Android Web апликација

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од tazeclence, 4 Јануари 2011.

 1. tazeclence

  tazeclence
  Intern

  160
  14
  4 Јануари 2009
  Ме интересира, како од обична HTML страна да направам .apk фајл т.е. апликација која ќе функционира на Android уред.

  Има ли лесен начин или мора со webview таг да се игра...
   
 2. akslnrdn

  akslnrdn
  Intern

  16
  6
  15 Декември 2016
  Машко
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  333
  134
  28 ноември 2015
  Машко
  До Андроид 5 се користи Апачи Кордова или Кросвок Од Андроид 5 па нагоре мислам WebView ти е баш као цел прелистувач компонента. Значи можеш нешто околу тоа да пробаш.

  Framework7 го неам пробано. Може да е подобар избор.

  Кросвок е веќе застарен и нема да го одржуваат ама ако сакаш испод Андроид 5 ќе ти заврши работа. Има само еден недостаток, додава 20 мегабајти на apk фајлот (вградува Кромиум прелистувач во apk-то).

  Апачи Кордова ти е супер за „пополни“ апликации. Ако правиш нешто позахтевно како видео игра, не ти ебаш најдобар избор.
   
 4. psyman

  psyman
  Gaining Experience

  36
  58
  30 Март 2018

Сподели