• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Антивируси

Статус
Затворена за нови мислења.

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Site nie znaeme deka denes e neophodno eden kompjuter da ima antivirusna zastita bidejki ima najrazlicni zakani koi mozat da ni napravat golemi problemi i glavobolki.Antivirusot ne sluzi samo za zastita ako imate internet antivirusot voedno gi stiti site fajlovi koi se naogaat na vasiot kompjuter tako sto vi garantira zastita od virusi,spyware i dr.Toj koristi napredni alogritmi i postapki so koi gi otkriva virusite i bezbedno gi otstranuva.Denes postojat golem broj na antivirusi koi nudat zastita od vakvite zakani.Popoznati antivirusi se:Norton Internet Security 2007,Kaspersky,Kaspersky Internet Security,Avast,Avg,isto taka mnogu dobra zastita ovozmozuva i najnovata verzija od ZoneAlarm internet Security Suite koja ima firewall,antivirus,anti spyware i sloevi na drugi zastiti koi go stitat vasiot kompjuter.Isto taka mnogu vazna rabota e redovno da pravite Update na virusnite definicii kako bi doprinele za sigurnosta na sistemot.Pozdrav do site a ako imate prasana slobodno pisete mi na e-mailot.:D ;)
:cool:
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Имам пробано многу антивируси и антиспајвери, ама најдобра комбинација сега за сега мислам дека е Nod32 so Windows Defender.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Само би сакал да додадам едно предупредување до сите оние кои мислат дека се заштитени од вируси и друго ср... поради тоа што не се приклучени на интернет. Вирусот е створен да најде пат до сите. Ако во компјутерот внесуваме датотеки од надворешен извор секогаш постои тој ризик
 

GokoMKD

Intern
14 април 2007
39
0
Го користам Nod32 и до сега сум многу задоволен од него , мислам дека е еден од најдобрите:)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Mislam deka Kaspersky e solidno resenie.Bitdefender e isto dobar antivirus ali bukvalno za se predupreduva nekako kako da zavisi od vas od vasata odluka kako da nemoze sam da reagira i toa ponekogas nervira i provocira.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Ne vikam deka e najdobar Nod32, no mnogu e moken, zazema malku resursi (ne go koci PC-to kako drugite antivirusi koi celo vreme rovarat nesto po hard diskovite i rabotat non-stop vo pozadina), a i avtomatski si pravi updates. Za antispyware neznam, Windows Defenderot e dobar sega zasega. Drug nemam probano taka da za toa ne zboruvam :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Pa i jas ne vikam deka Kaspersky e semoken barem na mene mi se dopaga i dobro mi stiti.A jas od Windows Defender ne sum bas mnogu zadovolen
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас се спасив со комбинацијата Adware se professional и Sygate personal fierеwall можам дефинитивно да ви ја препорачам оваа комбинација.
Веќе 2 месеци ни спајвер ни тројан ни бутур ми влегло во PC :) а плус и мемориски ми е ослободен компјутерот.
Немам инсталирано антивирус али имам портабилен Mcafee па скенирам на еден месец.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Користев Kaspersky, Nod32, Avast, Bit Defender, Trend Micro PC Clean....

Kaspersky = одличен е за некој што не го нервира тоа што го успорува компјутерот и рврари по хард диск цело време

Nod32 = многу ефикасен, користи само 2 процеси и речиси и да не се приметува дека работи

Аvast = доста брз, не успорува многу, ама користи 6 процеси и тоа ужасно ме нервираше :)

Bit Defender = и 9, и 10 ужасно го успоруваат компјутерот. Според најновите тестирања и истражувања го сметаат за најдобар антивирус, ама претерано кочи. Никогаш повеќе!

Tren Micro PC-Clean = многу кратко го користев и ми се виде доста добар. Ми го имаат фалено другари, ама...


Сега си се вратив на Nod32. Не се ни осеќа дека работи. Брзо подигање на Windows, не кочи, не успорува апликации... милина...
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
BitDefender v.9 antivirus.......презадоволен сега ќе си ја купувам v.10 само незнам дали да е Internet Security v10.0 или само антивирус
 

Rusin

Intern
28 април 2007
37
0
Јас го користам McAfee антивирусот. И така задоволен сум од него ама премногу е спор. Му треба буквално 2 ипол саати да ми го скенира компјутерот. Инаку друг проблем немам и добро е што сам си се updateува.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Јас го користам McAfee антивирусот. И така задоволен сум од него ама премногу е спор. Му треба буквално 2 ипол саати да ми го скенира компјутерот. Инаку друг проблем немам и добро е што сам си се updateува.

Mene ne mi se dopaga bidejki konekcijata mnogu ja usporuva so updates
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
NOD 32 e odlicen, no znae da mu se protne nekoe "crvce" i virusce. Jas licno go koristam poradi toa sto ne go zamara PC-to
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
NOD 32 e odlicen, no znae da mu se protne nekoe "crvce" i virusce. Jas licno go koristam poradi toa sto ne go zamara PC-to

па добро ... тоа е нормално, низ секој поминува по некој вирус... али не е толку опасно кога немаш ниту 1(еден) антивирус :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
NOD 32 e odlicen, no znae da mu se protne nekoe "crvce" i virusce. Jas licno go koristam poradi toa sto ne go zamara PC-to

Mnogumina go falat Nod32 po se deka kompjuterot ne go zamara,efikasen bil itn.Tocno li e deka zastitata od hakerski napadi kaj nod32 bila slaba bidejki eden moj drugar ima mnogu brz internet(nesto kako satelitski) i veli deka bil slab.Tocno li e toa za hakerskite napadi?:confused:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
не познавам заштита од хакерски напади кај NOD32 пакетот. Антивирус и firewall се 2 различни поими.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.287
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно