• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Англиската полиција сега ги бара и енкрипциските клучеви

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
UK police can now demand encryption keys

People in the UK who encrypt their data are now obliged by law to give up the encryption keys to law enforcement officials who request it, under part of the Regulation of Investigatory Powers Act 2000 (RIPA).

Section 49 of Part III of RIPA compels a person, when served with a notice, to either hand over an encryption key or render the requested material intelligible by authorities.

This section of RIPA was included in the original draft of the Act but was not activated, as encryption was considered not widely used enough at the time to be of sufficient concern.
Повеќе: http://www.vnunet.com/vnunet/news/2200371/uk-police-demand-encryption-keys

:rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ова ако дојде закон во Македонија (за некој век) нема шанси давање ен. клуч.
Не е некој будала да дава такви клучеви. Во случај на пример да има некој направено некаков си компјутерски криминал или кражба на доверливи информации и потоа полицијата да бара од таа личност да го предаде клучот (лозинката) со којшто е извршена енкрипцијата, а тој клуч се наоѓа само во нашата глава....што ке прават властите...ќе не мачат ? Некако ова не ми мириса на арно :p
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно