Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apache издаде надградба за Log4j кошмарот

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
249
805
www.IT.mk
Пропуст во популарната „Јava“-библиотека Log4j која се користи за креирање на логови во Јава-апликациите е причина поради која милиони апликации се подложни на онлајн напади. Американската агенција за сајбербезбедност и инфраструктура (CISA) го означи пропустот за критичен и го оцени со највисока оценка за опасност 10 од 10. Веќе има потврда за злоупотреба, а и за координирани напори на хакерите да пронајдат што е можно повеќе сервиси и апликации со пропуст.

Библиотеката Log4j е развиена и ја одржува фондацијата Apache. Програмерите ја користат за да креираат евиденција за активностите во Java-апликацијата. Зафатени се сите верзии на библиотеката од 2.0 до 2.14.1. Пропустот на 24 ноември го откри Чен Жаојун од безбедносниот тим на Alibaba Cloud.

Log4j е основен дел од многу деловни апликации и библиотеката е широко распространета, па дел од експертите го прогласија пропустот за најлош годинава.

Повеќе > Apache издаде надградба за Log4j кошмарот ⋆ IT.mk
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
733
1.208
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно