1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aпдејт на форум 1.5

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од Fatal1ty_, 6 ноември 2015.

 1. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  477
  558
  22 Февруари 2015
  Машко
  Некој веќе спомна, ама она иконата за нотификации мора да се смени. Тоа е за локација знакче, не за нотификации. Подобро стајте го тоа знамето како на Кајгана или на Макруморс што е.

  И фонтот мора да се намали, не се чита форумов вака со 2 мислења без да скролаш.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  На omegaRED и Banjifiko им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  :kiss: :inlove:
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,112
  28 oктомври 2008
  Цело е кога има се...:) Бонбонче. За ваков труд треба следи like x10
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. emet_

  emet_
  Гостин

  тргната е „десната“, т.е. левата странична лента :D
  messageHeading намален и фонтот е намален од 15 на 14px.
  подобро е вака. ;)

  во профилот сменете ја функционалноста на „Сокри Лев Сајтбар“ и сменете го текстот во „Прикажи лева странична лента“.
   
 7. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,771
  1,258
  17 Август 2014
  Машко
  Нешо нови смајлиња?
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  за вас ќе гласам.
  Само уште да бидете транспарентни и да кажете чива е таа сликата горе во хедерот.
   
 9. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Royalty free Stock photos од StockSnap.io. :)
   
  Necromancer, RagingDemon и на the_maker им се допаѓа ова.
 10. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Мислев сликана е од некој админ
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Одлично е, супер работа ова со страничната лента.

  Не е итно, но дали постои иста можност да се исклучи и онаа лента горе „Форумски теми: идеи и реализација......“ со иста имплементација? Или можеби истата се смета како задолжително известување. Или можеби да се појавува само на одредени нивоа на форумот?
   
  На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Функционалност??
   
 13. emet_

  emet_
  Гостин

  наместо да се „скрие“ да се „прикаже левата странична лента“.
  за да се направи ова треба да се смени функционалноста затоа што кога ќе биде селектирано полето ќе се прикажува лентата.

  со ова се менува само функционалноста, а функцијата останува иста. :)
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дифолт е одчекирано. А кога е одчекирано сајдбарот е прикажен. Треба да се чекира за да се скрие...добро си е нпишано ;)
   
 15. emet_

  emet_
  Гостин

  поентата ми беше: Означи го полето за да се прикаже левата странична лента.
  бидејќи опциите од погоре ја имаат таа функционалност со „прикажување“, а не со „криење“.
  а не спомнав дека не работи ова што е сега изработено. напротив, си работи како што треба!

  ако веќе останува, тогаш барем може да се смени преводот. сега имаме:
  • сајтбар/сајдбар
  • чекиран/одчекиран
  ако ова е добро напишано, тогаш џабе пишуваме со кирилична подршка.
  сменете на латиница со оригиналните термини на англиски јазик и решен проблем.
   
 16. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  85
  74
  4 oктомври 2015
  Машко
  Прејак мие новиот дизајн на форумот. Секоја чест. :)
   
  На Fatal1ty_ и kirev им се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Има можност кликни на иксчето горе десно и ќе ги снема
  1.jpg

  Са повторно да се вратат.
  Прилагодувања > Врати ги одбиените известувања ;)
   
  Costigan_Jr, Necromancer и на Oktar им се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,313
  9,575
  23 oктомври 2012
  Машко
  ^ ^ ^ My god, каде беше до сега да го кажеш ова? Thank you almighty!!!
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Знам дека го имаше копчето, ама до вчера го немаше (ЖИМИ СВЕ!!). Откако ми пиша, се појави. Мислев AdBlock-от да не го криел копчето, ама сега е океј.
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 20. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Ако може „одјави се“ линкот да биде пак на главниот дел како претходно, наместо сега да се стисне на корисничкото име горе и од менито да се бира.
  Исто така доколку е можно тој горниот бар со нови мислења и слично кога се скрола да стои горе фиксно, исто како што беше претходно.

  Со овие работи се заштедуваше клик-два и по некој сантиметар мрдање на маусот.
   
  На emet_ му/ѝ се допаѓа ова.
 21. drown

  drown
  Master

  1,455
  213
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Треба да е средено.
   
  На D, Fatal1ty_, Necromancer и уште 5 други им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,454
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Интересно би било наредниот месец да се имплементира нешто вакво :)
   
  На DarkEnchanter и boro1 им се допаѓа ова.
 24. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  753
  1,184
  13 Февруари 2014
  Машко
  Ако може и на сајтот да смените од страна кога ќе идам кај сликичките за видеа,новости кариера итн. Да се појавува облаче за што значи таа икона.
  Дали може да се смени сликичка на ботот кој објавува новости на форумов во логото на ит ? Глупаво изгледа извичник.
   
 25. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,454
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не знам дали е само кај мене вака, понекогаш на пример имам известување, тој и тој, одговорил на таа и таа тема и можни се повеќе одговори итн. и кога ќе кликнам на известувањето, ме носи на таа тема, меѓутоа не ме носи до првото непрочитано, туку веднаш фокусот е на полето за одговор, т.е. најдолу на страната. Не се случува нонстоп туку понекогаш, а и некако баш споро ми се вчитуваат страниве, ако има пример неколку видеа во постовите, тогаш шета страната те на еден те на друг пост, па после 10-15 секунди се вчитува потполно и којзнае на кое мислење ќе застане.
  Пробано преку хром и фајрфокс без никакви плагини.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. S
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,645
 2. LiquidWorm
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,108
 3. D
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,650
 4. Fatal1ty_
  Одговори:
  171
  Прегледи:
  19,325
 5. Fatal1ty_
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  5,383
Вчитување...

Сподели

Вчитување...