• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Анти-спам закон 111.1а

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Не саканите е-mail-ови кои што ни доаѓаат како реклама на некоја фирма се викаат спамови. Но спамовите се многу по- опасни одошто мислиме ние. Има повеќе видови на спамови. Еден вид на спам е обичната реклама која што може да биде и корисна, а вториот вид е фишерскиот спам кој што сега ќе го објаснам. Со ова се бават помладите хакери.
На нас обичните смртници ни пристигнува е-mail каде што пишува: "Виза кредитни картички ви нудат нова заштита поради неодамнешното пробивање на некои од картичките кои што имаат неограничено вадење на пари. За да се заштитите пополнете ги слендиве податоци." Во податоците има да се напише нашето име, презиме, роденденот. Меѓу овие податоци стои и "Внесете го бројот на вашата кредитна картичка" и "Внесете го пин кодот на вашата кердитна картичка". Следниот чекор е "Send to [email protected]" зад ова сенд е ставен хиперлинк кој што испраќа на некој друг е-mail... на пример [email protected].
Еден од најпознатите спамови е нигерискиот спам. Но, изгледа на луѓето се уште не им е толку познат. Сеуште имало луѓе кои што наседнуваат на финтата за 20% или 50% надомест за подигање на 5, 10, или 20 милиони долари блокирани на сметката на поранешната нигериска штедилница. Човекот кој се крие зад оваа шема е Ник Маринелис од Австрија кој сам си призна за измамата и тоа по 10 точки од законот. Според доказите изнесени на суд нигерискиот спам до сега ги оштетил луѓето на 5 000 000 долари. На новиот судија Валес ова му беше доволно за да одреди казна од 5 години затвор со можност за пуштање после 4 години и 4 месеци. Неговиот спам не се исплатеше.
Стручните лица од американската федерална комисија за телекомуникации ќе започнат со интензивна работа на пописи кои што би требале да го санкционираат спамот за мобилни телефони. Освен познатите проблеми со спамот на компјутерите сега загарантирано ќе излезе и спам за мобилни телефони. Е-mail пораките за мобилен се плаќаат... би било подобро да не се плаќаат. Епа нека му ја мислат.
Meѓутоа донесен e Анти-Спам закон 111.1а со кој би требало хакерите малку да се исплашат и да не праќаат толку многу спамови. Најголем број од спамовите се од страна на Соединетите Американски Држави дури 29%, зад нив доаѓа Русија со 17%, па Холандија 13%, веднаш зад Холандија е Романија со 11% а останатите 30% ги делат останатите држави.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
lele mnogu se raspisha be fiascooo :D na sekoj 15 sekundi nova tema objavuvash :D:D
btw. istata zabelesha kako predhodnata na predhodnata tema :D
Pochituvaj gi pravilata ( vo sluchajov 10to
10. Доколку постирате материјал кој не е дел од Вашиот труд, истакнете го оргиналниот автор доколку Ви е познат, доколку не - објавете од каде Ви е информацијата.
):D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
pa da znaev od kade e ke napisev, neznam ni kolku vreme mi stoi vo kompjuter.. i sto sakas da napisam:
"prezemeno od my documents" LOL

uzivaj vo postot ako ti se dopaga, ako ne, ne ostavaj nepotrebni komentari... gi znam dobro pravilata
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
pa da znaev od kade e ke napisev, neznam ni kolku vreme mi stoi vo kompjuter.. i sto sakas da napisam:
"prezemeno od my documents" LOL

uzivaj vo postot ako ti se dopaga, ako ne, ne ostavaj nepotrebni komentari... gi znam dobro pravilata

Колега не губи живци, едноставно пиши си извор : непознат (го имав кај мене во компјутер) и чао ѓаци
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
easy easy :)
Postot beshe chista dobronamerna kritika.
Ne kazhav deka ne gi znaesh pravilata, samo te potsetiv na niv :)

ps. Da ti pomognam, Izvor
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
fiascooo zableshkite se na mesto... Sledniot pat koga nema da znaesh koj e avtorot barem potenciraj deka toa ne si ti.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.819
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно