1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Анг-Мак и обратно речник

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од bobmkd, 18 ноември 2008.

1. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

386
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    Иако поминаа скоро 6 години од кога го издадов, ич не сум се потрудил да го популаризирам:
    Кликнете ТУКА за да ја симнете инсталацијата!
    (Десен клик и "Save target as...")

Кликнете ТУКА за source кодот!

ете од таму симнете го доколку ве интересира. Достапен е и изворниот (source) код.
    Преведува збор по збор (нормално со внесување во поле за превод), работи со автоматски paste кога правите copy на збор и како прва помош мислам дека е добар.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,824
    807
    14 Декември 2007
    Машко
    Bug.

При внесување на непостоечки збор, често излегува грешка и речникот се исклучува.

ex. по грешка внесено “фд“ :

Утре подетално ќе го разгледам сурс кодот, и ќе се потрудам да ја пронајдам грешката.

btw. Добра изработка :bravo:

3. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

386
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    Vista?

Јас го немам тестирано под Vista никогаш, бидејќи не ја користам сеуште.
    Како и да е, не е лошо кој има време да го истестира па, доколку е програмер и да го дебагира и отклони некој баг, па да го препрати тука.
    Јас не ни имам инсталирано Visual Studio 6, веќе подолго време не работам со него, а доколку најдам време ќе пробам да му направам upgrade на C# 2005.
    Сепак, поради големината на инсталацијата на Framework 2.0 можеби е најдобро да остане во VB 6.0. Се сеќавам кога го правев дека основна цел ми беше да има што помала (во МБ) инсталација па затоа не го направив со MS Access база туку со legacy датотеки што ми створи додатна работа околу системот на сортирање и пребарување низ датотеките. (со база ќе беше 100 пати полесно)
    АУ, се замуабетив... :D
    Како и да е ќе ми биде мило да го користите сорс кодот за учење на основи на програмирањето и да ви помогне да станете добри девелопери :bravo:

4. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

386
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    ако се внесе....

Паѓа и во XP
    Ако се внесе непостоечки збор помал од 4 букви (три и помалку)
    се јавува грешката!
    Треба да се види во процедурата за пребарување, мислам во формата BarajFrm или слично се викаше. Доколку не се пронајде превод во тој случај бараниот збор се намалува за една буква и повторно се бара
    (заради членуваните форми во македонскиот и ing формите во англискиот) и така се прави три пати (се одземаат максимум 3 букви).
    Значи треба само да се испита ако зборот е помал од 4 букви да не се повторува пребарувањето во случај да од прва не се најде превод.

5. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,824
    807
    14 Декември 2007
    Машко
    Да.. Таму е.

Инаку, xp имам, не виста.

Го разгледав малце кодот, ама не воочив точно каде е грешката.

Ќе разгледам потемелно кога ќе сум малце послободен.

А најпрво нешто што ми падна во очи кога го видов беа legacy датотеките за кои што кажа во предходниот пост.. Се чудам како ти се работеше преку нив.. :))
    Место базата како што кажа да одеше во Access, со неколку функции ќе го решеше целиот проблем.. Поврзувањето VB - MS Access е 10 минути работа, и остатокот ќе се сконцентрираш само на функциите за пребарувањето, давање услови , и евентуално нови контроли и дизајн ( иако и сегашниов ми се допаѓа ).

Anyway.. просто,едноставно и најбитно од се` - функционално.

keep up the good work :bravo:

6. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

386
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    Најдов време

и го опраив ова погоре споменатото, што не значи дека можеби нема нешто друго :D
    На линковите од првиот пост во оваа тема веќе се upload-увани новите верзии и на инсталацијата и на комплетниот изворен код.
    Поздрав и happy coding :)

7. koki5

koki5
    Intern

5
    0
    30 ноември 2008
    Може некој да ми каже каде да најдам програмски јазик да го учам на мак. ако има почетен нормално

8. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    @koki5
    Прво, имаш полно програмски јазици:
    Visual Basic (6, .NET, C++, C#)
    Java
    Pascal
    и многу остали

Зависи што сакаш да програмираш, таков јазик треба да учиш.
    А за на Македонски, појди во Семос, имаат курсеви по Visual Basic 6 и .NET, за почетници.

9. krema

krema
    Professor

6,880
    6,531
    24 Јуни 2009
    Машко
    @bobmkd
    Ова од првиот пост е последната верзија?

10. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

386
    191
    18 ноември 2008
    Машко
    Да, последната е, гледам веќе 10 години поминале од тогаш, а од првата верзија на речникот поминале 16, значи речникот е втора средно :D

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. PilGriM
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    1,880
  2. Ivica_M
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,268