и некое ссд наместо харддискот?
   
  На David Stojanovski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Вреди. Кој оперативен систем е инсталиран?
   
 3. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,007
  419
  17 Јуни 2008
  Вреди, со SSD и плус рам ќе ти тера минимум 3-4 години, ако не и повеќе. Само провери дали имаш слободен слот за рам. Ако ти е за сурфање, офис и гледање филмови, може и само SSD да ти заврши работа.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 4. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Win10 ама се мислам Linux да му ставам, шо мислиш?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Стави ссд и 8гб рам, ќе биде ок за лесно сурфање и на 10ка.
   
  На Astro и stefan_off им се допаѓа ова.
 6. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  255
  190
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  FB кочи на билој кој PC, нека не ти е репер
   
 7. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Па као пример онака го дадов јутуб ми се лоад 7 секунди


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 8. rubik

  rubik
  Intern

  10
  22
  20 Јули 2018
  Машко
  можеш да пробаш и андроид да му ставиш, со ссд ќе фуче.
   
 9. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
 10. XGeorge27

  XGeorge27
  Intern

  21
  20
  13 Декември 2018
  Машко
  ССД Обавезно
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,358
  802
  12 Април 2017
  Машко
  Мислам дека е цел тој непотребен код за да избегнат адблокери :D
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  255
  190
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Појма немам зошто ама нема browser и cpu на кој не лагира :)
   

Сподели

Вчитување...