• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Android уреди - верзии - освежувања- подесувања - новости - генерална дискусија.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во оваа тема ќе зборуваме за све што е поврзано со Android, рутирање, подесувања, освежувања, флешување, нови производи, генерални новости и слично.

Колку да не се трупаат темите, и да се збори за се и сешто во неприкладни теми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,254
1,404
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
SteelSeries Rival 300
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Predlog za dobra tastatura za android?
SwiftKey или пак MIUI keyboard ако знаеш како да ја флешнеш. MIUI ми е personal fav до сега, прекрасна е. Thumb Keyboard ако имаш поголеми прсти, одлична е за брзо пишување во хоризонтала. Ако ти се свиѓаат вторите две тогаш пиши ми порака да ти пратам .apk од кракнатите.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,655
3,546
Hackers - оваа ми изгледа дека е претежно за таблети за хоризонтално користење, а и иста ми како дифолтов на сензејшнов.

Ми треба нешто за вертикално користење на мобилниов, ај да ги пробам другиве предлози па да одберам што ќе остане.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,174
4,942
OHRID кај ензероно
Hackers - оваа ми изгледа дека е претежно за таблети за хоризонтално користење, а и иста ми како дифолтов на сензејшнов.

Ми треба нешто за вертикално користење на мобилниов, ај да ги пробам другиве предлози па да одберам што ќе остане.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigbuttons&hl=en
Пробај ја нема да зажалиш.Претежно ја користат за телефони со помали екрани но солидна е во секој случај
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,655
3,546
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigbuttons&hl=en
Пробај ја нема да зажалиш.Претежно ја користат за телефони со помали екрани но солидна е во секој случај
Не е мал до толку екранов 4.3-инчен, а и оваа има чудна поставеност тешко ми е за куцање :)

Завршив работа со SwiftKey. Фала за предлозите.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,174
4,942
OHRID кај ензероно
Не е мал до толку екранов 4.3-инчен, а и оваа има чудна поставеност тешко ми е за куцање :)

Завршив работа со SwiftKey. Фала за предлозите.
E Да поставеноста на буквите е малку чудна но мислам се подешаваше али небитно,битно си најде верзија која ти одговара.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Ajде неколку .

Што е dalvik cache ?
Што е cache partition ?
Дали при секој флеш треба да се брише dalvik cache и cache partition ?
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,145
587
Скопје
Да им се стемни на Сони зш не даваат camera libs за Android 4.1+, без тоа 2011 линијата ке замре тотално од страна на развивањето.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,254
1,404
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
SteelSeries Rival 300
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ajде неколку .

Што е dalvik cache ?
Што е cache partition ?
Дали при секој флеш треба да се брише dalvik cache и cache partition ?
Dalvik cache, малце чудно за објаснување, но ќе се обидам. Колку што сум информиран, Dalvik е "мини" виртуелна машина која што е базирана на Java и всушност е нешто како главна "база" на податоци од сите .apk фајлови. При секој флеш е строго препорачано да се направи full wipe за одстранување на сите постари информации кои што Dalvik ги чувал од стариот РОМ.

Cache partition е посебна flash партиција која чува информации од најчесто користени системски апликации, па затоа сакаме да ги избришеме застарените информации доколку правиме флеш на нешто ново.

Ако некој знае да објасни подобро нека објасни, убаво ќе ни дојде на сите.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,174
4,942
OHRID кај ензероно
Dalvik cache, малце чудно за објаснување, но ќе се обидам. Колку што сум информиран, Dalvik е "мини" виртуелна машина која што е базирана на Java и всушност е нешто како главна "база" на податоци од сите .apk фајлови. При секој флеш е строго препорачано да се направи full wipe за одстранување на сите постари информации кои што Dalvik ги чувал од стариот РОМ.

Cache partition е посебна flash партиција која чува информации од најчесто користени системски апликации, па затоа сакаме да ги избришеме застарените информации доколку правиме флеш на нешто ново.

Ако некој знае да објасни подобро нека објасни, убаво ќе ни дојде на сите.
Kako се прави тоа full wipe да знам за другпат?пошто официјалниот 4.3 преку один го ставив а ништо не Wipнав предходно.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,254
1,404
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
SteelSeries Rival 300
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Kako се прави тоа full wipe да знам за другпат?пошто официјалниот 4.3 преку один го ставив а ништо не Wipнав предходно.
Тоа се прави од кога веќе ќе имаш флешнато custom recovery. Не ти треба засега, али ако планираш да експериментираш во иднина и те како ќе ти треба.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Dalvik cache, малце чудно за објаснување, но ќе се обидам. Колку што сум информиран, Dalvik е "мини" виртуелна машина која што е базирана на Java и всушност е нешто како главна "база" на податоци од сите .apk фајлови. При секој флеш е строго препорачано да се направи full wipe за одстранување на сите постари информации кои што Dalvik ги чувал од стариот РОМ.

Cache partition е посебна flash партиција која чува информации од најчесто користени системски апликации, па затоа сакаме да ги избришеме застарените информации доколку правиме флеш на нешто ново.

Ако некој знае да објасни подобро нека објасни, убаво ќе ни дојде на сите.
Ахам . Зошто баш пробав флешнав без бришење на овие(само wipe data/factory reset) и немало проблем па затоа не ми беше јасно зошто ги бришеме.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,254
1,404
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
SteelSeries Rival 300
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ахам . Зошто баш пробав флешнав без бришење на овие(само wipe data/factory reset) и немало проблем па затоа не ми беше јасно зошто ги бришеме.
Кога правиш Wipe data се опфаќа и cache партицијата.

Зависи што флешнуваш, но во 90% од случаевите е препорачливо да се направи целосен wipe.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007

Седнале двајца на youtube и прават фантазии како гугл ќе го затворел андроид.:eek:h:
Правеле свој календар, search ,па сега и пораки . Па го прават тоа за да има универзален бекап за сите верзии и OEM верзиите . Андроид сеуште нема опција за бекап на слики и пораки .
Кај Епл тоа е изведено одлично, но Епл знае точно каде се смс пораки, у кој фолдер слики, нема различни верзии се е исто . Кај андроид гугл неможе да ви напрај бекап на пораките од touchwiz ( a на samsung не му текнува за таква опција) па мора вака да импровизира.Муабетот го згрешија дечките . Прашањето е дали самсунг би можел да го направи touchwiz кaко fire os .А како тргнале само поголем store им фали за touchwiz фабрички да доаѓа без гугл сервиси , all Samsung . Нормално со рут би можеле да се флешнат .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,496
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Не беше достапна претходно? Мислам дека кога си играв со Google Now Voice работеше потсети ме...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно