1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Апарат за мелење кафе + еспресо?

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од D, 8 Јануари 2016.

 1. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Дали некој од вас користи или има искуство со добар и квалитетен апарат за мелење кафе и некој добар апарат за еспресо? Не зборувам за Severin, Bosch од 1000-1500 ден за апаратите за мелење, него нешто поквалитетно... исто и за машина за еспресо што може да издржи да продуцира поголем притисок и сл?

  Кај нас гледам дека секаде ги има оние Illy x7 Francis, ама немам чуено нешто којзнае какво позитивно искуство со нив.

  Ако има љубители на добро еспресо, нека споделат искуства. :)
   
 2. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,430
  10 Септември 2010
  Јас го користам овој Филипс веќе 2 месеци и сум задоволен, постојано правам еспресо за мене и капучино за жената.

  Сум задоволен од еспресото, се разбира ако е свежо и квалитетно.

  Можеби малце му е мана пената за капучино не ја прави брзо кремаста, али со комбинација од помаслено млеко и вежбање е прифатлива и задоволителна.

  Овој модел не е со можност за мелење кафе за жал, ама доволен ми е мене.

  http://www.usa.philips.com/c-p/HD8327_47/saeco-poemia-manual-espresso-machine
   
 3. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Го имаме истиот на работа, супер е. Сега сум на некоја мисла да побарам дали има нешто со уште бољи квалитет. :D Оно има, него што има достапно кај нас да не барам по Грција, Бугарија и сл. Ама ако нема, ке разгледам и таму каква е ситуацијата...
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 4. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,430
  10 Септември 2010
  За имање има, само мене сега не ми се даваа премногу пари, иначе и јас меркам за наредна година нешто по профи, мене поголем проблем ми е каде да најдам тазе еспресо со висок квалитет...

  Баш пиши кога ќе најдеш нешто како е, мене страст ми стана еспресото моментално :)
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 5. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Bump у случај некој да има искуство со добар апарат за еспресо, да сподели а не ја видел темава. :)
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Имаше еден модел од Филипс во понуда околу 20.000 ама сега го нема, гледам дека најблиску до тој е овој што е најверојатно уште подобар затоа што е понов модел.
  https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_125_35&product_id=215182

  На тој маста му се извади, побрзо фирмата пропадна него што цркна апаратот. Канцеларија со 30 вработени незнам колку во денот се правеа кафиња, само редовно чистење и капацитетот ќе му се надмине за 1000 пати пред да цркне уредот. Иако овој од погоре е поскап мислам дека вреди за парите, ќе се користи долго.
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Miroslav Ilic
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  574
Вчитување...

Сподели

Вчитување...