• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Antivirus + spyware

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cornel

Intern
24 октомври 2007
48
0
Me interesira vas sovet.

Dali imam potreba za instalacija na dopolnitelen spyware. Momentalno koristam BitDefender Total Securty koj spored specifikacijata ima i spyware ... etc.

Sega dali da stavam dopolnitelen spyware od tipot na Spybot - Search and Destroy ili Spyware Doctor? Ili dovolno e so BitDefender Total Security.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ако сакаш можиш, ама не е потребно.

BitDefender-от има доволо добра заштита така да не му е потребно нешто дополнително.

Но, ако имаш некој AV како NOD или AVG тогаш е препорачлово:) да се инсталира дополнителна заштита како spyware и firewall.
 
17 февруари 2008
193
2
Го користам истиот антивирус и има многу добра заштита.Ама сепак можеш да си стаиш нешто дополнително пошто денес ништо не е безбедно.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Мала информација до сите. Доколку користите кракувани верзии на антивируси, односно немате платено лиценца никогаш нема да бидете максимално заштитени и да ги имате сите бенифиции на платените верзии. Јас користев Nod 32 Smart Security (Antivirus + Spyware + Firewall), бидејќи не беше лиценцирана како што треба си го платив долгот со тоа што закачив spyware кој ме натера сите лозинки да ги сменам. Извинете за офф топик, со ова сакав да кажам дека ако е лиценцирана верзијата односно валидно купена тогаш немаш никаква потреба од дополнителни работи.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Мислам дека има потреба..
Со години го користам истиот, и како што гледате по останатите постови сум ептен гоолем фан, но сепак.. Неможе BitDefender, како и секој друг останат анти-вирус 100% да те заштитува од spyware, иако речиси поголемиот дел од спајверите веќе ги детектира....
Постојат компании кои цело време го следат развитокот на спајверите, и цело време иставаат нови верзии, и нови пакети, за секој нов спајвер, а додека пак сите анти-вирусни во глобала иако се трудат да го запазат развивањето на спајверите, сепак не успеваат целосно во намерата.
Така да, мое мислење е дека треба да се има и анти-спајвер.
 
1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
Treba da se ima.
antivirusnite programi se obiduvaat da napravat nekoja optimalna zastita i ne specijalizirani samo za odreden tip na virusi dodeka ovie drugite ze zanimavat samo na toj tip na virusi sto dava pogolema zastita...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
:D:D:D
Шо компјутер ќе имаше полн со spyware!
Само како исправка, ти бараш АНТИ-спајвер.

А моето мислење е следново:
Ако си доволно мудар да го користиш компјутерот, нема потреба. Еве јас сурфам со Firefox 3 + NoScript + AdBlock Plus и без никаков проблем сум. Се десило 1 да закажам adware али у рок од 2 мин го немало. А ако некој фајл ми е сомнителен, секогаш ги имаме онлајн скенерите.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
А моето мислење е следново:
Ако си доволно мудар да го користиш компјутерот, нема потреба. Еве јас сурфам со Firefox 3 + NoScript + AdBlock Plus и без никаков проблем сум. Се десило 1 да закажам adware али у рок од 2 мин го немало. А ако некој фајл ми е сомнителен, секогаш ги имаме онлајн скенерите.

A dali moze na primer, da kopiras od kaj nekoj drugar da recime od USB memorija nekoi podatoci i da zakacis spyware ?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
A dali moze na primer, da kopiras od kaj nekoj drugar da recime od USB memorija nekoi podatoci i da zakacis spyware ?
Да, се разбира дека може, но затоа користам само мое УСБ и на него имам УСБ Гард програм кој нр дозволува да се компираат инфицирани фајлови.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Ако сакаш можиш, ама не е потребно.

BitDefender-от има доволо добра заштита така да не му е потребно нешто дополнително.

Но, ако имаш некој AV како NOD или AVG тогаш е препорачлово:) да се инсталира дополнителна заштита како spyware и firewall.
Da bitDefenderot ima dobra zastita ama dokolku i po greska prekines nekoj proces ili blokiras nekoj program........treba preinstalacija na windows da pravis.
Zatoa sto BitDefenderot e malku tersen taka da ne prifakja drugi promeni otposle da se pravat na vekje napravenite izmeni. :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Da bitDefenderot ima dobra zastita ama dokolku i po greska prekines nekoj proces ili blokiras nekoj program........treba preinstalacija na windows da pravis.
Zatoa sto BitDefenderot e malku tersen taka da ne prifakja drugi promeni otposle da se pravat na vekje napravenite izmeni. :)
Шпекулација. Сигурен си дека неможеш да направиш промена?
Тврдам дека тоа не е точно.. Секоја направена промена можеш да ја измениш. Оди долу во Settings, ќе си ги пронајдеш сите измени, дозволени/недозволени процеси/апликации, и едноставно конфигурирај го по своја потреба, или едноставно избриши го.
И, воздржете се од неосновани мислења.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Шпекулација. Сигурен си дека неможеш да направиш промена?
Тврдам дека тоа не е точно.. Секоја направена промена можеш да ја измениш. Оди долу во Settings, ќе си ги пронајдеш сите измени, дозволени/недозволени процеси/апликации, и едноставно конфигурирај го по своја потреба, или едноставно избриши го.
И, воздржете се од неосновани мислења.
Batka aj napravi nekoja izmena i posle probaj vrati ja.....ama posle toa da si raboti istoto bez broblemi ili da mozes da ja otvoris internet stranata koja prdhodno bila blokirana.........:ermm:
A tvoeto tvrdenje mene ne mi znaci ama bas nisto.........posto e tvojot zbor protiv mojot.:p
Toa e edna rabota...........drugo e sto dosega imam instalirano preku 200 BitDefenderi na razni kompjuteri od klienti.........ama edno nesto e isto........... parental control i phishing po instalacija gi gasam za da nemaat klientite posle problemi so istite(posto ne znam jas kolkavo e nivnoto poznavanje od kompjuteri i deka nema nekoja greska da napravat.
A inace jas licno ne koristam BitDefender tuku si koristam AntiVir......... posto mi e mnogu podobar i pozgoden za rabota, i zatoa sto jas sum negov gazda a ne on moj. I istiot raboti kako sto ke mu kazam jas a ne programerite sto nego go sozdale:D
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Мислам дека BitDefender-от не би требал да има проблеми со конфигурација.
Ако кај тебе не работи, тоа е до твојата работна околина. Јас од лично искуство кажувам дека не постои никаков проблем кај BitDefender, освен тоа што може да корумпира фајл пробувајки да го исчисти, и да го замрзне таму и да не може да се мрдне од фолдерот (тоа беше во стара верзија, белким до сега го спасртиле).
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@trakilaki
Грешиш.. незнам како да ти докажам, ама ајде.. Ме тераш на дело да ти објаснам дека секоја направена измена може да се врати.. :))
Кажав предходно.. Единствено ако открие малициозна апликација ќе треба да се истепаш малце за да ја одобриш како „сигурна„ а додека пак стандард апликација за која што си знае понекогаш да те праша дали да ја дозволи или не, иако таа можеби нема никаква врска, сепак гарантирам дека можеш да ја вратиш..

BitDefender користам многу години, и многу верзии до сега.. Така да, за него сум 100% сигурен, и стојам на се` што сум го кажал....

@hijackhacker
Не се сеќавам конкретно за тој проблем на 10-ката, но од самото излегување на Bitdefender Total Security 11 , а одвреме навреме и Internet Security го немам забележано тој проблем..
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
@trakilaki
Грешиш.. незнам како да ти докажам, ама ајде.. Ме тераш на дело да ти објаснам дека секоја направена измена може да се врати.. :))
Кажав предходно.. Единствено ако открие малициозна апликација ќе треба да се истепаш малце за да ја одобриш како „сигурна„ а додека пак стандард апликација за која што си знае понекогаш да те праша дали да ја дозволи или не, иако таа можеби нема никаква врска, сепак гарантирам дека можеш да ја вратиш..

BitDefender користам многу години, и многу верзии до сега.. Така да, за него сум 100% сигурен, и стојам на се` што сум го кажал....

@hijackhacker
Не се сеќавам конкретно за тој проблем на 10-ката, но од самото излегување на Bitdefender Total Security 11 , а одвреме навреме и Internet Security го немам забележано тој проблем..
Koristis piratski ili legalen BitDefender?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Како што кажа hijackhacker, пак да потенцирам..

Разграничувајте spyware и anti-spyware. Сакате anti-spyware за да немате spyware, така да, ставање spyware не доаѓа во предвид..

Инаку лично, користам бесплатен AVG 8 кој веќе доаѓа во пакет со anti-spyware.
Користам и Ad-Aware 2008 Free од Lavasoft, исто и Advanced WindowsCare Personal Edition од IOBit.

Сите горенаведени се бесплатни и си ја вршат работата :)

P.S. За на USB stick користам портабилен open source антивирус CalmWin
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Koristis piratski ili legalen BitDefender?
Каква врска има тоа? Апликацијата е таа.. Без разлика каква лиценца користам..
Доколку сакаш да ја прошириме веќе почнатата дискусија, ќе разговараме на друга тема.. Не доаѓа предвид да влегуваме се повеќе оф топик..
Темата е Antivirus + spyware, а не Пиратски или легален BItDefender :))

Ама штом веќе толку те интересира, имам кажано и по други теми.. Имам користено и легална лиценца, а во моментов користам пиратска ..
Знам каква е разликате меѓу двеве, но да ја завршиме тука дискусијата.. Премногу ќе избегаме од тема..
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Каква врска има тоа? Апликацијата е таа.. Без разлика каква лиценца користам..
Доколку сакаш да ја прошириме веќе почнатата дискусија, ќе разговараме на друга тема.. Не доаѓа предвид да влегуваме се повеќе оф топик..
Темата е Antivirus + spyware, а не Пиратски или легален BItDefender :))

Ама штом веќе толку те интересира, имам кажано и по други теми.. Имам користено и легална лиценца, а во моментов користам пиратска ..
Знам каква е разликате меѓу двеве, но да ја завршиме тука дискусијата.. Премногу ќе избегаме од тема..
E pa jas zboram za licenciran BitDefender.........a bidi siguren deka licenciran i piratski ne se odnesuvaat isto.......... i ne samo za BitDefender:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно