• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Антивирусни компании и нивната политика

• Ја почнал/а темата

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ме интересира чисто што мислите за Антивирусните компани.
Баш чисто онака си размислував, од што имам читано по нет, по форуми, списанија, некако ми се чини дека премногу се трудат да влеат страв во народот (како инаку некој би купувал антивирусна програма, ако не е уплашен дека нешто многу опасно ќе му наштети).
Да се разбереме, не велам дека не треба да се користат, или дека нетот се сигурно подрачје (боже сачувај), има премногу опасносити за кои не сме свесни.
Ама се некако, како да гледам бомбастични наслови од овие комапнии (сеа не ми текнува да ви линкам некој, ако тоа барате) кои некако ми личат на влевање страв. Пошто така најлесно се продавам.
Не знам, или јас имам таков впечаток.
Баш бев на една презентација на Synmatec, за некој антивирусен систем, и првите петнаесет минути типот ми личење како да проповеда за трета светска војна (факт е дека се води војна на интернет, ама не до толку ...)

Нешто како ептен на маркетинг ми изгледа сето тоа.

Не ме држете за збор, ама мислам дека Kaspersky баш така се прослави, излезе многу гаден вирус (кој некои тврдат дека го направиле до компанијата), направи голема штета, они први излегоа со антивирусна дефениција, и дома акциите им растат.

Баш ме интересира што мислите за ова . Можно е антивирусните компании сами да прозиведуваат вируси, дали за стварање паника, дали за кревање на рејтингот (со тоа што први ќе издадат антивирус).
Да не се разберме погрешно, вируси прават илјадници луѓе, не дека сите вируси ги ствараат овие комапнии.

Некако матно ми е сето тоа, се вртат огромни пари, во денешно време на ништо не можеш да веруваш.

sangaimikiri

Баниран/a
19 август 2007
18
0
za virusite mislam deka se delo na microsoft i na antivirusnite kompanii.imam bratuced koj raboti vo glavniot microsoft vo amerika,i od tamu znam deka microsoft pri svojata izrabotka na windows stava fajlovi,so koi otkako ke se priklucite na internet dobivate mnogu trojanci,a po nekoe vreme i spyweri,adware i dr.
toa sto e zarabotkata megu majkrosoft i antivirus kompaniite e toa sto postavenite fajlovi koi rabotat kako obicni,se dodeka ne se priklucite na internet.majkrosoft im gi dava na antivirusnite kompanii fajlovite koi se potrebni za da gi zastitat,nivnite propusti.
da objasnam podetalno kako odi seto toa:
prva faza:majkrosoft pri izrabotka na windowsot ostava otvoreni odnosno zarazeni folderi,preku koi se punat poveke trojanci po priklucuvanjeto na internet.
objasnuvanje:za sto e toa taka ke vi pokazam eden primer so koj sekoj razumen covek ke se slozi deka pri priklucuvanjeto na internet,sekoj kompjuter po poleka mu opaga brzinata koja prethodno ja imal,a anti virusot koj ste go instalirale ne pokazuva nikakvi znaci na zarazenost.toa e taka zasto otvorenite fajlovi na windowsot se polnat so ratosi(ne znam da go prevedam na makedonski,no ne veruvam deka ima nekoj poseben zbor,bidejki ovoj e od amerikanska kniga),koi antivirusot ne gi projavuva kako virusi.No sepak ratosite vrsat golema uloga vo toa sto se slucuva ponatamu.so ratosite zapocnuva edna infekcija od koja podocna proizleguvaat takanarecenite crvcina(trojanci,spyweri,adweri itn.).Taka antivirusot ve informira koga ke bide inficiran kompjuterot,a ne za vreme na svojata infekcija.toa najdobro bi go objasnil preku nas lugeto t.e samite nie.Ne sakam da izigravam doktor po medicina no taka najubavo mozam da go objasnam sevo ova.Vaka bi zapocnalo seto ova:lugeto najcesto dobivaat virusi,otkako stapile vo blizina na nekoj zarazen.vie vednas ne se razboluvate(zarazuvate)ali dobivate po poleka simptomi na zarazaenost.Podocna koga ke odite na lekar vi kazuvaat deka treba da zemete nekoi lekovi za da se izlecite.Epa toa vo kompjuterskiot svet se ratosite koi se predmet t.e pocetok na infekcija,a podocna so niv se javuva zaboluvanje na kompjuterot,pri sto treba da (zemete lekovi)gi izbrisete.
vtora faza:koga ke dobiete virus odnosno crvcina vasiot kompjuter e kako covek bez glava.se javuvaat problemi so citanje na optckiot ured(cd,dvd,dvd rezac),igrite bavno startuvaat,a nekoj pat pa i voopsto ne startuvaat,se gubat podatoci od hard diskot,itn;
Vo toj slucaj po startuvanje na internet explorer,microsoft vi dava resenie za vasiot problem t.e vi nudi antivirus koj bi go izbrisal vasiot crv.Takvi anti virusi cinat okolu 20 do 50 $.Dokolku ne se slozite na ova t.e ne sakate da go kupite windowsot,podocna dobivate isti ponudi i od bit defender,spywere doctor i dr.I nivnite ponudi se slicni odnosno i obicno tie antivrusi cinat od 30 pa do nekade okolu 200 $.Od tie pari jasno e deka procent ima majkrosoft.
treta faza:Dokolku ne se odlucite da kupite antivirus,po nekoe vreme ke se javat problemi kako sto napomenav gore t.e ne prepoznavanje na optickiot ured i dr.po sto ke morate da go preinstalirate windowsot.a licenciraniot windows po 5 pati preinsaliranje,avtomatski stanuva neupotrebliv,ili potocno ke treba da kupite nov windows koj cini nad 100 $.
cetvrta fazakade sme nie vo ovoj trik:prvo dobro e kaj nas sto poveketo korisnici koristat piratski windows.(da ne me svatite pogresno:ne velam deka pirat e podobro,nasproti originalot e podobra rabota bidejki vo sekoj moment imate podrska od majkrosoft,besplatno prevzemanje na novite softveri na majkrosoft i dr)no vas e izborot.No golema mana kaj site nas e sto podatocite koi gi imame ne moze da se vratat t.e treba strucni lica da vi gi vratat podatocite,a seto toa cini dopolnitelni pari,nekade okolu 1500 denari.SAMO da napomenam deka gi ima i kaj nas.No i veruvam deka sekoj od nas ne saka da pravi preinstalacija mnogu brzo,otkako posleden pat go preinstaliral bidejki treba odnovo stavanje na drajveri,programi(koi odzemaat dosta vreme)
RESHENIE
ZNAM DEKA MALKU PRETERAV SO PISUVANJE,NO MISLAM DEKA BESE DOBRO
DA SE ZNAE KOJA E CELATA RABOTA SO VIRUSITE.RETKO MISLAM DEKA NEKOJ VO MAKEDONIJA GO ZNAE VISTINSKIOT NASTANOK NA VIRUSITE,A JAS
KAKO COVEK STO SAKAM SVE DA ZNAM(NEMOJTE DA MISLITE DEKA SE FALAM)ODAMNA SAKAV DA DOZNAAM KAKO NASTANUVAAT VIRUSITE.
PRED DA PRODOLZAM SAKAM DA UPATAM BLAGODARNOST DO MOK=JOT BRATUCED KOJ MI GO DADE PRVIOT SOVET ZA TOA KAJ DA NAJDAM RESENIE ZA PROBLEMOT SO VIRUSITE.SAMO DA NAPOMENAM DEKA OVA STO E NAPISANO E IZVADOK OD MAJKL CEUNG.SPECIJALIST ZA VIRUSI.T.E IZVADOK OD NEGOVATA KNIGA KOJA E 1200 STRANI.DOKOLKU IMA NEKOJ STO SAKA DA JA PROCITA SO ZADOVOLSTVO BI MU JA POZAJMIL.
I ZA KRAJ SAKAM DA NAPOMENAM DEKA RESENIE IMA KAKO DA NE SE FAKA VIRUSI T.E RATOSI.TRIKOT E VO WINDOWSOT,NO ZA DA NE DOZNAE SEKOJ MOZE DA MI PRATI PORAKA KOJ E ZAINTERESIRAN DA MU KAZAM KAKO DA SE ZABRANI VLEZOT NA RATOSITE SO STO PODOCNA NE MI IMALO NIKAKVA INFEKCIJA OD CRVI I DR.

sangaimikiri

Баниран/a
19 август 2007
18
0
PRVO DA SE RAZBEREME.I JAS PRED DA PROCITAM ZA VIRUSITE BEV NARODNO KAZANO LAJK.SLUSAV SEKAKVI GLUPOSTI STO KE MI KAZEA.
JAS SE OBIDOV DA KAZAM VO TEKSTOT POGORE NO OCIGLEDNO TRBA NAVISTINA MNOGU DA SE ZBORI.
SAKAM DA NAPOMENAM DEKA VIRUSI NE SE TROJANCITE,SPYWERITE,ADWERITE I DR.TOA SE INFICRANI FAJLOVI KOI DOKOLKU NAJDAT OTVOREN FAJL VEDNAS GO ZARAZUVAAT.I NE MOZAT DA NAPRAVAAT SERIOZNI POSLEDICI.POPULARNO SE NARECENI CRVCINJA,
VIRUSI BAREM DOSEGA KAKO STO ZNAM VO POSLEDNO VREME NEMA IZLEZENO.TOJ GO ZASLUZUVA EPITETOT VIRUS BIDEJKI KOGA KE NAVLEZE GO GORI KOMPJUTEROT ODNOSNO NAJCESTO MATICNATA,PROCESSOROT,RAMOT I OSTANATITE DELOVI.SO EDEN ZBOR KAZANO TROJANCITE,ADWERITE,SPYWERITE ODNOSNO CRVITE SE SAMO INFEKCIJA KOJ SE LECI SO LEKOVI,A VIRUSOT MOZAM DA GO OBJASNAM KAKO KAJ COVEKOT STO E RAKOT,SIDATA ITN.ZNACI VIRUS VO BUKVALNA SMISLA E SMRT ZA KOMPJUTEROT.NA TVOETO PRASANJE STO BI SE SLUCILO DOKOLKU NEMA VIRUSI BI ODGOVORIL DEKA TOA NE BI BILO MOZNO I BI PROPADNAL MAJKROSOFT.

• Ја почнал/а темата

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Па пиши како се вика книгата, или линк каде може да се симне, не мора точно до download делот, туку само до главната страна.
А ова што го напиша баш ме зачуди.

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
мислам дека тој термин ratos што го користиш, на нашки е вирион т.е фазата кога вирусот сеуште не е активиран. А самиот термин компјутерски вирус не го добил името според своите деструктивни особини, туку според способноста за самореплицирање, т.е да се шири и да ги заразува и останатите датотеки (претежно извршни).

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Извини ама не знам од каде имаш инфо дека после 5 инсталација на оригинален ХР станува неупотреблив!? Мојот е оригинален и го имам реинсталирано сигурно 5 пати до сега, а малку почне да ме нервира и да успорува формат...

dzgoran

Intern
19 декември 2008
47
5
KOJ E ZAINTERESIRAN DA MU KAZAM KAKO DA SE ZABRANI VLEZOT NA RATOSITE SO STO PODOCNA NE MI IMALO NIKAKVA INFEKCIJA OD CRVI I DR.[/QUOTE].........

e brat bas bi me interesiralo sto imas za mene vo vrska so ova da stavam kraj :))

ajvar

Intern
19 август 2008
296
6
И јас потполно се слагам дека антивирусните компании сами ги прават поголемиот дел од вирусите, а целта за нивната ваква постапка е ''јасна како ден"

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
И јас потполно се слагам дека антивирусните компании сами ги прават поголемиот дел од вирусите, а целта за нивната ваква постапка е ''јасна како ден"
Зависи.. Најголем дел од познативе ( BitDefender, kaspersky, nod,avira, norton, avg, avast, mcafee.. ) не прават вируси. Не верувам дека паѓаат до тоа ниво..
Но, се разбира дека има и такви кои што сами прават вирус, па пуштаат нов апдејт кој што го открива истиот. Но, тие се веќе пропадната инвестиција..

Компании кои што неможат да се качат на тронот, и не претставуваат никаков конкурент на огромните АВ компании.

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Зависи.. Најголем дел од познативе ( BitDefender, kaspersky, nod,antivir, norton, avg, avast, mcafee.. ) не прават вируси. Не верувам дека паѓаат до тоа ниво..
Но, се разбира дека има и такви кои што сами прават вирус, па пуштаат нов апдејт кој што го открива истиот. Но, тие се веќе пропадната инвестиција..

Компании кои што неможат да се качат на тронот, и не претставуваат никаков конкурент на огромните АВ компании.
A микрософт воопшто не е крив..... ниту пак програмерите на апликации или корисници нобови. Виновни се антивирусни компании коишто прават вируси:rolleyes:

воскресение на thread :))

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Не не .. фала богу дека и тие се..

Всушност, најголем дел од вирусите се прават од сосема трети лица, без никаква придобивка и корист, а и никаква поврзаност со Мајкрософт.

Тоа се луѓе со доста слободно време, што имаат некакво познавање од било кој и да е програмски јазик, и со огромна желба за да наштетат.

Нај обичен rat, односно клиент/сервер, во Visual Basic се прави за помалку од пола саат. А истиот може да направи и дополнителни проблеми.

За анти вирусните кажав во предходниот пост.

А додека пак, за мајкрософт незнам.. Ќе тргниме од тоа дека, тој НЕ е монополист. Во конкуренција е со доста моќни други оперативни системи кои што сеуште го немаат проблемот со вирус инфекциите.

Така да, некако не ми е логично, една од најголемите фирми, во кои што се вложило огромна сума пари, труд и време, да се самоуништи заради некој денар плус.

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Всушност, најголем дел од вирусите се прават од сосема трети лица, без никаква придобивка и корист, а и никаква поврзаност со Мајкрософт.
Не е баш точно тоа : и тоа како имаат корист тие што ги прават - ги продаваат на криминалци па дури и продаваат 12 месечна поддршка и надградби како професионални фирми.

А додека пак, за мајкрософт незнам.. Ќе тргниме од тоа дека, тој НЕ е монополист. Во конкуренција е со доста моќни други оперативни системи кои што сеуште го немаат проблемот со вирус инфекциите.

Така да, некако не ми е логично, една од најголемите фирми, во кои што се вложило огромна сума пари, труд и време, да се самоуништи заради некој денар плус.
не мислев во смисла на самоуништување туку во контекст на лошо програмирање и лош QA.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,505
Мислења
822,130
Членови
28,046
Најнов член
hittrajkovski
На врв Дно