Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Анти-кризни мерки: По продажба на патики преку Vlada.mk, државните сајтови сега копаат криптовалути

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
244
791
www.IT.mk
Кога ќе го посетите сајтот на Бирото за јавни набавки bjn.gov.mk* – покрај тоа што ќе пристапите до сајт на кој може да добиете основни информации за бирото кое е формирано како орган на државната управа во состав на Министерство за финансии кое има цел да координира и да го следи системот на јавни набавки во државата, ќе забележите како перформансите на вашиот компјутер почнуваат да лудуваат, односно сајтот bjn.gov.mk ќе почне да го злоупотребува процесорот на вашиот компјутер… затоа што во позадина сајтот копа криптовалути.

 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.478
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Изгледа брзо се реагира, скриптата веќе не постои, но сигурно тој што го направил тоа не ја научил лекцијата до крај, дека све што еднаш ќе се објави/постави на интернет, неможе лесно да се избрише.
Кога ќе отворите снап од 6ти октомври, ќе најдете трага
Код:
https://web.archive.org/web/20221006011701/https://www.bjn.gov.mk/
2022-10-19 19_58_02-DevTools - web.archive.org_web_20221006011701_https___www.bjn.gov.mk_.png
 

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
244
791
www.IT.mk

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.572
2.543
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Прилично изненадувачки (а не би требало да биде)

(уште едно изненадувачко дејствие кое не би требало да биде воопшто изненадување во нормална држава.)


значи сѐ функционирало како треба, ама вие изненадени, а не сте требале да бидете. цепки значи
 

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
244
791
www.IT.mk
Сајтот на Катастар - https://katastar.gov.mk е недостапен скоро цела недела... Недостапен е и OSSP порталот https://ossp.katastar.gov.mk

312175886_818177756256131_8218411103768473329_n.jpg
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
398
497
Скопје

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.551
1.666
Имаше некоја теорија дека избиле скандали за непријавен имот на функционери и намерно се исклучени.
Да беее, прееска имаше наслов на тајм.мк, пренесена од некој партал.
Пардон, портал

Испратено од телефоно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно