1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

AntiVirus

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Tunee, 12 Декември 2010.

1. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    Луѓе имам ESET NOD32 4.2.42.0 но не пронаоѓа вируси во компјутерот.
    Имам и username и password со него, но одкако го имам нема пронајдено ниту еден вирус.. тоа не е возможно според мене.. не јавува ни тоа дека пронашол вирус :(
    Дај препорачајте некој АнтиВирус да скимнам, да знам дека компјутерот ми е заштитен.
    Поздрав !

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,833
    26,045
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    update од време на време да му направиш?

3. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,712
    30 Мај 2010
    Од бесплатни Avast Free, а од другите Kaspersky Internet Security. Секако за Касперски треба да имаш подобра конфигурација.

4. kimi makedonski

kimi makedonski
    Intern

440
    14
    19 Август 2009
    Јас имам авира и редовно и правам апдејт и се останато па нема пронајдено вирус 6 месеци не ми се верува дека немам ништо закачено толку време. Имам лиценца оргинална лиценца за бит дефендер ама не ми се менува авирата бидејќи и да има вирус немам никаков проблем со пц.

5. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,246
    24 Март 2009
    Машко
    Па можно е да не најде, нема ништо чудно. Предходно го имав Касперски и три месеци не најде вирус (освен некои краци што ги симнував, но тие не се штетни), а покрај тоа одвреме навреме правев и целосно скенирање со Malwarebytes' Anti-Malware, но и тоа не наогаше вируси. Ако внимаваш што симнуваш и на какви страни одиш ке нема проблеми.

6. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    @ 01 Vlatce
    И јас го имам Malwarebytes' Anti-Malware, скенирам и со него.. но досега нема пронајдено ниту еден вирус..:)
    @ fatal1ty_
    Секако дека мy правам update... :bravo:

7. darkone

darkone
    Intern

29
    8
    3 Декември 2010
    Jaс користам Comodo Internet Security и немам имано проблеми со вируси, тројанци и други штетници. Пронаоѓа од време на време некои вируси, autorun.inf, тројанци итн и сега за сега е супер. Ако сакаш ептен добра заштита најдобро ќе биде да инсталираш Kaspersky Internet Security (некоја понова верзија), Malwarebytes Anti-Malware, Ad-ware, Spybot Search and Destroy и би требало да си безбеден :D

8. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

315
    270
    9 oктомври 2010
    Ако веќе сакаш со kaspesrky internet security 2011 (v.11.0.2.556) да пробаш дали ќе најде нешо да знаеш дека може преку три саати да фати скенирањето на цел компутер, а може и многу помалку, зависи дали имаш многу за скенирање. За симнување од следниов линк...
    Код:
    http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions?downlink=206915167
    За лиценца доволно ти е и трајл колку да си видиш дали имаш некое вирусче. :bravo:

9. Tunee

Tunee
    Intern

209
    4
    19 Јануари 2010
    Луѓе скенирав со НОД32 и пронајде 9 вируси.. мислам дека тоа се вируси..
    Но сега како да ги исчистам.. не видов никаде clean.

10. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,157
    1,712
    30 Мај 2010
    Мислам дека тој сам ги чисти, ако така ти е наместено.
    А ако не е, зарем не ти се отвори ново мало прозорче со детали за фајловите во кои има вирус и од десна страна да имаш да избереш Move to Quarantine, Delete, Ignore. Такви некои опции.

11. DrMos

DrMos
    Gaining Experience

285
    52
    19 Септември 2009
    Машко
    Пробај со Microsoft Security Essentials 2 :)

12. architect

architect
    Unstoppable

1,961
    2,342
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    излезе бета а ?

13. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

753
    188
    22 Јули 2009
    Машко
    Microsoft Security Essentials е одличен, мал, незахтевен на ресурси, и си ја врши работата одлично. Само видиш ми промакнала информацијата за Essentials 2 верзија :). Одлично во секој случај, вреди да се проба

14. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Звучи премногу добро, за дад биде вистинито....:))

15. NIKE

NIKE
    Intern

202
    8
    18 Јули 2010
    Моја препорака: Avira или Microsoft Securuty Essentials.А ако сакаш подобар (на пр. Kaspersky Internet Securuty ili Kaspersky Pure).
    btw цената на Kaspersky Pure не е многу скапа.Приближно 100$ за PURE да го има на 3 компјутреи од времетраење од 1 година.Исто така за 3 компјутери од времетраење од 2 години е 140$.Ич не е скапо,а добро работи.Размислувам да го купам за 1 година да видам како ке биде,а се надевам дека нема да ме разочара:D:D

16. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

315
    270
    9 oктомври 2010
    KIS 2011 е со понапредnо ниво на детекција од KP, понова технологија, Pure е со вграден KIS 2010. Јас одредено време го користев KP само заради вградениот пасворд менаџер се додека не пуштија понова верзија со некои ситни подобрувања за parental control, backup и понова верзија на password manager. Ништо посебно не добив само проблем со пасворд менаџерот кој при исклучување ги кочеше гаџетите па ако така ги оставиш при гасење на системот се јавува оној прозор за принудно затворање на системот. Јас очекував дека ќе го интегрираат KIS 2011 во втората понова верзија на KP, али тогаш и самиот KIS беше во хаос со купишта багови, па решиле KP да го остават со стабилниот KIS 2010. Ако немаш некоја посебна потреба, алатка, која само KP би ти ја овозможил, тогаш и не ти ни треба KP. Инсталирај го KIS 2011 v.11.0.2.556 (a.b) колку за проба ако не друго. За развивање на нова верзија на KP, и тоа KP 2012 со понапредна технологија од KIS 2011, се најавува некаде јуни 2011. Поздрав

17. NIKE

NIKE
    Intern

202
    8
    18 Јули 2010
    Ти благодарам на деталното објаснување

18. psyside

psyside
    Rising Star

26,752
    27,436
    4 Септември 2008
  19. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Купи си лиценциран WebRoot за 3 компјутери е 750 денари, супер е јас сум многу задоволен.

20. psyside

psyside
    Rising Star

26,752
    27,436
    4 Септември 2008
    Pominal pokraj super ama nema veze :))

21. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    Ај и на оваа еден клуч :)

22. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,345
    351
    5 Јули 2009
    упорен е со стариве теми :LOL::LOL::LOL::LOL: . ја викам да се организираме и да му ги киднапираме тастатурата и маусот :LOL::LOL::LOL::LOL:

23. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,762
    4,291
    20 Февруари 2011
    Машко

Сподели

Вчитување...