• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Апдјет на форум v2.1.11 29/09/2020 [Куп Features]

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,572
11,902
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мене уште едно топче ми фали, она што прикажува дали членот е онлајн во моментот или не. :oops:

И едно смајли, :hay:, многу го користев, а и други го користеа, вака изгледа штуро во старите постови. Ако може да се стави некое слично на тоа место, ако го нема. Важи и за другите смешковци, но ова е критично. :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,572
11,902
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Аха, треба да се навикнам дека го нема за офлајн. И патем, ја едитирав претходната порака.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,697
5,117
Скопје
Дали е до мене или со новиот апдејт на форумов не се добиваат воопшто нотификации за офтопик теми (освен ако експлицитно не се сабскрајбнеш)?

Пример вчера дискутирав нешто во офтопик тема и иако ми реплицираа (ефективно споменувајќи ме) не ми стигна нотификација.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,428
3,148
Има шанси линкот горе со „нови мислења“ да се премести крајно десно после „означете како прочитани“ како што беше претходно? Исто и на мобилната верзија да се извади како посебен линк како претходно, а не вака сега како што е во менито.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,338
813
Дали ќе може овој бројач на страни да биде поставен исто и на врвот на темата, се ми се чини дека имаше порано таква опција, за да не се скролам надолу секогаш.

IMG_20201012_124237.jpg
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
850
771
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Дали ќе може овој бројач на страни да биде поставен исто и на врвот на темата, се ми се чини дека имаше порано таква опција, за да не се скролам надолу секогаш.
ова + да ги покажува блиските страни а не да морам да внесам бројка за да отидам на претходната страна. Исто така, не знам дали е спомнато поназад, ама кликање на линкови од нови мислења sidebarот скоро секогаш носи на првата страна, порано бар не носеше на најпоследната ама беше блиску, сега секогаш треба да стиснам на последната страна за да ги видам новите мислења.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #136

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,314
kalco.ru
Исто така, не знам дали е спомнато поназад, ама кликање на линкови од нови мислења sidebarот скоро секогаш носи на првата страна, порано бар не носеше на најпоследната ама беше блиску, сега секогаш треба да стиснам на последната страна за да ги видам новите мислења.
Грешка си,
Новите мислења во sidebar ако добро приметиш се делат на БОЛДИРАНИ и ОБИЧНИ. Ако се Болдирани тогаш во таа тема имаш непрочитани мислења, и те води до првото непрочитано, а ако ти се прочитани те носи до последниот пост во темата.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
850
771
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Грешка си,
Новите мислења во sidebar ако добро приметиш се делат на БОЛДИРАНИ и ОБИЧНИ. Ако се Болдирани тогаш во таа тема имаш непрочитани мислења, и те води до првото непрочитано, а ако ти се прочитани те носи до последниот пост во темата.
не бе, имам отворено samsung паметни телефони, скоро секоја од тие X - паметни телефони ја имам отворено, еве кликнав на линкот, болдиран беше, ме однесе на прва страна.

и со која игра ја плешаш во моментов, исто

1602506965025.png

директ на прва страна носи
 
  • Ја почнал/а темата
  • #138

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,314
kalco.ru
Чек да провереам нешто со пермиси да не е, кај мене работи 30 пати проверив
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,814
4,364
Ethermine
www.facebook.com
Само сакам да се заблагодарам тука јавно до админите. Фала ви најјмногу што конечно проработе игноре копчето и што од дотичната личност не може ни трага да се виде !
П.с Нешто и преводов е утнат ?
Screenshot_99.png
 
Последна промена:

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,834
5,025
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Еве ја пропер темата, да пишам дека новиот дизајн ми се допаѓа. Пофалба до тимот, пред се се кладам до fatality највеќе, така? :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #143

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,314
kalco.ru
Тимот, убаво кажа. Заслугата е до сите :)
Еве ја пропер темата, да пишам дека новиот дизајн ми се допаѓа. Пофалба до тимот, пред се се кладам до fatality највеќе, така? :)
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,241
1,350
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
SteelSeries Rival 300
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,084
7,790
Скопје
@Fatal1ty_ ако не се лажам, после апдејтов форумот почна да ми персира. Кога ќе стиснам лајк на некој, пишува „Вие“ (inb4 некоја смешка за multiple personality disorder). Треба да има опција да се смени во „ти“ ама не можам да ја најдам... дај кажете каде е или направете да има, јас сум далеку од човек на кој треба да му се персира.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #146

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,314
kalco.ru
Со @Metuzalem одлучивме дека треба цел форум да биде во трето лице. Не можеш да смениш во "ти".
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
845
768
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
@Fatal1ty_ ако не се лажам, после апдејтов форумот почна да ми персира. Кога ќе стиснам лајк на некој, пишува „Вие“ (inb4 некоја смешка за multiple personality disorder). Треба да има опција да се смени во „ти“ ама не можам да ја најдам... дај кажете каде е или направете да има, јас сум далеку од човек на кој треба да му се персира.
По логика не би требало да има опција за ова. Таков е преводот на оваа верзија. Најверојатно може да се модифицира преводот ама тоа би било за сите корисници.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,572
11,902
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас сум виновен за персирањето, јас најмногу инсистирав на него. И нема опција да се менува.

Причината беше што на некои места изгледаше ептен потценувачки, како да караш мало дете. „Ти не смееш да го правиш ова или она“. А секогаш сум за конзистентност, дури и ако грешиш. :) Па секаде мораше да биде исто.

На „ти“ делува подругарски, но и потценувачки на моменти. На „вие“ е попрофесионално. Ако досега форумот го замислував како другар со кого правам работи, сега го замислувам како љубезна службеничка или продавачка што ми помага/ме услужува (можеби се ретки тие кај нас, но сепак). :)

Се трудев и да има родова неутралност каде што може, па персирањето реши дел од тие проблеми. Пример: „ти си коментирал/а таму и таму“, па да не биде секаде така. Иако на некои места немаше бегање од тоа.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,572
11,902
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
На ова можам само да кажам: „вториот студиски албум на Рибља Чорба“. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,577
Мислења
823,832
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно