• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Анимиран филм во Maya

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Zdravo na site. Izleguvam so ovaa tema bidejki veke podolgo vreme (DVA - TRI MESECI:D) se podgotvuvame so nekoi momci ovde vo kocani da izrabotime nekoj kratkotraen animiran film kako protest za pritisokot sto go vrsi grcija vo odnos so imeto na nasava drzava. Ideata e gotova i veke pocnavme so podgotovkite za modeliranjeto na karakterite i drugite modeli. No ona sto sakame e da se obedinime poveke luge od Makedonija koi rabotat vo Maya za da izgotvme nesto malku posolidno i da go plasirame na internet.
Site onie koi sakaat da rabotat se dobredojdeni. Sega za sega najpoveke ni trebaat animatori i luge koi rabotat vo Adobbe After Effects ili nekoj drug softver za kompoziranje. Mislam deka sega e vistinskoto vreme da pokazeme kolku patrioti navistina ima vo Makedonija.
Moram da napomenam deka rabotata nema da bide komercijalna, i site sto ke se prijavat (ako nekoj se prijavi :)). ke rabotat poradi toa sto si ja sakaat zemjata i sakaat da napravat nesto za nea.
Ako ima zainteresirani neka ostavat komentari na ovoj forum i ke ja objasnam idejata vo detali.
Pozdrav Darko.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Brat ova bi bilo super da imav maya inace jas isto taka imam poznavanje od animacii samo vo Blender 3d(ne nekoe mnogu golemo poznavanje no sepak dovolno)da ja imav maya i toa kako ke pomognev.
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Pa kako da napravime da ti ja pratam ili nekako. Nesmeam da ja kacam na internet oti e zastitena so licenca. No mozam da ti ja pratam preku mailbigfile.com (mislam deka taka bese:D). Pokraj toa i jas imam doma blender, pa bi mzel da napravis nekoj model vo blender i ke mu gi sredis UV-te pa ke go importirame vo Maya kako Obj format.
Pozdrav
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Kakvi objekti ti trebaat?jas sega momentalno pocnuvam da rabotam na moj proekt za makedonija.Ke napravam stit so sonceto od vergina(ke mi prostite ako sum zgresil)i nekoj me4 i kopje koi se vkrstuvaat.ponatamu mozda i kenapravam i kapa i stitnici i se(zavisi kolku vreme ke imam)iskreno se nadevam deka ke uspeete vo toa sto go pravite i navistina bi sakal da go vidam nekogas zavrseno.btw kolku pari e maya i dali licencata e ogranicena na godini/meseci/denovi ili e trajna(da znam dali da go baram programceto so povolna cena(piraterija znaes).
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Па мислам дека е време да ја презентирам идејата за филмчето. О човеку ова ќе биде долго...Можеби на некого ќе му звучи чудно ... но се надевам дека ќе ви се допадне. Па вака. Змаислено е да почнува нешто во стилот на Final Fantasy 7 ; Како сонце се разоткрива низ облаците. Потоа е прикажан пустински пат, и по некое исушено дрво покрај патот. Камерата разгледува наоколу малку време и наеднаш се усмерува по патот со вртоглава брзина и нагло запира пред две коли ( доста необични по својата форма), кои се подготвуваат за трка. Камерата ги разгледува од неколку агли колте и наеднаш почнува трката. На едната кола ќе биде изгравирано МАКЕДОНИЈА и знамето на Вергина а на другата Бугарија и нивното знаме. Потоа анимацијата ќе биде како тие две коли се тркаат некои време со разни преминувања вртења и ефеки на камерата. Кратко време по започнувањето на трката камерата ќе ги следи двете коли од зад нив и тогаш ќе ги остави зад неа и ќе го помине целиот пат по кој што треба да се тркаат двете држави:D, за неколку секунди и ќе застане на пред целта каде што ќе пишува Европска Унија. Тогаш снимката повторно се враќа на колите што се тркаат и тогаш на небото се забележува некој фигура која е сосема блиску. Камераата зумира во фигурата и се забележува дека тоа е некој човек со наметка преку целото тело и главата кој слегува со падобранец. На наметката му пишува грција:lut2:. Неколку секунди го следи како слегува и тогаш тој од едно платнено торбиче вади шајчиња ги фрла на патот и злобно се насмевнува. Повторно се врќа камерата кај колите и тие сега доближуваат до целта. Наеднаш колата на Македонија поминува низ местото каде што гркот:lut2: ги фрли шајчињата, му се пукаат гумите и тој се судира во една карпа покрај патот. Тогаш се прикажува како Бугарија не одминува, а Македонецот кој ја возеше колата на Македонија седнат покрај патот целиот натажен и скршен поради неправдата што му се случила. Тогаш Бугарија пристигнува на целта, а таму веќе стојат неколку коли кои ќе ги претставуваат државите кои веќе влегле во Еу( сеуште не сум одлучил кои). Исто така на целта ќе има и неолку карактери кои ќе бидат публика но и судии. Тогаш судијата прашува каде е другата држава што се натпреварува, но Бугаринот ништо не одговара туку само ја сведнува главта и врти како да му е жал за нешто:p. Судијата се јавува на токи воки до стражарот кој е поставен на кулата која се наоѓа блиску до целта. Тој погледнува низ двогледот и го забележува Македонецот како качен на Запрежна кола со едно магаренце полека доближува кон целта. Тогаш веста за трката стигнува до генералниот штаб на Буш кој кога дознава за ова директно тој го повикува својот војник кој е скриен зад една грмушка на целта од трката и му наредува да го не го испушта од око гркот со својот снајпер, и кога ќе добие наредба да отвори оган. Македонецет со своето магаренце конечно доаѓа до целта но кога сака да влезе го прашуваат од која држава е претставник. Овој им одговара дека е од Македонија. Судијата проверува на својот лаптоп на Search но такво име никаде неможе да најде во базата со податоци (очигледно судијата е грк:isplashen:) Судијата му вели на Македонецот да си го смени името за да може да го препозне базата со податоци. Македонецот одбива и овој му забранува да ја помине целта. Македонецот целиот зачуден и изнервиран седнува на земјата покрај целта незнаејки што да прави:plachko2:. Буш кој цело време ја следи ситуацијата од неговата канцеларија наредува на својот војник да пука. Овој речиси среќен нанишанува и пука. Тогаш се слуша пукотот на куршумот и снемува слика. Се појавува црн екран на кој се ипишува нешто како ...„ако на Словенија и требаа три години, на Бугарија 4 ...(сеусте несум го смислил точниот текст).. колку години ќе и требаат на Макеонила да влезе во Еу. Тогаш повторно се појавува слика но сега камерата го следи куршумот испукан од војникот кој со огромна брзина се движи и се забива во со наметка покриената глава на гркот:LOL:. The End.:D
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Што се однесува до моделите, сега за сега ми терба моделот на гркот. Направи го што можеш по грозен и позгужван во лицето :D. Јас веќе ги направив моделите за колите на Македонија, Бугарија, Падобранецот на гркот, кулата, колата на Словенија, лап топот на судијата и уште некои модели. а што се однесува до Мауа има прилично скапа лиценца па мислам дека ќе се одлучиш на втората опција (пиратерија). Доколку имаш каде да спуштиш околу 450 - 500 мегабајти пиши ми на [email protected] и ќе ти пратам линк од каде можеш да ја превземеш.:bravo:
п.с. Ти благодарм многу што се вклучи во нашиов проект, навистина го ценам тоа. Се надевам дека ќе се приклучат и други.
Поздрав Дарко.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Samo edna mala napomena opshto do site prisutni na temava
. Национализам, сексизам или било каква друга дискриминација е строго забранета.
Zhalam shto morav ova da go kazham, no zatoa shto i situacijava e takva, bi bil gord a i veruvam deka temava kje bide odobrena od strana na administracijata..Sepak ne e nekoja direktna navreda..

Shto se odnesuva do proektot, ideata ti e sjajna.. Moram da priznam deka me voodushevi.. No sepak za da se realizira mislam deka bi bilo teshko.. Pred se shto i ideata ne e taka ednostavna no dokolku se realizira jas lichno bi bil mnogu gord na kreatorite na proektot.
Shto se odnesuva do mene, nemam tolku golemo poznavanje od toj del, taka da tuka nemozham da zemam uchestvo, iako bi sakal..
Ostanuva da vi posakam mnogu srekja i uspeh vo proektot. So mnogu trud se mozhe da se napravi.. pa.. napravete go toa :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Како што кажа @fuUuUzZzZy внимавајте на Правилото бр.2 за да немаме недоразбирања подоцна.
2. Национализам, сексизам или било каква друга дискриминација е строго забранета.
Дискриминација на било кој начин, спрема било кого (присутен или не присутен на овој форум) е забранета на Македонски ИТ форум. Администраторите/модераторите нема да дозволат никаква дискриминација под никој услов.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Јас лично не можам да ви помогнам околу правењето но мислам дека можам да ви помогнам околу промовирањето на клипот и на содржината што може да испадне од него.

и плус можам да предложам еден пријател кој што е активен а форумов и мислам дека има солидни познавања од темава што се бара... типот е Соник
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Не мислев да навредам никого ниту да дискриминирам....ако имам нешто згрешено само кажете и ке се исправам. ..(иако со оглед на ситуацијава во која се наоѓаме, ништо што е напишано погоре не е измислица:D). Ако има некој желба да работи на погоре опишаниот проект нека се пријави... секоја помош е добредојдена:) (посебно аниматори или луге кои се разбираат во поставиванје светла, и разни техники за рендериранје).
п.с. Ако Соник би сакал да се вклучи добредојден е.
Поздрав Дарко.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Vaka sea.Sakam da kazam deka idejava e super i stvarno dobra,stvarno sakam da napravam se sto mozam za ovoj proekt.A sega za modelot na grkot.Fala bogu sto pred nekoe vreme se odluciv da napravam edna covecka faca:) koja izglea malce fraerski(i staiv cviki za sonce i na prvata faca i ja satirav kosata:D ) no so malce modeliranje ke ja napravam grda:D(neli za grkot).Teloto nema da bide bas anatomski najtocno zosto takvi raboti ne sum pravel osven tela na majmuni{posleden proekt mi bese majmunce vo test soba(demek tamu gi testirale:) )}a za toa so bugarot so se natazil deka ne sme dosle mislam deka ne e bas najbolje taka da bide zosto i tie ne mrazat neli.i prv proekt za animacija mi bese eden kursum vo zatvorena soba taka da ako moze da se iskoristi modelot bi bilo super(za da ne se macite mnogu) i ne e nesto mnogu posveteno vreme na sobata so ide so kursumot.a za UV mapiranje ne sum bas najbolje,skoro sve mi uspealo osven eden robot na koj mi se izmesti grboti namesto plamen imase nesto cudno na grbot.mislam deka ova e se so ima da se kaze do sea ako mi tekne neso ke pisam a za sonic bolje da go zemete ako saka poso jas sum zafaten i so drugi proekti taka da ke bide tesko da napravam mnogu raboti(za grkot ke rabotam od utre pa sekoj den).
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
A i uste nekoe prasanje.dali modelot da bide low poly ili High poly(high poly modelite mi idat bolje zasto sakam pojse detali)?Dali sakas realisticen covek ili sakas da lici po cartoon like( mislam deka cartoon stilot bolje ke stoi na ovoj klip ama ti odluci).
 

FactsAboutD

Intern
28 декември 2007
1
0
@fuUuUzZzZy
veke dolgo vreme te sledam
cekaj malce koj si pa ti ovde bre momce.
pod nikot ne ti pisuva admin ili mod
pisuva GURU
lizenje gz ne fala
admin so lizenje ne se stanuva:ua:

Imate moja poddrska za filmov:bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@fuUuUzZzZy
veke dolgo vreme te sledam
cekaj malce koj si pa ti ovde bre momce.
pod nikot ne ti pisuva admin ili mod
pisuva GURU
lizenje gz ne fala
admin so lizenje ne se stanuva:ua:

Imate moja poddrska za filmov:bravo:
Prvo, shto imash ti protiv mene? Dokolku imash neshto otvori tema vo Borechki Klub
pa tamu kje ti razjasnam se shto ne ti e jasno..
Inaku dosega ama bash vo nieden moj post nemam spomnato deka sakam da stanam admin ili moderator.. Neznam toa ti kaj go vide..Kraj kraeva imam pregolem broj obvrski pa neznam kolku bi mozhel profesionalno da se grizham, a kritikite koi gi davam gi davam chisto od dobra volja.. Samo kako edno potsetuvanje do site koi shto se na foumov i do nekoi kako tebe koi shto voopshto ne gi interesira za ponatamoshnoto opstanuvanje na forumov ili pak za davanje nekakva pomosh na bilo koj so bilo kakov problem..( se izvinuvam za ova, no kako shto gledam ova ti e prv post opshto na forumov i bash takov vpechatok dobiv..Verojatno sum i vo pravo..)
a ako stanuva zbor za ovoj del od postov
Samo edna mala napomena opshto do site prisutni na temava
Цитат:
. Национализам, сексизам или било каква друга дискриминација е строго забранета.
Zhalam shto morav ova da go kazham, no zatoa shto i situacijava e takva, bi bil gord a i veruvam deka temava kje bide odobrena od strana na administracijata..Sepak ne e nekoja direktna navreda..
Togash tebe ni najmalce ne bi trebalo da te interesira zoshto jas go pishuvam ova.. Prochitaj go drugiot del od postot i bi trebalo lesno da sfatish deka jas lichno nastojuvam na toa da temava ostane, da ne bide zatvorena, no site koi aktivno postirame vo nea (vkluchuvajki me i mene) da ne preterame.. Zatoa shto pravila si se pravila.. Jas sum gi prifatil niv, i sakam lichno da gi pochituvam, a i bi bilo pozhelno i korisno i ostanatite da gi pochituvaat..
I kraj kraeva pak shto ima jas tebe da ti objasnuvam...
Kako shto kazhav, dokolku ne ti e tebe neshto jasno vo vrska so mene, otvori tema vo borechki klub, pa tamu kje ti objasnam ama bukvalno se shto te interesira..
Kraj na diskusijata.

ps. Se izvinuvam za offtopic
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ej ej nemojte tuka da se karate ve molam a dare ti da procitas se sto ti napisav i da odgovoris brzo(ova bese molba:) )
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@FactsAboutD

Полека батко. Како прво, добредојде на форумов и ти посакувам пријатен престој.
Како второ, немој со првиот пост да напаѓаш членови со користење на вулгарни изрази.
Како трето, обврска на сите членови е да се грижат и да ги почитуваат правилата. Секој член може да реагира доколку смета дека со некој пост се прекршува некое правило, а после ако треба ние од администрацијата ќе реагираме. На секој пост имаш опција Пријави мислење, па секој може да пријави нечие мислење доколку смета дека со него се кршат правилата.

Така да, би ве замолил тука да заврши дискусијава околу ова и да продолжите да постирате на темата. Во спротивно, мислењата кои не се поврзани со темата ќе бидат избришани.

Благодарам
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Vaka sea.Sakam da kazam deka idejava e super i stvarno dobra,stvarno sakam da napravam se sto mozam za ovoj proekt.A sega za modelot na grkot.Fala bogu sto pred nekoe vreme se odluciv da napravam edna covecka faca:) koja izglea malce fraerski(i staiv cviki za sonce i na prvata faca i ja satirav kosata:D ) no so malce modeliranje ke ja napravam grda:D(neli za grkot).Teloto nema da bide bas anatomski najtocno zosto takvi raboti ne sum pravel osven tela na majmuni{posleden proekt mi bese majmunce vo test soba(demek tamu gi testirale:) )}a za toa so bugarot so se natazil deka ne sme dosle mislam deka ne e bas najbolje taka da bide zosto i tie ne mrazat neli.i prv proekt za animacija mi bese eden kursum vo zatvorena soba taka da ako moze da se iskoristi modelot bi bilo super(za da ne se macite mnogu) i ne e nesto mnogu posveteno vreme na sobata so ide so kursumot.a za UV mapiranje ne sum bas najbolje,skoro sve mi uspealo osven eden robot na koj mi se izmesti grboti namesto plamen imase nesto cudno na grbot.mislam deka ova e se so ima da se kaze do sea ako mi tekne neso ke pisam a za sonic bolje da go zemete ako saka poso jas sum zafaten i so drugi proekti taka da ke bide tesko da napravam mnogu raboti(za grkot ke rabotam od utre pa sekoj den).
Здраво.
Најпрво би сакал да напомнам некои работи околу филмот. Моделите што ќе ги изработуваш (и сите останати кои/ако се вклучат во проектов) би сакал ако може да бидат со medium реазолуција на геометријата од причина што полесно ќе биде за контролирање сцената кога ќе се додадат многу елементи. Кока велам medium реазолуција мислам да не биде баш low модел но да не биде и со голема резолуција бидејки ше иде тешко за анимирање, или па ќе треба да градиме посебни low модели за анимирање. Во врска со бугарот можеби не сум се убаво изразил, не дека тој многу не жали нас поради судирот:D но дека напрвил израз на лицето во кое се гледа лажно сожалување (а всушност е среќа) порад тоа што тие победиле.:). Јас исто така овие денови сработив уште некои модели како што ќе биде канцеларијата на Буш, видеофонот кулата на стражарот и некои така поситни детали.
Ликот на гркот нека има реалистичен облик а телото не мора да биде нешто посебно бидејки преку целото тело и главата ќе биде покриен со наметка која ќе ја направам со Мауа nCloth па така телото нема да му се гледа. За изработката на другите карактери кои ќе бидат во позадина (на целта) мислам да користам Poser 7. Работам и во него некое време па мислам дека е таму наједноставно ќе го решам проблемот со карактерите. ... И уште нешто. Кога ја отворав темава главната поента ми беше да се здружиме повеќе луѓе од Македонија и да направиме нешто за неа. Да си бидам искрен поважно е тоа да запознаеш некого кој има иста пасија какотебе (во овој случај за 3Д) и да стекнеш пријатели и искуство кое речиси и неможеш да го стекнеш ако работиш сам. Колку повеќе луѓе се вклучат толку подобар релултат ќе се постигне, но и ќе се прошири нашиот круг на пријатели и знаења. Оти мене можеби ме влече една техника во работењето во Мауа, друг друга, и кога би се споиле разни луѓе со разни познавања и идеи мое мислење е дека ќе има и подобри резултати. Не само во овој проект туку и во целокупната наша работа како поединци.
А ако некој се пријавува на темава за искажува лични негодувања кон темава или кон некои од членовите на форумов нека ги каже отворено прво на мене, бидејки јас јапочнав темава, а друго оваа тема има за цел нешто да научиме и се надоградуваме а не да навредуваме некого.
Поздрав Дарко.
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Еве ме пак мене:D. Сакав само да изразам благодарност на сите кои го подржуваат овој наш проект, а воедно и да прашам дали некој го има или го користи плагинот за Poser и Maya Body Studio оти би било многу полесно кога би го имале. Типчињата:) кои се во Poser се и ригувани со сите морфизми и експресии на лицето и би заштедиле недели со работа ригувајки ги и правејки и бледншејпови на сите карактери во мауа. Јас го сретнав наинтернет но сега засега не сум кредитно способен да го купам... па ако некој го има и има добра воља да ми го позајми би му бил вечно благодарен:D.
Поздрав.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
a moze li da vidam nekoi raboti sto si gi izrabotil vo maya(samo da go vidam konceptot na rabotata),i dali moze modelot da bide raboten so SubSurf(Surface Subdivision)posto si rabotel vo Blender sigurno znaes sto e ova,odnosno mislam dali maya ima takva opcija(ako ne togas ke gi napravam posebni tela teloto i glavata i posle ke gi spojam i resen problem).A dali mozes maya da ja compresiras i da ja pratis so pomalce tezina(mozes da ja stais na rapidshare ili nekoe drugo mesto).Jas deneska ke pocnam da go rabotam grkot zatoa ke mi treba odgovor pobrzo i nekoi sliki od modelite za klipot.
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Јас дома немам интернет, па моментално сум во едно интернет кафе (цел ден:D). А јас што се погодив баксуз синоќа ми „цркна„ процесорот на компјутерот на кого работев. Ќе пробам вечер да го сменам хард дискот и да го ставам на другиот компјутер (на брат ми) за да направам некои слики од моделите. па ќе ти ги прикачам Мауа доколку ти ја пратам без документацијата (help files) и додатоците (лекциите и демо моделите), и ако ја компресирам милам дека би можел да ја намалам на 300 или 250 MB максимум. А и не ти е лоша идеата да ја закачам на rapidshare но за тоа ќе мораш да почекаш до вторник:).
А што се однесува до моделот мислам дека ќе мора да го работиш посебно, оти кога импортираш модел во мауа во ОВЈ. формат таа разбира само полигони така да Surface Subdivision нема да работат. Или пак да го работеш во Surface Subdivision па да го конвертираш (ако може, тоа несум пробал во блендер) во полигони и да го експортираш како ОВЈ.
Поздрав Дарко.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Se moze bratko samo ti kazi ke go konvertiram od SubSurf vo obicen i toa kako.A grkot ke bide stvatno ruzen:D .Inace i jas nemam internet na kompjuterot na koj rabotam vo Blender taka da i mene mi e dovolno tesko da idam navaka nataka po sobite i mi trebaat uste USB stikovi zasto bez niv ne se zivee:D .
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Se moze bratko samo ti kazi ke go konvertiram od SubSurf vo obicen i toa kako.A grkot ke bide stvatno ruzen:D .Inace i jas nemam internet na kompjuterot na koj rabotam vo Blender taka da i mene mi e dovolno tesko da idam navaka nataka po sobite i mi trebaat uste USB stikovi zasto bez niv ne se zivee:D .

Па добро јас одам 3 - 4 километри дневно за да постирам нови коментари на темава, а сега со ова со процесорот ќе морам да одам кај комшии и за да работам на проектов :LOL: Најверојатно компјутерот ќе ми биде на сервис некој ден па затоа очекувајте од понеделник (вторник:D) да ги интензивираме работите.
За неметката сакав да те прашам. Дали ќе можеш да ја измоделираш и неа за јас поле во Мауа да ја направам динамична со nCloth?:bye1:
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Mnogu mi se dopadna prikaznava za filmceto sto ke go pravite.. :bravo: samo napred!

Mnogu sakam da ucestvuvam vo ova, no samo sto pocnuvam da ja ucam maya :(

Pozzd

Па види вака.Најнапред благодарам за подршката. Ако сакаш можеш да пробаш да измоделираш некои поедноставни модели како што се бирото за во канцеларијата на Буш или дел од надворешната околина која ќе ја опкружува сцената со колите како: камења, пресечени дрвја или нешто такво. Не грижи се никој нема да ти суди за квалитетот на твојот модел. Пред се овде сме да научиме нешто нели? Во крајна линија доколку не е доволно детален твојот модел би можел јас да додадам некои детали и да исзезе добар.
...Само ако се труиме и веруваме во себе дека можеме да направиме нешто , можеме да го направиме тоа.
Се најдобро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,963
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно