• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Англиско-македонски речник

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
214
106
Zdravo

Ima eden recnik na idividi.com, ama neznam zosto uopste stoe tamu, ne sodrze povece od 50 zbora. (primer nemozam da najdam tamu so e "inflected")
Po siromasen recnik zdravje.:)

Barav no nemozam da najdam nekoj soliden recnik, bez razlika online ili ne. Nemora da e besplaten ne e problem.

Moze li nekoj da dade nekoj sovet?

Blagodaram odnapred.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
(primer nemozam da najdam tamu so e "inflected")

Ретко дека некој речник ќе го најде зборот баш така напишан, поради наставката "ED". Проверив на сите што ги знам, само на on.net успеа да го пронајде и наставката ја замени со *. Пробај да пребаруваш без наставки од типот "ED", "ING" и сл.
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
Ретко дека некој речник ќе го најде зборот баш така напишан, поради наставката "ED". Проверив на сите што ги знам, само на on.net успеа да го пронајде и наставката ја замени со *. Пробај да пребаруваш без наставки од типот "ED", "ING" и сл.

dobro objasnuvanje, tocno pazete na tie nastavki kako sto vika drugarot, napisete gi zborovite bez tie nastavki pa ke gi najdete odgovorite 80% !!!
pozdrav
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
inflected-модулиран
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
А некој програм што преведува цели текстови? Нешто како google translate само да може Англиски-Македонски
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
615
А некој програм што преведува цели текстови? Нешто како google translate само да може Англиски-Македонски
Е тоа друже тешко. Ама на Google Translate можеш да преведиш од Англиски на Хрватски а ти сигурно разбираш Хрватски, јел да? :)
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Да разбирам не е проблем тоа. Го имам јас текстот и на англиски и на српски. Така да можам одма да си го преведам од српското. Само проблемот е тоа што текстот е огромен. Па мислев со програм да си ја олеснам работата и од англиската верзија да го преведам на македонски. Па после се разбира ќе ги поправам граматичките грешки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно