1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Антивирус за Андроид ОС

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од mariomako, 29 oктомври 2012.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво,
  дали користите и кој антивирус користите на вашиот смартфон/таблет со Андроид ОС?
  Кој е најдобриот антивирус за овој ОС?

  Поздрав
   
  На Kristijan 221 и Problemo им се допаѓа ова.
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  Не користам антивирус бидејќи не користам ниту интернет толку често на него.
  Кога го купив имав лиценцирана верзија од Symantec
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,739
  27,422
  4 Септември 2008
  Avast стај си.
   
  На Kristijan 221 и Sukhoi им се допаѓа ова.
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  +1 за Avast, не се ни осеќа :)
   
  На Kristijan 221 и Sukhoi им се допаѓа ова.
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,174
  3,898
  5 Декември 2009
  Машко
  Немаш потреба од антивирус. На Фаерфоксот иам ставено AdBlock Plus и немам мака од попапи и сл.
  Ако толку си загреан за АВ, оди на Аваст.
   
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Не користам затоа што нема потреба. А инаку и јас би ти го препорачал аваст.
   
 7. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,451
  917
  1 Април 2012
  Машко
  +1 за аваст. Го користам 4-5 месеци и закон е :p
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  Негде прочита дека имаш Galaxy Mini. Бидејќи имам ист телефон, не ти препорачувам да инсталираш антивирус бидејќи телефонот е спор
   
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,319
  720
  9 Мај 2012
  Машко
  Антивирус за андроид не вреди да се стават во ефтини смартфони бидејќи ќе биде многу споро туку само на висока класа смартфони и нема да се чувствува дека е бавно функционира андроидот ;)
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Што толку работите на телефоните со Андроид што би имале потреба од ваква заштита?
   
  RagingDemon, Pane-G и на StalkeR им се допаѓа ова.
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Antivirus Pro од AVG. Незнам али фала богу до сега не сум осетил дека нешто кочело, а сум пробал многу 3д игри заедно со антивирусов.
   
 12. супер телефони

  супер телефони
  Intern

  72
  24
  24 Јануари 2013
  Машко
  Антивирусна програма е препорачлива меѓутоа за многумина непотребна. Намерно да сакате да закачите вирус е многу тешко а камо ли на несакање.
  Само дополнително ќе ја оптоварите батеријата и процесорот.Но вие најдобро знате што ви треба за мирен сон.
   
  Kristijan 221, The_Man, masterficx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Само внимавајте што ставате на телефон. Не би препорачал антивирус за мобилен.
   
  На Kristijan 221 и Edimon им се допаѓа ова.
 14. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  Се согласувам, јас користам 2.3.6 андроид на мојот телефон, и имам сурфано по секакви веб сајтови, имам гледано п***ичи, торенти симнувано и што уште не и не сум успеал да го бутнам софтверот или недајбоже да закачам некаков си вирус ( искрено чисто се сомневам и дека постои вирус за андроид ) но ете јас го користам година дена и не сум имал никаков проблем.

  Мислам дека непотребно ќе си ги оптеретите мобилните.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dulemilosevski

  dulemilosevski
  Gaining Experience

  78
  58
  20 Декември 2010
  Машко
  Ако толку се плашите о вируси само поголема пажња што инсталирате и на што апликации давате дозвола да ви буричкаат по телефонот други срања како антивируси не ви требаат па посебно на телефони со слаб рам
   
 16. Aleksandar01

  Aleksandar01
  Intern

  8
  0
  19 Март 2013
  Машко
  Антивирус да но на телефон со јак процесор во спротивно ќе ви кочи телефонот и само ке се нервирате.
   
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  До пишувањето на овој пост нема информација за Андроид вирус .


  Секоја апликација е во посебен sandbox(незнам македонски збор) и не комуницира со друга . Практично е невозможно да се зарази со вирус андроид .

  Но .Ако ти овозможиш пристап од една аплиација до друга можно е да се наштети. Затоа читајте пред да лупнете allow .
  Антивируси 10 стај ти коа ќе дозволиш да влезе у именик(пример) а апликацијата е рецимо позадина ни антивирус ни ништо нема да спречи бришење на цел именик или злоупотреба било каква.
   
  На Kristijan 221 и masterficx им се допаѓа ова.
 18. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Се сменило нешто за година дена или да ги оставам пријателите да го користат таблетот без антивурус?
   
 19. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,226
  1,274
  2 Август 2009
  Се дур не симнуваш кракнати .apk-а од no-name страни тогаш си безбеден.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 20. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Немаш потреба од антивирус. :)
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  И да симнуваш веројатноста дека ти ке бидеш тој среќлија да закачиш нешо е минимална. Не дека не постои, ама е ептен мала. Нема потреба на Андроид да стегаш АВ. Тотално бескорисно. Плус ке заштедиш и батерија, и ке добиеш на брзина на телефончето, посебно ако вози некое постаро 600-700 Mhz процесорче. :)
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Се смени. Сега уште повеќе НЕ ти треба антивирус на Андроид.
   
  На Oktar и alumen :) им се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,727
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer

Сподели

Вчитување...