1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AntiVirus

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Tunee, 12 Декември 2010.

 1. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  Луѓе имам ESET NOD32 4.2.42.0 но не пронаоѓа вируси во компјутерот.
  Имам и username и password со него, но одкако го имам нема пронајдено ниту еден вирус.. тоа не е возможно според мене.. не јавува ни тоа дека пронашол вирус :(
  Дај препорачајте некој АнтиВирус да скимнам, да знам дека компјутерот ми е заштитен.
  Поздрав !
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,833
  26,045
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  update од време на време да му направиш?
   
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,712
  30 Мај 2010
  Од бесплатни Avast Free, а од другите Kaspersky Internet Security. Секако за Касперски треба да имаш подобра конфигурација.
   
 4. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Јас имам авира и редовно и правам апдејт и се останато па нема пронајдено вирус 6 месеци не ми се верува дека немам ништо закачено толку време. Имам лиценца оргинална лиценца за бит дефендер ама не ми се менува авирата бидејќи и да има вирус немам никаков проблем со пц.
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Па можно е да не најде, нема ништо чудно. Предходно го имав Касперски и три месеци не најде вирус (освен некои краци што ги симнував, но тие не се штетни), а покрај тоа одвреме навреме правев и целосно скенирање со Malwarebytes' Anti-Malware, но и тоа не наогаше вируси. Ако внимаваш што симнуваш и на какви страни одиш ке нема проблеми.
   
 6. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  @ 01 Vlatce
  И јас го имам Malwarebytes' Anti-Malware, скенирам и со него.. но досега нема пронајдено ниту еден вирус..:)
  @ fatal1ty_
  Секако дека мy правам update... :bravo:
   
 7. darkone

  darkone
  Intern

  29
  8
  3 Декември 2010
  Jaс користам Comodo Internet Security и немам имано проблеми со вируси, тројанци и други штетници. Пронаоѓа од време на време некои вируси, autorun.inf, тројанци итн и сега за сега е супер. Ако сакаш ептен добра заштита најдобро ќе биде да инсталираш Kaspersky Internet Security (некоја понова верзија), Malwarebytes Anti-Malware, Ad-ware, Spybot Search and Destroy и би требало да си безбеден :D
   
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  315
  270
  9 oктомври 2010
  Ако веќе сакаш со kaspesrky internet security 2011 (v.11.0.2.556) да пробаш дали ќе најде нешо да знаеш дека може преку три саати да фати скенирањето на цел компутер, а може и многу помалку, зависи дали имаш многу за скенирање. За симнување од следниов линк...
  Код:
  http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions?downlink=206915167
  За лиценца доволно ти е и трајл колку да си видиш дали имаш некое вирусче. :bravo:
   
 9. Tunee

  Tunee
  Intern

  209
  4
  19 Јануари 2010
  Луѓе скенирав со НОД32 и пронајде 9 вируси.. мислам дека тоа се вируси..
  Но сега како да ги исчистам.. не видов никаде clean.

  [​IMG]
   
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,712
  30 Мај 2010
  Мислам дека тој сам ги чисти, ако така ти е наместено.
  А ако не е, зарем не ти се отвори ново мало прозорче со детали за фајловите во кои има вирус и од десна страна да имаш да избереш Move to Quarantine, Delete, Ignore. Такви некои опции.
   
 11. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
  Пробај со Microsoft Security Essentials 2 :)
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  излезе бета а ?
   
 13. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Microsoft Security Essentials е одличен, мал, незахтевен на ресурси, и си ја врши работата одлично. Само видиш ми промакнала информацијата за Essentials 2 верзија :). Одлично во секој случај, вреди да се проба
   
 14. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Звучи премногу добро, за дад биде вистинито....:))
   
 15. NIKE

  NIKE
  Intern

  202
  8
  18 Јули 2010
  Моја препорака: Avira или Microsoft Securuty Essentials.А ако сакаш подобар (на пр. Kaspersky Internet Securuty ili Kaspersky Pure).
  btw цената на Kaspersky Pure не е многу скапа.Приближно 100$ за PURE да го има на 3 компјутреи од времетраење од 1 година.Исто така за 3 компјутери од времетраење од 2 години е 140$.Ич не е скапо,а добро работи.Размислувам да го купам за 1 година да видам како ке биде,а се надевам дека нема да ме разочара:D:D
   
 16. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  315
  270
  9 oктомври 2010
  KIS 2011 е со понапредnо ниво на детекција од KP, понова технологија, Pure е со вграден KIS 2010. Јас одредено време го користев KP само заради вградениот пасворд менаџер се додека не пуштија понова верзија со некои ситни подобрувања за parental control, backup и понова верзија на password manager. Ништо посебно не добив само проблем со пасворд менаџерот кој при исклучување ги кочеше гаџетите па ако така ги оставиш при гасење на системот се јавува оној прозор за принудно затворање на системот. Јас очекував дека ќе го интегрираат KIS 2011 во втората понова верзија на KP, али тогаш и самиот KIS беше во хаос со купишта багови, па решиле KP да го остават со стабилниот KIS 2010. Ако немаш некоја посебна потреба, алатка, која само KP би ти ја овозможил, тогаш и не ти ни треба KP. Инсталирај го KIS 2011 v.11.0.2.556 (a.b) колку за проба ако не друго. За развивање на нова верзија на KP, и тоа KP 2012 со понапредна технологија од KIS 2011, се најавува некаде јуни 2011. Поздрав
   
 17. NIKE

  NIKE
  Intern

  202
  8
  18 Јули 2010
  Ти благодарам на деталното објаснување
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,436
  4 Септември 2008
 19. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Купи си лиценциран WebRoot за 3 компјутери е 750 денари, супер е јас сум многу задоволен.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,436
  4 Септември 2008
  Pominal pokraj super ama nema veze :))
   
 21. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  Ај и на оваа еден клуч :)
   
 22. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  351
  5 Јули 2009
  упорен е со стариве теми :LOL::LOL::LOL::LOL: . ја викам да се организираме и да му ги киднапираме тастатурата и маусот :LOL::LOL::LOL::LOL:
   
 23. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...