Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем AOC 27G2 проблем на 144хц

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
View: https://www.youtube.com/watch?v=8IA3_YpRQ5E&ab_channel=dbbreakerПроблемов се појави пред недела дена...
На 120хц супер работи - На 144хц баш како во видеото - горниот предел 4 см се појавуваат линии - треперат.
Пробано кабел -не е. Драјвери-не е. Картица - конекции -не е.. Затоа што со замена на мониторот со помал АОЦ 24G2 - нема трага од проблемов..

Е сега почнав да притискам по краевите каде се јавуваат линиите- Исчезнаа но за 10мин се враќаат..
Си реков ако треба ќе ставам нешто да притиска таму и да видам дали ќе работи. Со стегање со пластични стеги или штипки - не се оправа..
Со рака - да..

Значи утврдив дека е до температурата. Само 2 сек да задржам (да го затоплам делот на екранот каде е проблемот ) - одма проработува.
Ај да не е електростатски поврзан нешто проблемот - Јок...
Со фен од пола метар да дувнам - се оправа супер.
(еве додека пишувам ми се појавуваат линии - малку го затоплувам ќошот на мониторот со дланка - и продолжувам да пишувам 10мин) ...

Чаре ?
Поздрав и однапред фала ...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Добро ама како може да реагира екран на температура толку за да прави проблем (инаку екранот е ладен мраз - мислам на собна темп е ) - Да го менувам а работи - нема потреба - барем нека се расипе скроз па да го сменам..(инаку на 120хз си цепа ни најмал проблем нема)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.944
17.833
Добро ама како може да реагира екран на температура толку за да прави проблем (инаку екранот е ладен мраз - мислам на собна темп е ) - Да го менувам а работи - нема потреба - барем нека се расипе скроз па да го сменам..(инаку на 120хз си цепа ни најмал проблем нема)
Онака лаички претпоставувам дека проблемот е на релација напојување и некаква (ситна компонента) која има ладен лем ама ...ај да не го навредуваме Daniel86, добро? :)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Онака лаички претпоставувам дека проблемот е на релација напојување и некаква (ситна компонента) која има ладен лем ама ...ај да не го навредуваме Daniel86, добро? :)
Да ама не реагира од позади каде што се компонентите (пробав со фен дував - не реагира) ..Само екранот - плочата - фати со дланка загреј го 5сек ќошот - работи - после 10мин се оладува и пак линии...
Чаре - тола соба а ?:)
На Реддит 10 вакви постови најдов - божем кабел драјвери ова она - никој не нашол уредно решение...
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.698
10.101
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Флет каблите од панелот се одлепени веројатно и тука нажалост нема чаре, ехе колку дисплеи сум фрлил такви. Терај додека тера и после нов.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.698
10.101
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Znaci amin od toa.
Neka proba so nekoe parce hartija da stave na fletot kolku da pritiska za da se rese privremeno toj problem.
Па или одлепени или во микро прекин, или самите COF процесори се отидени/одлемени, ме мрзеше да објаснувам во првиот пост. Инаку да, би можело со парче хартија или силиконски пад да го лади малку од малку, бидејќи на местото каде што е одлепено/одлемено се ствара топлина заради, нели...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Па или одлепени или во микро прекин, или самите COF процесори се отидени/одлемени, ме мрзеше да објаснувам во првиот пост. Инаку да, би можело со парче хартија или силиконски пад да го лади малку од малку, бидејќи на местото каде што е одлепено/одлемено се ствара топлина заради, нели...
Физички не реагира никако. Прво мислев од притискање врз панелот се ствара контакт подобар- ама не е тоа. Со раката кога ќе загрееш - прорaботува добро.
Не загрева никаде. Ладен е и панелот и позади . Напротив кога ќе загрееш (само пределот на панелот каде што се јавуваат линиите ) - работи. Со фен од далеку - една секунда да загреам - се поправа.
Инаку креирав кастм резолуција со рифреш рејт на 138 - не прави проблем - Се над тоа несака.
 
Последна промена:

Rejzerot

On your way to fame
19 мај 2022
584
999
Скопје
Физички не реагира никако. Прво мислев од притискање врз панелот се ствара контакт подобар- ама не е тоа. Со раката кога ќе загрееш - прорaботува добро.
Не загрева никаде. Ладен е и панелот и позади . Напротив кога ќе загрееш (само пределот на панелот каде што се јавуваат линиите ) - работи. Со фен од далеку - една секунда да загреам - се поправа.
Инаку креирав кастм резолуција со рифреш рејт на 138 - не прави проблем - Се над тоа несака.
Ништо тогаш користи го на 138hz,и не му се замарај,како што спомна и членот погоре,користи го додека не откаже скроз па после ке му мислиш за нов :)
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.304
3.008
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Гаранција нема ли? Гледам со три години гаранција се AOC во Сетек, а овој модел е од втора половина на 2019. Џабе се заебаваш вака, само полошо може да стане со тек на време. Со custom резолуција кога правиш се менуваат и тајминзите, а со тоа и перформансите на самиот монитор ќе отстапуваат од фабричките. Ако нема друго чаре подобро стај го на native 120Hz отколку custom 138Hz.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Гаранција нема ли? Гледам со три години гаранција се AOC во Сетек, а овој модел е од втора половина на 2019. Џабе се заебаваш вака, само полошо може да стане со тек на време. Со custom резолуција кога правиш се менуваат и тајминзите, а со тоа и перформансите на самиот монитор ќе отстапуваат од фабричките. Ако нема друго чаре подобро стај го на native 120Hz отколку custom 138Hz.
На уфотест гоустинг не се приметува разлика - си врти у игри - ништо чудно не приметив...
Изгледа тој панел (првата генерација „Панда„) им бил исфорсиран - оверклокнат до максимум па затоа го сменија после во втората... Сега има деградирано можеби.. Нема чаре - како му зголемувам над 138хц одма „гличнува„ се повеќе и повеќе..
Абе нека тера вака - немам гајле - иначе негде 3+ год има сигурно - нема шанси за гаранција. И да има, у тоа Сетекот па што ќе ми завршат работа....:rolleyes:
Има на Реддит и јутуб 10 поста со ваков проблем - никој не нашол решение сем РМА...
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
закачи го на Display Port
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
закачи го на Display Port
На ДП си е, пробано и со поквалитетен и на друго ПЦ - исто прави. Ослабен си е панелот нешто - нема што да барам на друго место причини веќе..Таа вредност G-pixel Clock (kHz) максимум до 322420 функционира - над тоа „глича„..
Еве сега баш тестирав со намалена фреквенција рачно - најдобро што успеав е вака

1671210666615.png
Вака со оваа кастм резолуција - работи без проблем..
Инаку со дифолт
1671209817816.png

... вака не сака - прави линии и само ако ги загрееш малку ќошињата на панелот каде излегуваат хоризонталните линии - си работи супер..
Сега за долготрајно решение - нема ваљда да ставам грејачи на екранов :).

Ако продолжи да си работи без проблем со таа кастм резолуција - нема проблем - 142 -143 хц супер си е ;)

Чуден проблем и уште почудно решение - затоа повеќе постирав - можеби некому ќе му користи ова - да не паничи дека одма графичката е или да купува скапи кабли ...
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: gego

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.167
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно