1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Aпдејт на форум 1.5.11

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од Fatal1ty_, 18 Декември 2016.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Помина година и кусур од последниот упдејт.
  Утрово форумов го доби најновиот апдејт на xenforo а со него и дел од идеите/предлозите кои вие ни ги дадовте.
  некои се веќе импементирани , а некои ќе бидат во следионот период...
  Исто така ќе претставиме и еден мал додаток за подобра интеракција со порталот.
  Префрлање на нови побрзи сервери...и уште многу ситници кои ќе го напраат форумов најдобро место за сите...
  Во меѓувреме повелете пријавете баг, кажете ако сакате да видите нешто ново... Имаме слух за сите идеи кои „држат вода“.

  Ве поздравувам во името на целиот тим на it.com.mk
   
  На the_maker, Tajson, Daniel86 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Кога веќе направи "Нови Мислења" да бидат линкувани, може истото и за "Последни Теми".
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  До што да линкува?
   
 4. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Последни теми, сите заедно на едно место? Ко што гледам и флегма го имаше наведено тоа во неговиот предлог.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  567
  953
  16 Јануари 2016
  Машко
  Предлог: Би било добро во секоја тема под името/аватарот/потписот на членот што ја започнал да има некаков показател дека тој ја започнал (како на други форуми "thread starter" на пример) во следните негови коментари на истата тема. Знаат да ме збунат членови што често мењаат слики а исто во секторот за купи продај и проценки ќе биде полесно за навигација и реплицирање на оригиналниот постер.
   
  alumen :), gokica и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,178
  3,535
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  @Fatal1ty_ Калчо, одамна сакав да пишам/прашам ама заборавам. Ме интересира, ова се однесува на мобилната верзија на сајтот, кога го отворам форумот и читам нешто, потоа „кликам“ на Нови мислења линкот горе (второ копче ако не се лажам), browser-от ми понудува со која апликација да го отвоти линкот иако сурфам во Chrome mobile. Значи ако се селектира "always", би требало секогаш нели тој линк да го отвара со таа апликација, односно да запамти, но не секогаш е така. Ова се однесува само на „Нови мислења“, другите линкови се отвараат во тековниот таб без никакво дополнително прашање. Дали има некој посебен код позади Нови мислења што го предизвикува мобилниов да ми понуди со која апликација да ми го отвори тој линк?

  Не е ништо критично нормално, но ме интересира твое мислење за „ситуацијава“.

  Благодарност до тимот за имплементирање на забелешки и новости на форумов.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па освен што е rel=”nofollow” нема ништо друго што би правело таков проблем.
  Фала ти ќе го имам на ум ова.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,164
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас сеуште сакам ова да се врати назад.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,349
  11,518
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Предлагам и да се воведе auto-correct на следните зборови:

  абдејт -> апдејт
  тестатура -> тастатура
  моабет -> муабет
   
  На tupacan, Daniel86, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  at first извинензи за краткиот прекин на постирањето (можеби добивавте грешки кога сакавте да постирате ново мислење) сетирав нов add-on.
  Значи Како што ветив така и сторив, пребарувањето на приватните пораки никогаш не било полесно. Идеата беше на @Oktar а истата ни се виде како крајно корисна, па затоа од сеа ќе можете да пребарувате во приватни пораки.

  Како функционира?
  Можете да користите напредно пребарување овде http://forum.it.com.mk/search/?type=conversation_message
  Или кога сте во http://forum.it.com.mk/conversations/ едноставно да го користите search-от и да штиклирате Пребарувај само пораки
  Screenshot_1.jpg

  Користете наслов или дел од порака подолга од 4 карактери.

  Исто така можете да пребарувате само во одредена порака. Отворете ја пораката и штиклирајте Пребарувај само во оваа порака
  Screenshot_2.jpg

  Отворен за други идеи и предлози.

  Што се однусува до првичното прашање на @Oktar во истата тама околку мејловите, тоа е глобална одлука за која одлучува цела администрација и тука неможам да ти помогнам....

  Имајте пријатна вечер... ;)
   
  На D, Psycore, Oktar и уште 10 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Fatal1ty_
  Одговори:
  171
  Прегледи:
  19,619
 2. Fatal1ty_
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  5,481
 3. Fatal1ty_
  Одговори:
  197
  Прегледи:
  22,857
 4. Spawny
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,004
Вчитување...

Сподели

Вчитување...