1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Апарат за мелење кафе + еспресо?

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од D, 8 Јануари 2016.

1. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    Дали некој од вас користи или има искуство со добар и квалитетен апарат за мелење кафе и некој добар апарат за еспресо? Не зборувам за Severin, Bosch од 1000-1500 ден за апаратите за мелење, него нешто поквалитетно... исто и за машина за еспресо што може да издржи да продуцира поголем притисок и сл?

Кај нас гледам дека секаде ги има оние Illy x7 Francis, ама немам чуено нешто којзнае какво позитивно искуство со нив.

Ако има љубители на добро еспресо, нека споделат искуства. :)

2. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,430
    10 Септември 2010
    Јас го користам овој Филипс веќе 2 месеци и сум задоволен, постојано правам еспресо за мене и капучино за жената.

Сум задоволен од еспресото, се разбира ако е свежо и квалитетно.

Можеби малце му е мана пената за капучино не ја прави брзо кремаста, али со комбинација од помаслено млеко и вежбање е прифатлива и задоволителна.

Овој модел не е со можност за мелење кафе за жал, ама доволен ми е мене.

http://www.usa.philips.com/c-p/HD8327_47/saeco-poemia-manual-espresso-machine

3. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    Го имаме истиот на работа, супер е. Сега сум на некоја мисла да побарам дали има нешто со уште бољи квалитет. :D Оно има, него што има достапно кај нас да не барам по Грција, Бугарија и сл. Ама ако нема, ке разгледам и таму каква е ситуацијата...

На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
  4. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,430
    10 Септември 2010
    За имање има, само мене сега не ми се даваа премногу пари, иначе и јас меркам за наредна година нешто по профи, мене поголем проблем ми е каде да најдам тазе еспресо со висок квалитет...

Баш пиши кога ќе најдеш нешто како е, мене страст ми стана еспресото моментално :)

На D му/ѝ се допаѓа ова.
  5. D

D
    Администратор

3,250
    1,726
    31 Март 2007
    Bump у случај некој да има искуство со добар апарат за еспресо, да сподели а не ја видел темава. :)

6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,388
    3,101
    4 Септември 2008
    Имаше еден модел од Филипс во понуда околу 20.000 ама сега го нема, гледам дека најблиску до тој е овој што е најверојатно уште подобар затоа што е понов модел.
    https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_125_35&product_id=215182

На тој маста му се извади, побрзо фирмата пропадна него што цркна апаратот. Канцеларија со 30 вработени незнам колку во денот се правеа кафиња, само редовно чистење и капацитетот ќе му се надмине за 1000 пати пред да цркне уредот. Иако овој од погоре е поскап мислам дека вреди за парите, ќе се користи долго.

На D му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Miroslav Ilic
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    574
Вчитување...

Сподели

Вчитување...