• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Antivirus za Kubuntu...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ako moze nekoj neka mi kaze nekoj antivirus za Kubuntu, oti vcera go zafrknav kompjuterot so Windows XP :)lut2:mi fati virus:lut2:), pa zatoa ve molam dajte nekoj Antivirus, na linux-ov da si imam. Se izvinuvam za latinicata, bidejki sega momentalno rabotam preku LIVE CD.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Прво, според тестирања НЕМА вируси на Linux. Anyway.. Доколку веќе сакаш, можеш да си ставиш Avg или пак гледам дека некои го препорачуваат Clam AV.

За Avg.

Download тука.

Во терминал пиши:
cd ~/Desktop
sudo dpkg -i avg75fld-r45-a0973.i386.deb

Следno:

sudo rm -r /usr/share/applications/avggui.desktop
sudo nano /usr/share/applications/avg.desktop

Внеси:

[Desktop Entry]
Name=AVG Antivirus
Comment=Antivirus
Exec=gksudo avggui &
Icon=/opt/grisoft/avggui/prog/pixmaps/avgico_big.png
Terminal=false
Type=Application
Categories=Application;System;
Сними.

И веројатно знаеш.. Можеш да го стартуваш од Applications tab --> System Tools.

Само.. Мое мислење е дека немаш потреба од анти вирус..
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Мислам дека неможе антивирус на Кубунту да скенира и детектира Windows Based вируси на друга пратиција.... :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Мислам дека неможе антивирус на Кубунту да скенира и детектира Windows Based вируси на друга пратиција.... :ermm:
Ne ne, ne mislev za toa da ja skeniram drugata particija... Za sekoj slucaj sakam da si imam Antivirus...
P.S. izvinete uste ednas za latinicata...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne deka nema Virusi, gi ima vo mnogu pomal broj. Inache ne veruvam deka kje moze da skenirash windows virusi so Linux antivirus ...
 
1 октомври 2008
278
9
може да се скенираат вируси од друга пратициа.. нее проблем тоа(имам пробано само незнам со кој ав беше, мислим дека тој што е у адд/ремове на убунту) , бтв за кубунтуто тие доволно само фајрвол да енаблираш
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
бтв за кубунтуто тие доволно само фајрвол да енаблираш
Firewall си има...ништо не мора да стартуваш.Многу проблеми има хакерчево; изгледа зомби му е PCto па не може/не знае како да се исчисти:)) па затоа инсталира linux/os x itn
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Avira има верзија за Линух, кој антивирус е наменет за скенирање на Window$ партиции, и што е најважно е слободен. Ми се чини дека и BitDefender има.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ClamAv антивирусот е исто наменет да препознава windows вируси... го има во repositori-јата на сите дистрибуции и колку сум приметил ја ажурираат базата редовно.

ја тој го користам за проверување на windows-и кај пријатели
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
855,838
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно