• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apache инсталација

  • Ја почнал/а темата Cair
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
имам линукс 10 и пробувам да инсталирам apache ама несо не ми оди ај помагајте
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
apt-get install apache2
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
ми дава ерор вика не сум админ
Код:
[email protected]:~$ 
[email protected]:~$ apt-get install apache2 
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
[email protected]:~$
 

pandora

Intern
24 февруари 2010
13
0
Скопје
Користиш sudo пред наредбата за инсталација...
Ако не е тоа, можеби претходно си пробал нешто да инсталираш па си го прекинал процесот, исклучија машината или reboot направи и пак пробај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,924
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно