• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Анти Wi-Fi кампања !!

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
После многу замарање со Wi-Fi од он.нет понесен од сите проблеми го отоворив БЛОГОВ АНТИ ОН НЕТ

Поносен сум од работата на провајдерот како тоа функционираат нека продолжат така супер се ! :LOL:
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Што знам јас си немам мака. Споредено со dial up от што го имав од МтНет ова е супер. Околу година дена бев на безжично ама се префрлив на нивниот АДСЛ повеќе поради тоа што временскиве услови прават проблеми. Во поглед на брзината исто ми било отсекогаш ок и не се замарам да го цедам линкот 100% цело време...кај и да е ќе ги потрошам тие 10-15 гига до крајот на месецот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Jas imam WADSL .. i nikogash mi nema padnato internetot .. ama pa za toa chekav nova antena edno 2 meseci :p
 
D

DimitarMK

Гостин
Ама правете вие капмањи, Wi-Fiто ќе биде укинато после нова година :p
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Треба да се смени насловот на темата „анти wi-fi кампања“ значи друго.
На оние што имаа малку поим од wi-fi им беше јасно уште од почеток дека нема да функционира.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
wi-fi veke odamna ne postoi...ne znam ako imaat ostaveno nekoj access pointi...
"onnetsupport
Ve izvestuvam deka uslugata wifi se ukinuva, taka da
razmislete za nekoja od novite solo ponudi, se raboti za
mnogu postabilen i poevtin internet.Kartickite za wifi
vratete gi vo bilo koj od prodaznite saloni na on.net."


ova e mail koj mi stigna na 4ti septemvri...a posle i od trendo ova:

"najpametno e da migrirash na wadsl (za da gi zaobikolish mt.net) pa namesto za 2 giga da plakjash 990, za 100 denari povekje da dobivash nad 7 pati povekje internet (15 giga).
inaku, wi-fi uslugata se pokazha dosta problematichna vo implementacijata niz skopje, ne tolku zaradi tehnichkite performanski tuku zaradi mentalitetot na lugjeto - nekoj od komshiite kje rastrubi glupost deka antenata opasno zrachi i ete ti problemi - kinenje kabli, krshenje anteni i sl. samo zaradi toa stana rechisi nemozhno da go pokrieme celo skopje so dovolno akses pointi. planirame i postoechkite da gi sobereme i da gi prelocirame na eden ogranichen reon a na korisnicite da im ponudime da migriraat na druga nasha usluga."


znaev deka do ova ke dojde koga togas pa pred vreme si najdov drugi...a i mnogu podobro resenija.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
... ne tolku zaradi tehnichkite performanski tuku zaradi mentalitetot na lugjeto - nekoj od komshiite kje rastrubi glupost deka antenata opasno zrachi i ete ti problemi - kinenje kabli, krshenje anteni i sl.

Ajde de, ne zaradi tehnichkite problemi, nego radi komshiite... ova e ushte edna glupost kazhana od fenomenot Trendo.
Zoshto koga kje se javish na telefon vo on.net da gi prashash koja e bezbedna granica na zrachenje, nikoj neznae da ti odgovori? Nivniot odgovor e: 'bezbedno e'! Dodeka tehnicharite koga instaliraat canopy-to ti vikaat ne go drzhi ukljuchen celo vreme zatoa shto zrachi, posebno ako imash mali deca u blizina. Kontradikcija nevidena!

I za da go potkrepam pogornoto kje iznesam mali isechoci od statii.

Eve eden citat od germanskata vlada:
People should avoid using Wi-Fi wherever possible because of the risks it may pose to health, the German government has said.

Tuzhba vo Chicago:
...continued exposure to 802.11 signals might be causing damage that could result in memory loss or other neurological harm, at least in relation to children...

Eve eden citat od kanadski univerzitet:
“A Canadian university has limited Wi-Fi networks on campus, not out of information security concerns, but because the long-term safety of the technology is “unproven”.

Fred Gilbert, president of Canada’s Lakehead University, made the order on the basis of possible health risk from the technology, especially to young people. Inconclusive studies into possible links between radio transmissions and leukemia and brain tumors from, among others, scientists for the California Public Utilities Commission, led Gilbert to make the “precautionary ban”.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Јас сум корисник на WADSL веќе 9 месеци и сум задоволен. Ми паднал до сега неколку пати што е многу малце за овие 9 месеци.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Човек, имаш бесплатен интернет од МтНет?
Јас немам што лошо да мислам за никој.
 

FaOlaN

Intern
2 јануари 2008
8
0
Нај КРШ интернет што некогаш постоел е Wireless On Net! Ви ја поддржувам кампањава само напред!!!:bravo:
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
Овој блог постои повеќе од 2 години и ја има истата тематика, незнам зошто послем 2 години и неколку прес конференции побуни и активности баш сега кога се исфрла од употреба ова се дига џева.

Токму Интернет Македонија реагираше за сите проблеми но тогаш никој баш не се побуни толку многу. Дали ова е задоцнет рефлекс!?


27 февруари, 2006
Прес за проблемите со wifi-то на ОнНет
Новата мрежа на Он.Нет поради која Македонија беше прогласена за „прва безжична земја“, а граѓаните и фирмите требаше да добијат поевтин интернет пристап, не само што не ги исполни овие очекувања, туку стана извор на проблеми. Досега има повеќе поплаки од сопственици на приватни безжични мрежи кои работат во истиот фреквенциски опсег и кои сега се неупотребливи поради непочитување на прописите и стандардите за силината на зрачењето.

Здружението за подобар интернет - Интернет Македонија одржа прес-конференција за дел од проблемите поврзани со оваа мрежа. Стана збор за неостварените цели од тендерот на УСАИД, високите цени, слабиот квалитет, проблемите со зрачењето, евентуалната штетност, неконтролираниот мерач на сообраќај и неплаќањето кирија за сите поставени уреди на станбените објекти. Највени се активности за надминување на проблемите. (повеќе)

http://revolucija.blogspot.com/search?q=wifi
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.454
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно