• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Anhoch

Статус
Затворена за нови мислења.

Enforcer_

Practice makes perfect
26 декември 2012
948
1,043
а да се отовореше нова тема? каша попара стана, од Анхоч, до маалските продавници низ Македонија па се до кафански објекти :innocent:
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Истиот проблем го имам и ја со Оне ... требаше после неколку дена да ми се зголеми брзината, на пакет од 12 мегабити сум, а сеуште не е зголемена поминаа 2 месеци. Им вртев секој дн и после се откажав.
Што барав по интернет некои калкулатори што ја пресметуваат максималната брзина која можам да ја добијам според Line Attenuation и Noise Margin е 17-18 мегабити, а имам 5.5 од 12 што треба да ги имам ..
Како е кај тебе има зголемување на брзината или сеуште не?
И не го раскина договорот? :eek:
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Абе ај коа веќе споделуваме офф топик информации, тоа кој знае коолку пати сум се тупел со АМЦ, Анхоч, СЕТ, Нептун, ВИП. Е доаѓам во Њу Јорк и таму шетам по улиците и ми требаше Американско бројче со интернет и влегувам во едно салонче тражам Т мобајл со план 60 долари месечно и 10 гб интернет, ме информира се убаво типот што како. Имав галакси с3 ама со кастам ром, и ја става тоа микро сим картичката и треба да подесаи АПК, и му викам дозволи да внесам јас АПК, имам кастам ром и он ми вика dont worry man ми го дава телефонот после 2 секунди со внесен АПК и со проработен интернет.
Си викам воа ако и го дадам у ВИП кај нас телефонот да сетираат нешто ќе помине 2 години.
Пффффф си имал среќа ти се погодил продавачот :D тие таму се три пати понеобразовани од нашите :eek:h:
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,247
1,355
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
lol кога сме веќе офф ме потсети и мене на USA... стигам таму, еден ден-вечер во NY и наредниот ден авион за CА и нормално нели прва работа телефон, т-мобиле исто, незнам колку кошташе ама сосе телефонче некое нокиа и картица... купено све без проблем се разбравме, глеам не работи, се враќам прашувам што е фората - демек системот му треба време - ќе се активира за кратко уживај, а пладне веќе ќе затвара и продавницата... на крај испадна братот ме остаи без телефон цел пат, а сам... којзнае што напрајл незнаеа да го активираат телефонот два саати наредниот ден, нешто трето внел во систем, па се јавуваа во дирекции незнам што итн...

на темата - се согласувам за тоа дека се потребни луѓе што ќе продаваат и со такви вештини, и немора да се нобеловци, ама па ова со преквалификуваност некако ептем... јас магистрирав работејќи во кујна, на никој не му сметало тоа... ако сум дошол таму на интевју, ме бива и сакам да работам и го видиш ти тоа - па што е битно каква диплома имам, па од новиве генерации 90% од тие што запишале средно и факултет запишуваат и завршуваат, нема по планини сега продавачи да бараме. И демек ќе се вработи некој и цел живот топ ќе му биде со 15 иљади до пензија ќе продава, па баш имав другар што си отиде така, му се роди дете - нова математика и што да праи... колку пари толку музика - односно колку плата толку знаење и за работодавачите и за вработените, како потрошувач доволно е основните работи да ги добиеш, да не те зеза некој ама неможе никој да очекува предавања да слуша од вработени во салон, ако сакаш да си информиран купувач имаш гугл ако не тоа што ќе ти продадат...
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
207
228
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
И не го раскина договорот? :eek:
Нажалост не, немам подобар избор освен Т хоум кои се доста поскапи и локална кабелска која има доста проблеми со стабилноста на интернетот. Од понеделник се ангажирам пак вртам и ако немам соодветна брзина ќе поднесам приговор до АЕК.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,253
„знаеме дека во моментов протокот на интернет е со брзина од 5 мегабита ама мора да разбереш дека мора да поминат 20 дена за интернетот т.е. протокот да се навикне на каблите па така ќе биде подобар“
Абе па и ти, почекај интернетот да го научи новиот пат по каблите, после лесно е :eek:h::eek:h::eek:h::eek:h::eek:h::eek:h::eek:h::eek:h:
Абе ај коа веќе споделуваме офф топик информации, тоа кој знае коолку пати сум се тупел со АМЦ, Анхоч, СЕТ, Нептун, ВИП. Е доаѓам во Њу Јорк и таму шетам по улиците и ми требаше Американско бројче со интернет и влегувам во едно салонче тражам Т мобајл со план 60 долари месечно и 10 гб интернет, ме информира се убаво типот што како. Имав галакси с3 ама со кастам ром, и ја става тоа микро сим картичката и треба да подесаи АПК, и му викам дозволи да внесам јас АПК, имам кастам ром и он ми вика dont worry man ми го дава телефонот после 2 секунди со внесен АПК и со проработен интернет.
Си викам воа ако и го дадам у ВИП кај нас телефонот да сетираат нешто ќе помине 2 години.
Тука за тој "проблем" ќе ти го земат телефонот и ќе ти го држат 3 недели во "сервис" :)
 
Последна промена:

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Па имав проблем и со фиксниот телефон и со интернетот како што веќе спомнав. Се јавив во АЕК и ме упатија да поднесам приговор до ОНЕ а тоа и го направив. Само два дена по поднесување на приговорот дојде екипа и изврши преврзување на кабли па од 5 добив 8-8.5 мегабита па ми дадоа да потпишам дека сум имал 11-12 на што јас бурно им изреагирав и се правдаа демек Скопје извршиле мерење и таму било толку па им реков или ќе напишат 8-8.5 или не им потпушувам па на крај документот беше преправен (крајно РАСИПАНО).

После 20 дена (рокот од 14 дена беше незапазен) ми пратија известување дека приговорот ми бил неоснован а имаа наведено дека бил извршен увид и не било констатирано ништо. Го зедов одговорот на приговорот и напишав претставка до АЕК и им го објаснав цел проблем и напишав дека всушност не бил извршен увид туку беше извршена санација (преврзување на каблите) што од старт сметам дека е голем пропуст од ОНЕ во однос на одговорот на приговорот. Им го пратив и ковертот каде што според печатот се гледа дека закаснале со одговорот а на самиот одговор имаа наведено датум 4-5 дена пред да го пратат. На АЕК им пратив и сниман разговор каде што од техничка служба се потврдува дека линијата не ми подржува поголем проток од 5-5.5 мегабита и дека извршиле санација и на фиксниот телефон, односно ми се јавуваа по 3-4 пати на ден за да ме прашаат дали фискниот сега работи или не.

Во самата претставка до АЕК побарав раскинување на договорот поради неисполнување на обврски од страна на ОНЕ и поради огромниот неквалитет на иститте. Сметам дека имам основа да го побарам тоа ама чисто се сомневам дека на комисија во АЕК ќе помине мојот предмет. Многу луѓе добиваат впечаток дека ова тело функционира исто како регулаторна комисија каде што победува оној кој повеќе ќе плати а факт е дека народот односно муштеријата / клиентот во овој случај секогаш губи.

Незнам дали постои некој на форумов на кого АЕК му излегол во пресрет при сличен или ист случај со провајдер. Баш ме интересира ако има некој да сподели нешто :)

НАРАВОУЧЕНИЕ: Никако не склучувајте договори со ОНЕ!

Бонус: Пред една година на мојата улица имаше сообраќајна незгода при што беше оштетена бандера со кабли па едно три недели немав интернет. Секојдневно го пријавував проблемот за да после дојде екипа од Телеком (во тоа време ОНЕ немале сопствени екипи) за да ме извести дека не сум им бил приоритетен како корисник на ОНЕ т.е. им биле приоритетни корисниците на Телеком (барем дечките беа искрени). Парадоксот да е уште поголем на крај од месецот ми стигна целосна сметка на што реагирав а напишав и приговор а во одговорот ми рекоа дека сум требало после првиот ден од проблемот да реагирам а не после три недели... но комент!

Е сега сигурен сум дека имате родители како моите кои што ќе ги подлажат во продажен салон со еден срање ацер таблет па без ваша консултација ќе се потпишат на нов договор :)
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Незнам дали постои некој на форумов на кого АЕК му излегол во пресрет при сличен или ист случај со провајдер. Баш ме интересира ако има некој да сподели нешто :)
Мене...

Имав проблем со интернетот на Телекабел односно секојапт кога врнеше дожд снемував сигнал а штом преврне сигналот се враќаше.

Се јавував во Телекабел, одговоро беше ке пратиме екпа и навистина пракаа ама екипата доагаше следниот ден кога сигналот веке е вратен. По третото снемување интернет во текот на две недели освен јаввање во техничка службаи поднесував и жалба директно во Телекабел за да имам документ црно на бело дека има проблем којшто не се средува.

Летово се погоди врнежливо и се собра едо купче жалби и со тоа купче убаво документирано сосе разговори со техничката служба ги контактирав АЕК. Одговорот беше дека сум оштетен, ме советуваа да поднесам жалба/тужба и дека они по службена должност ке продлолжат да го следат случајот и ке се ангажираат за санација на проблемот, ме советуваа и дека можам да барам тие денови за кои сум пријавувал дека нема интернет соодветно да ми бидат одземени од месечната рата.

Два дена после приојавата во АЕК повторно заврна, повторно снемав интернет, повторно поденсов жалба во Телекабел. Жалбата ја подесов околу 09:00 наутро ама овојпат уште во текот на истиот ден дојде екипа и долго време се моткаа низ цело маало и актвно ја проверуваа опремата за разлика од претходно. Од тогаш па наваму ниту најмал проблем, 13 - 15 Mb download, 1 - 1,3 Mb upload, 8 - 14 ms ping како што е во договорт.

Дали AEK пртиснал па се средил проблемот, дали дека последната жалба беше поднесена наутро па екипата дојде веднаш (обчно сум пријавуавал помеѓу 13:00 - 17:00), дали дека начекаа момент во кој немаше сигнал па полесно им беше да го пронајдат дефектот, дали комбинација од сите претходно споменати... незнам

Генрално, коректно се однесуваа, ме осатвија да им го раскажам проблемот а потоа онака убаво детално ме распрашаа за дополнителни инфомрации за целата ситуација, ми дадоа совет што да превземам во конкретната ситуација (што многу ме изненади)... Јас би рекол дека АЕК си ја брка работата.
 

Rodrigo

Gaining Experience
18 ноември 2013
175
90
Има добри пичиња во Анхоч, ја само ради тоа купувам таму. Посебно на Водњанска. :* :* :*

Добрите шефот си ги држи околу себе :)
Da dobri picinja ima.Osobeno taa sto raboti na priem vo servis na vodnjanska e mnogu jako parce.:pDa mu e merak na covek da mu se rasipe artikl od anhoch:)
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
anhoch se najdobri jeee jjeeeeee
 

ImWiked

Gaining Experience
14 ноември 2014
400
311
Тоа за пичињата вистина е, пример лично јас ќејф ми праи да ги матуфам и да муабетам со нив и да им го мерам умот колку им фаќа а особено во овие фирмиве кај што работат Дронови. Интересно работа е што ги вртам дека наводно одбирам повеќе производи за по дома па наеднаш кога ќе им го кажеш тоа се "aктивираат" и се вртат околу тебе и секако се по љубезни. Ама работата не е само ако си од корист и ако си дошол со намера да купиш нешто моментално.
 

Thoni

Intern
14 декември 2014
3
0
Читам ГЛУПОСТИ и намерно напраив акаунт за да прашам некој од овие "прекфалификуваните" или дечкиве со се разбираат од ИТ зашо не се вработиле во Анхоч или во некоја друга ИТ компанија...? Демек премногу знаеме ахахах ме насмеавте ни еден приватен газда или споственик на фирма не би дозволил квалификувана особа да не се покаже во неговата фирма или па да му каже извини ти си преквалификуван.Прво газдата има ќар а со тоа и самата фирма така да вие премногу што знаете останете ми со здравје и пак мудурувајте за механички тастатури и микро усб кабли..
 

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
Читам ГЛУПОСТИ и намерно напраив акаунт за да прашам некој од овие "прекфалификуваните" или дечкиве со се разбираат од ИТ зашо не се вработиле во Анхоч или во некоја друга ИТ компанија...? Демек премногу знаеме ахахах ме насмеавте ни еден приватен газда или споственик на фирма не би дозволил квалификувана особа да не се покаже во неговата фирма или па да му каже извини ти си преквалификуван.Прво газдата има ќар а со тоа и самата фирма така да вие премногу што знаете останете ми со здравје и пак мудурувајте за механички тастатури и микро усб кабли..
Ало....Anhoch HR department....дали се слушаме?
 

Thoni

Intern
14 декември 2014
3
0
Ало....Anhoch HR department....дали се слушаме?
Нешто си смешал другар али како и да е не беше постот наменет само за Анхоч ако прочита убаво во горенаведениот текст.Анхоч го напоменав зашо е тема на муабетот.
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
400
600
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Добро е, најважно е што засегнатите секогаш читаат... има простор за подобрување :)
 

Thoni

Intern
14 декември 2014
3
0
Простор за подобрување ќе има кога ќе престане да се плука по се што е македонско и да се намали бројот на образовани луѓе зашо од толку образовани лица и поединци во македонија моментално рушиме рекорд во невработеност.А и да ќе заборавев на крај зашто се мора да е политика или поврзано со политика зашто да се шири омраза ти со од СДСМ или од ВМРО само едно е јасно ни едните ни другите нема да ти дадат ништо, е ако ги заобиколиме овие проблеми ќе има подобрување.
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
932
284
se cudev kako nema reakcija od anhoch do sega, so ogled na toa sto ima barem nekolku vraboteni koi se redovni clenovi, ama podobro pokasno nego nikogas :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Доста ви беше.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,795
Членови
30,762
Најнов член
ristecona
На врв Дно