• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Анг-Мак и обратно речник

• Ја почнал/а темата

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
Иако поминаа скоро 6 години од кога го издадов, ич не сум се потрудил да го популаризирам:
Кликнете ТУКА за да ја симнете инсталацијата!
(Десен клик и "Save target as...")

Кликнете ТУКА за source кодот!

ете од таму симнете го доколку ве интересира. Достапен е и изворниот (source) код.
Преведува збор по збор (нормално со внесување во поле за превод), работи со автоматски paste кога правите copy на збор и како прва помош мислам дека е добар.

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Bug.

При внесување на непостоечки збор, често излегува грешка и речникот се исклучува.

ex. по грешка внесено “фд“ :

Утре подетално ќе го разгледам сурс кодот, и ќе се потрудам да ја пронајдам грешката.

btw. Добра изработка :bravo:

• Ја почнал/а темата

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
Vista?

Јас го немам тестирано под Vista никогаш, бидејќи не ја користам сеуште.
Како и да е, не е лошо кој има време да го истестира па, доколку е програмер и да го дебагира и отклони некој баг, па да го препрати тука.
Јас не ни имам инсталирано Visual Studio 6, веќе подолго време не работам со него, а доколку најдам време ќе пробам да му направам upgrade на C# 2005.
Сепак, поради големината на инсталацијата на Framework 2.0 можеби е најдобро да остане во VB 6.0. Се сеќавам кога го правев дека основна цел ми беше да има што помала (во МБ) инсталација па затоа не го направив со MS Access база туку со legacy датотеки што ми створи додатна работа околу системот на сортирање и пребарување низ датотеките. (со база ќе беше 100 пати полесно)
АУ, се замуабетив... :D
Како и да е ќе ми биде мило да го користите сорс кодот за учење на основи на програмирањето и да ви помогне да станете добри девелопери :bravo:

• Ја почнал/а темата

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
ако се внесе....

Паѓа и во XP
Ако се внесе непостоечки збор помал од 4 букви (три и помалку)
се јавува грешката!
Треба да се види во процедурата за пребарување, мислам во формата BarajFrm или слично се викаше. Доколку не се пронајде превод во тој случај бараниот збор се намалува за една буква и повторно се бара
(заради членуваните форми во македонскиот и ing формите во англискиот) и така се прави три пати (се одземаат максимум 3 букви).
Значи треба само да се испита ако зборот е помал од 4 букви да не се повторува пребарувањето во случај да од прва не се најде превод.

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Да.. Таму е.

Инаку, xp имам, не виста.

Го разгледав малце кодот, ама не воочив точно каде е грешката.

Ќе разгледам потемелно кога ќе сум малце послободен.

А најпрво нешто што ми падна во очи кога го видов беа legacy датотеките за кои што кажа во предходниот пост.. Се чудам како ти се работеше преку нив.. :))
Место базата како што кажа да одеше во Access, со неколку функции ќе го решеше целиот проблем.. Поврзувањето VB - MS Access е 10 минути работа, и остатокот ќе се сконцентрираш само на функциите за пребарувањето, давање услови , и евентуално нови контроли и дизајн ( иако и сегашниов ми се допаѓа ).

Anyway.. просто,едноставно и најбитно од се` - функционално.

keep up the good work :bravo:

• Ја почнал/а темата

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
Најдов време

и го опраив ова погоре споменатото, што не значи дека можеби нема нешто друго :D
На линковите од првиот пост во оваа тема веќе се upload-увани новите верзии и на инсталацијата и на комплетниот изворен код.
Поздрав и happy coding :)

koki5

Intern
30 ноември 2008
5
0
Може некој да ми каже каде да најдам програмски јазик да го учам на мак. ако има почетен нормално

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@koki5
Прво, имаш полно програмски јазици:
Visual Basic (6, .NET, C++, C#)
Java
Pascal
и многу остали

Зависи што сакаш да програмираш, таков јазик треба да учиш.
А за на Македонски, појди во Семос, имаат курсеви по Visual Basic 6 и .NET, за почетници.

• Ја почнал/а темата

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
@bobmkd
Ова од првиот пост е последната верзија?
Да, последната е, гледам веќе 10 години поминале од тогаш, а од првата верзија на речникот поминале 16, значи речникот е втора средно :D

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,618
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно