1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AOC 24G2 монитор во Македонија?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од KjEBE, 8 Мај 2020.

 1. KjEBE

  KjEBE
  Gaining Experience

  42
  65
  6 Декември 2016
  Машко
  Да како што прочитав на една тема на форумов имаше ценовник и таму пишува за монитор дека се плаќа само 5% ддв а царина не, ама јас им пратив меил да ми пишат конкретно за мониторов колку би биле давачки и да ми пратат ценовник по кој царинат и што се се царини. па штом ми одговорат ке пишам тука :)
   
  На Tomislav96 и vlat4e1 им се допаѓа ова.
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,210
  3 Јануари 2019
  Машко
  Dude, за комјутерски делови и монитори таа е стапката, 5% ддв + 0% царина. За переферија, напојување, куќишта и ако не се лажам SSD дискови е 18% ддв и 5% царина.
   
  На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
 3. KjEBE

  KjEBE
  Gaining Experience

  42
  65
  6 Декември 2016
  Машко
  DUDEEEE хахахахаха бај д веј прашувам пошо не знам, и не сум купувал до сега од нет, па затоа и има вака форуми да се споделат искуства, знаења и сл. па и да си прашаме. Уште еднаш фала ви на сите гутен најтен ❤️
   
  Tomislav96, vlat4e1 и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 4. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  Им пишав на нексио за конкретниот монитор дали можат да го набават и по која цена. Ми кажаа дека утре ќе ми дадат инфо. Ќе споделам кога ќе ми пишат.
   
  incontempt, KjEBE, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. KjEBE

  KjEBE
  Gaining Experience

  42
  65
  6 Декември 2016
  Машко
  Пааа даааа бе, они ми се едини вака со сенс шо сакаат вака луѓево шо повеќе читаат пред да земат нешо. Ајде па пиши што ти одговориле :)
   
  На Tomislav96 и vlat4e1 им се допаѓа ова.
 6. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,116
  1,386
  5 Септември 2008
  Машко
  Едно време АМЦ продаваа AOC, не знам дали некој ги превзема како бренд од кога рикнаа они... јас го купив мониторов од потписов од кај нив
   
  На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
 7. KjEBE

  KjEBE
  Gaining Experience

  42
  65
  6 Декември 2016
  Машко
  па јас со еден другар што зборев се ребрендирале ама фаќаат друг вид бизниси баш ќе му свртам да го прашам, а баш истиов модел од АМЦ си го купил AOC 24G2? Пошо фигурира кај нас моделов ама со 75 херцен панел а не со 144 херцниот....
   
  На Tomislav96 и vlat4e1 им се допаѓа ова.
 8. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  Прашав ја кај ekupi.mk, они имаат неколку модели AOC, ми одговорија дека не можат да ми дадат информација дали воопшто ќе стигне и кога ќе стигне, кај добавувачот во моментов не им бил достапен.

  И мене ме интересира дали Нексио би можеле да го донесат, барам и јас IPS монитор над 144hz.
   
  На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,238
  2 Јануари 2012
  Ако го сакате повеќе луѓе зошто не делите пратка од computeruniverse?
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Последна промена: 12 Мај 2020
 11. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  AOC ги увезува Паком. ekupi.mk е ќерка фирма на Паком која што може да послужи за да видите кои монитори ги имаат моментално.
  И јас во последно време барам монитори за да ги заменам моменталниве кои веќе се од 8-10 години стари и баш истиот монитор ми падна во око но моментално ја имаат само 75Hz верзија 24G2U5.
  Мислење од тие што се поупатени во монитори за конкретниот монитор(х2) да се користи за web development и понекогаш игра од типот на CS:GO?

  Edit:
  Барам мислење за 144Hz верзија да не дојде до забуна.
   
  На KjEBE и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 12. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  Нексио не можат да го набават мониторот :(
   
 13. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,108
  25 Март 2013
  Машко
  Hardware unboxed ги сметам за едни од најрелевантните и го прогласија за убедливо најдобриот 24 инчен буџет монитор. Види им го review-то. Мониторите сами ги купуваат од парите од Пејпал што им ги донираат и преку тестови ги споредуваат со сите останати монитори. Не се од типот, им пратиле гага монитор па само го фалат без конкретни бројки и споредби
   
  Последна промена: 12 Мај 2020
  Psycore, MadBuldog и на Speedster им се допаѓа ова.
 14. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  408
  1 Јануари 2016
  Машко
  Ако случајно се прави збирна нарачка пишете :) . И мене ми фати око мониторов :)
   
 15. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  Истото и јас сакав да го пишам, рачунајте ме ако се планира нарачка

  Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
   
 16. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  215
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Обавезно објавете ако има нарачка за повеќе, и јас сум заинтересиран.
   
 17. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,116
  1,386
  5 Септември 2008
  Машко
  Не, туку AOC AG241QX, не би купил 1080п екран во 2020 година искрено. Ама муабетот ми беше дека за парите, AOC нуди многу... јас го купив мојот за 17к пред околу 2 години
   
 18. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,238
  2 Јануари 2012
  24ка би купил 1080п, мислам дека веројатно и 27“ би купил 1080п ама не сум користел подолго 27“ за да одлучам. А и премногу голема е разликата во перформанси мислам сеуште и цената на целата конфигурација ќе се крене премногу.
   
 19. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,116
  1,386
  5 Септември 2008
  Машко
  На 27” @ 1080п можеш шах да играш на пикселите
   
  Psycore, hehexd, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,238
  2 Јануари 2012
  Во игри нема да се примети голема разлика, најголема разлика би имало за читање/пишување текст.
   
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,108
  25 Март 2013
  Машко
  Од она што го гледам e-kupi (Паком), имаат многу разумни цени, да не речам се прилично ефтини.
  AOC 24G2U5 е 9000 денари (само што е 75hz) од секое друго место е најмалку 11-12000 денари.

  На тие што сте заинтересирани најпаметно е да се организирате, да им пишете дека 4ца се заинтересирани за овој модел, 5 души за другиот и да видите што ќе ви речат. Поголем проблем е само еден монитор ако се нарачува, вака има големи шанси да го донесат
   
 22. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  828
  725
  5 Јули 2011
  Рачунајте ме и мене, ако постои шанса локална фирма да го донесе.
   
  На KjEBE му/ѝ се допаѓа ова.
 23. KjEBE

  KjEBE
  Gaining Experience

  42
  65
  6 Декември 2016
  Машко
  Еве друже посвети му внимание на видеово малце, и ќе видиш колку си вреди мониторов за парите... разгледај ги само споредбите (табелите во видеото) се носи со монитори од по 500 евра и јаче, така да еве ти линк да не зборам јас дечково перфектно има објаснето:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=6MHdeDv9bqI&t=559s

  И не само за тебе нека си зирнат сите што не виделе, слушнале за мониторов, впрочем и затоа ја почнав темава, некако да добие на публицитет да видат тие што треба да видат и да го донесат у мк (по разумна цена нормално).
   
  Tomislav96, vlat4e1, MadBuldog и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  Го гледав ривјуто уште кога го извадија и многу влијаеше да размислувам за овој монитор. Ова што ме мисли е резолуцијата и дали е соодветна за работа со код(текст) во 2020.
   
 25. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,758
  2,108
  25 Март 2013
  Машко
  Нека им пише еден на chat-от
  Со резолуција од 1080p за 24 инчен или 1440p за 27 инчен нема да имаш никаков проблем за текст
   
  Psycore, MadBuldog, DareDevil и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...