1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Aпдејт на форум 1.5.24 [Последна]

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од Fatal1ty_, 9 Јуни 2019.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можеби некој од вас веќе примети, но пред неколку дена направивме update на форумот. Ова е воедно и последниот update што го правам на 1.5 верзија на xenforo.
  Следниот ќе биде на новата 2.2 верзија.

  Подобрувањата од овој update, воглавно се од технички аспект како и безбедносни.
  • Мигриранвме на 7.1 верзија на PHP, и поправени сите грешки поврзани со тоа.
  Она што е можеби по интересн за вас како корисници, а го спроведовме со овој update:
  • Додадена листа во која можете да ги видите сите ПРОВЕРЕНИ ОГЛАСУВАЧИ - Доста значајно за да имате увид кои се луѓето со кои можете да „трејдате“ безгрижно
  • Поради големиот број на жалби кои ги добивавме за огласите, имплементирано е решени со кое се лимитира отварањето на нови огласи (во купувам и продавам форумите). Моменталниот лимит е 1 Тема во 24 часа за Огласувачи и 2 Теми во 24 часа за Проверени Огласувачи.
  Исто така она на што се работи интензивно е имплементирање на екстра пермисии за Проверени Огласувачи, кои ќе можат безлимитно менување/бршење на своите огласи како и затварање на сопствените теми после продажба.
  За ова ќе бидете известени накнадно.

  Ви благодарам што сте дел од it.mk заедницата.

  Поздрав.
   
  На Jovan2389, Necromancer, Speedster и уште 26 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како што најавив во првиот пост, а претпоставувам и веќе имате приметно дека Проверените Огласувачи имаат повеќе привилилегии од останатите членови.

  Всушност од сега проверен огласувач може да ги менаџира сопствените огласи без лимит.
  За сите останати подфоруми лимитот останува ист како и до сега т.е 60 мин.

  Проверен огласувач може да менаџира со своите огласи и тоа:
  -Измена на наслов на тема (додавање/одземање префикс)
  -Менување на своите мислења.
  -Бришење на своите мислења.

  Она што не можат е да бришат теми и да заклучуваат.

  За сите проблеми или прашања ви стојам на располагање.

  Ако некој ги злоупотреби овие провилигии, ќе резултира со одземање на право за огласување трајно.

  PS СО ова се очекува поголема прегледност на огласите.
   
  На Jovan2389, Necromancer, igor_igor и уште 9 други им се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Нешто слично треба да им овозможиш и на истакнатите членови или на стари членови кои не се "казнувани" ама не до онолку.
  Барем едитирање на наслов и подолг грејс период за едитирање на мислењето.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема како по автоматизам да определува кои се тие членови и да им дава пермс. Морам ручно а ве нема малце машала
   
  На toshex и RagingDemon им се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Па ваљда по лично барање. Најмногу недостасува / смета тоа што после 60 минути не може да се вршат корекции а ваму си правел луди граматички и синтаксички грешки.

  Но, нејсе. Чим се отвори тема да се произнесам :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас сум за тоа крив. :D

  P.S. @Andrijevski спиеш ли мирно? :D
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @FLEGMA Ќе го додадам во листа и твојот предлог. Ќе мигрираме па да не биде двапати работа за кратко време.
  Во новата верзија ќе гледаме и ова да го средиме некако автоматски.


  Иначе ДА ради гојдо ставен е лимит за едитирање него да го каменувате :)
   
  На Маша и gOJDO им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Фатално, овде на темава имам можност избриши, измени и слично. АЈ провери дали до толку смеам да онодам? :D
  Или тоа е можност дадена во оној гарантен рок од 60 минути?
  onodam.jpg
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пингај после саат ако сеуште можеш.
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Зошто мислам дека овие привилегии ќе придонесат до евентуална злоупотреба?
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нека злоупотребат, ќе ги кошта забрана за огласување.
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Затоа што тргаш од себе и мислиш дека и другите размислуваат исто како ти. :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Дечкото ги испитува сите сценарија. Прагматичен е по малку..
   
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,099
  3,446
  7 ноември 2014
  Машко
  Ima eden bug, @Avid e na listata na clenovi so najmnogu dopagjanja...
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Среќа јас сум злоупотребувал работи кога ми била дадена привилегија.
  Ако имате увид врз сето тоа, супер.
  Не е баг тоа, имам соодветна база на фанови на форумов.
  Тоа се луѓе кои размислуваат со своја глава а не овци што се приклучуваат на стадото.
   
  На Necromancer, VerGer, Ceco и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  И офците се гојда.
   
  На SiPy` и Avid им се допаѓа ова.
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Тој сум...
   
  На Jovan2389 и Avid им се допаѓа ова.
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,286
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Препорачувам за ПП пораки да има опција edit во случај кога има грешки за напишаното и да се преправи


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Е тука веќе може да се злоупотребува, едноставно пиши му друга порака со поправката и тоа е тоа бураз :)

  Можда може она... една минута да видиш грешка и да корегираш, али ништо повеќе
   
  igor_igor, SiPy` и на krema им се допаѓа ова.
 20. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,286
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Мислам дека нема тука злоупотреба , само двајца се со ПП пораки и секој на свое што друго може да биде туку само 2-5 минути да корегира и ништо повеќе


  Sent from my iPad using Tapatalk,
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  597
  768
  25 Февруари 2016
  Машко
  Испусен вентил од 5минути, му се нај*беш м*тер и остало.....
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Не бе каква злоупотреба, што збориш ти.

  Еве како (не)треба да изгледа еден ИТ ФОРУМ.
  [​IMG]

  Ова ако не е злоупотреба јас не гледам што друго би можело да е злоупотреба, да ти се одмили и форум и сфе.

  Ова е резултат на тие посебни пермиси... СПАМ без лимит.
   
  На Ceco и draganamon им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да се ослободам малку од работа и тоа ќе го решам. Можност на членовите да избираат што ќе им се прикажува во нови мислења.
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Ова мислам дека не е резултат на новите пермисии. Колку што разбрав, пермисијата без лимит се однесува на едитирање на постот.
  А ова можело и одамна да се прави ама ете како што Дедо Мраз подранува кај Гојдо секогаш, сега он ја презема неговата функција.
  Ама не се бесплатни подароците.
  И ја втор пат го забележувам ова деновиве и навистина е глупаво.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Имав предлог(кој не беше прифатен) огласите да не излегуваат во листинг на нови мислења или да е опција дали сака корисникот да се листаат или не...
  Огласи во Нови мислења
  Што се однесува до бамп-овите, за разлика од други членови кии ги прават секој втор ден, јас правам бамп на 5-7 дена, т.е. кога огласите ќе се најдат на 4-та страница. Ако имаш некој личен проблем со мене пиши во ПП да го решиме.

  П.С. Научи што е спам
   
  Последна промена: 4 Јули 2019

Сподели

Вчитување...