• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено AORUS GeForce RTX™ 2080 Ti XTREME 11G

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
385
325
Skopje
Ќе ве молам за проценка на Gigabyte 2080 TI Xtreme. AORUS GeForce RTX™ 2080 Ti XTREME 11G Gallery | Graphics Card - GIGABYTE Global - Најдобрата верзија на гигабајт.
Графичката е во одлична состојба (прв газда:D), си работи најнормално и никогаш не е копана. Користена е само за гејминг. Oсвен фабричкиот клок, не е додатно клокана.
Гаранцијата истече пред некој месец.

Сакам да ја продадам поради тоа што сакам да земам 3080 или 3080 ti.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,908
11,246
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Шоќети проценка, фукни директ 3000 евра цена, ќе ја продадеш за 24 часа.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,024
2,544
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,908
11,246
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не пак...

Ја само ќе речам, друже, чувај ја, не знаеш што време доаѓа. Да не биде после на интегрирана...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,092
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,173
4,522
Ethermine
www.facebook.com
Прво земи 3080 па продади ја.
Најјубајте 3080ки се кај мене. Што ке земе со тие пари откако ке ја шитне оваа ? Нема ништо асално за парите да се купе во овакви ситуации со дефицит на графички.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Прво земи 3080 па продади ја.
Ова е правиот совет.
Мислењето е автоматски споено:

Викаш има уште едно дно под ова дно ?
Нажалост. До толку сум скептик, почнав да препорачувам гејминг лаптопи и конзоли. PC гејминг може да се е*е.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Викаш има уште едно дно под ова дно ?
...2023 год ..Огласи/Продавам/
Рајзен интегрирана графичка само за Дота користена некопана - 20 000 ден
Интел ХД интегрирана - 25 000 ден
Резервации во ПП Побрзо дур има . :LOL:
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,312
1,753
Најјубајте 3080ки се кај мене. Што ке земе со тие пари откако ке ја шитне оваа ? Нема ништо асално за парите да се купе во овакви ситуации со дефицит на графички.
Мојот совет е да купи 3080 па да ја продава 2080. Изгледа не си ме сфатил убаво.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
136
336
Батали какво продавање, после ни на старо утепано од копање па и да пушти срце за пола цена да ти ја даде не ма да е под MSRP.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
922
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Или вака нешто https://www.computeruniverse.net/en/p/90822154-123223
36 000 за 3060ти е најефтино досега..Се стабилизираат изгледа цените полека...
Или https://www.computeruniverse.net/en/p/90822092-123340
Aко 3070ka е 800е нова и исти перформанси горе-доле има со 2080ти за проценкава 900е е максимум ..
 
Последна промена:

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,024
2,544
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Или вака нешто https://www.computeruniverse.net/en/p/90822154-123223
36 000 за 3060ти е најефтино досега..Се стабилизираат изгледа цените полека...
Или https://www.computeruniverse.net/en/p/90822092-123340
Aко 3070ka е 800е нова и исти перформанси горе-доле има со 2080ти за проценкава 900е е максимум ..
Ова "delivery date unknown" кажува дека џабе само ќе изгубиш нерви месец-месец ипол и на крај ќе ти бидат рефундирани парите.
Картиве ги имаат само на слика :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ова "delivery date unknown" кажува дека џабе само ќе изгубиш нерви месец-месец ипол и на крај ќе ти бидат рефундирани парите.
Картиве ги имаат само на слика :)
Немој така да кажуаваш, ќе ти извадат очи стручњаци шо никад не пробале нешто да купат, ама све знаат.

Инаку покрај Computer Universe, сме го јаделе и од многу други големи селери ширум светот и тоа за производи (графички картички, цели конфигурации, дискови и др.) кои пишува дека ги има на залиха. За Alishitpress да не правам муабет, пола ствари не ги праќаат воопшто и пишува canceled by seller, а пари не враќаат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Чим гојдо почнал да гејма и апгрејда PS5, не им се пишува арно на графичкиве...
Незначи тоа . Едноставно човекот си користи додека се високи цени на графичките се што има на залиха и може да набави - да продаде . Ионака му е поедноставно да си пушти на ПС5 - оптимизирана платформа 4К без многу главоболки...Што ќе чува графички кога ке излезат понови и подобри а цените само надолу може да идат ?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Едноставно човекот си користи додека се високи цени на графичките се што има на залиха и може да набави - да продаде . Ионака му е поедноставно да си пушти на ПС5 - оптимизирана платформа 4К без многу главоболки...Што ќе чува графички кога ке излезат понови и подобри а цените само надолу може да идат ?
Залиха на графички картички веќе со месеци е апстракција. Високите цени на никого не му се од полза освен на производителите на чипови. Некој можеби мисли дека продавачите имаат многу ќар, но не е така бидејќи и набавните цени на графичките картички се многу високи, па има помалку простор да се заработи. Инаку понови/подобри графички и пониски цени во блиска иднина нема да има.

Што се однесува до PS5, не го и грам јас, тоа е играчка на децата. Јас гејмам на PC.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,122
4,425
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Залиха на графички картички веќе со месеци е апстракција. Високите цени на никого не му се од полза освен на производителите на чипови. Некој можеби мисли дека продавачите имаат многу ќар, но не е така бидејќи и набавните цени на графичките картички се многу високи, па има помалку простор да се заработи. Инаку понови/подобри графички и пониски цени во блиска иднина нема да има.

Што се однесува до PS5, не го и грам јас, тоа е играчка на децата. Јас гејмам на PC.
Немој да помислиш дека сум завидлив ниту дека те напаѓам . Тоа беше само моја претпоставка по некоја моја логика . Мај бед што воопшто пробав да коментирам во твое име..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,903
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно