1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ant Miner S9 или Rig

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од Elimimimi, 13 Јануари 2019.

 1. Elimimimi

  Elimimimi
  Intern

  4
  0
  3 Јануари 2019
  Машко
  Znam deka malku e docna mozebi, ali

  Sakam da ve prasam nesto.
  Sum vozbuden, .

  Sto e podobro da se vlozuva?
  ANT MINER S9. ( za bitcoin )
  ILI NA RIG ( za Etherum ).

  Nekoj sovet.

  Za struja ne se sekirajte
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Парите што планираш да ги вложиш стави ги во банка!

  И не се узбуџуј многу :D

   
  На MacRazor, Garfield', causevd и уште 12 други им се допаѓа ова.
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Ама ако ги стави во банка, па струјата нема да може да ја искористи. :D
   
  На User12, maci, krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  595
  12 Април 2017
  Машко
  Не е сега време за тоа. Ако имаш вишок струја, слободно купи си, јас ти препорачуван да земеш риг и да копаш повеќе коини, бирај и некој мали(овие најмногу растат).
   
  На Elimimimi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Elimimimi

  Elimimimi
  Intern

  4
  0
  3 Јануари 2019
  Машко
  Zosto ne sakate da mu pomagate nikomu? Zatoasto nekoj moze da investira vo nesto a vie ne mozete?
   
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Wow. Со таква дрскост сигурно никој нема да ти "помогне". Имаш тема "Дигитални крипто-валути: совети - подесувања" со преку 7.000 мислења. Ако тоа не ти помогнало да ги добиеш сите потребни информации за да ја разреши твојата дилема, тогаш не чекај на готово некој да ти каже што и како. Прочешлај ги и огласите, ќе видиш дека врие од графички, ете ти уште еден хинт како стојат работите.
  И да не заборавам, чисто информативно, купувањето RIG или Antminer не го сметам за инвестиција, купувањето криптовалути - да.
   
  На MacRazor, Oktar, omegaRED и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Elimimimi

  Elimimimi
  Intern

  4
  0
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ama u sekoj forum, koga gledaat nekoj deka e nov, sakaat vo negova smetka da kazat nekakvi finti, za da palat. Jas znam zatoasto od 2006 sum clen na forumi, iako poslednive godini ne.

  Ti blagodaram teme, za sovet, ete taka pisuvajte, ako znaete nesto, ako ne sakata , nema problem.

  Pozdrav
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Ова е сериозен форум, со малку построги норми на однесување. За почеток, почни да пишуваш со кирилична поддршка, ќе помогне да бидеш сфатен посериозно...
   
  На Speedster, krema, Jovan2389 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас имам ригови поголеми количини. Тоа го сметам како капитал. Додуша струја плаќам многу али се надевам дека еден цената ке порасне на криптото. Секој ризик ствара капитал , односно сеа било што и да вложуваш и било каде све е ризик . На пример да вложеш во крипто а ти требаат пари по еден месец а паднато е криптото за 10% тогаш мораш да продадеш нешто со зијан . А овака барем со риговите кога и да ти затребат пари можеш да си извадеш у секое време на секоја вредност поголема од 100е на 1 етх.
  Како доказ на тоа дека крипто шиткав и на 85е од 1 етх види слика.
  Screenshot_7.png
   
  На Elimimimi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Ти си комплексна личност, Пане...

  01.jpg
   
  Oktar, Henry14, Can4sta и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  хахахахахахахахахах зверови сте денеска какви дилајли од сабајле на форумот сте ме насмеале за сите пари алал ви вера господ здравје да ви даде @Banjifiko , а на тебе да ти се позлатат рацете :p
   
  На MacRazor и Banjifiko им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Toj period bese neisplatliv odnosno 75e 1eth . A ako pocneme da se vregjame togaj kazi prv sum na toa pole :) . Patem ne e samo edna karta so ja imam tie safirki bea edni od 180te .
   
 13. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  236
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  јак си како вадиш 3-5 етх месечно? со колку графички-ригови?
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Вадев у времето по 5 етх месечно одприлика односно до летоска. ТИе ригови ги шитнав.
  Сеа онака копам од хоби со 7 рига Sapphire Nitro Plus 580 8gb.
   
  На DonFrozex и Garfield' им се допаѓа ова.
 15. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  236
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  знам дека се испллати да се копа,еден од мојот град слично на село е градот,дома му е полно со графички неможеш да поминеш,кажувше дека работи со еден од скопје,и му се исплати.
  А и антминер дали си имал искуство некое да дадеш?
  дали можеш да смениш валутата во која копаш на антминерот?
  побрзи се од графичките.
   
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,889
  2,461
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Риговите се повеќенаменски и полесни за продажба.
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Повеќе асици имам шитнато отколку ригови...
  И тоа по големи количини од пропаднати фарми со по 100-200 асици.
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,889
  2,461
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Мислев на конкретниот случај(членот што ја отворил темата) инаку за пропаднати фарми и други услови има и други правила.
   
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Таа игра со асиците е само за големците и китовите.
  За нас ситните риби да риговите се универзални и за разни намени и полесно се шиткаат.
   
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  710
  1,043
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  OP, Асици моментално се 3 пати поисплатливи отколку ригови, долар за долар споредено, без израчуната електрична енергија. НО, биткоин има халвинг, каде профитабилноста оди напола, за 3 и нешто месеци одприлика, со што доаѓаме до профитабилност од 1.5 наспроти риг.
  Втора работа, Спореди чарт од Хашрејт на етериум, наспроти биткоин. Хашрејт на етер од 2018 до сега е паднат напола, додека пак, хашрејт на биткоин е зголемен десеткратно, а дупло скокна за нецел месец дена. Минатото не значи дека и иднината така ќе се одвива но знаејќи дека заработувачката на асици, со тежината од ден на ден се намалува и ќе се преполови за скоро, а графичките копаат исто како и пред 2 години (дупло помал хашрејт, но и дупло помалце етериуми по блок), јас би одел со графички. Воедно и полесно се продаваат, имаат повеќе намени, а можеби и поисплатливи во иднина од асици.
  Бај де веј, 4гб карти копаат уште 10тина месеци. Ако земаш карти 6+гига минимум.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали има поправка на ант минер ако чурне?
   
 22. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Аkо чурне биди среќен што куќата не чурнала :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  У лимена гаража ништо нема што да се запали. :)
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Што му е проблемот ?
  Најчесно чурнуваат 12волтните кабли односно 6 пинските конектори заради застареност , power cord исто така.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе бидат проверени, tnx. :)
  Power cord мислиш на напонскиот кабел? :)
   
Слични теми
 1. BorisSapphire
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  247
Вчитување...

Сподели

Вчитување...