• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Android OS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Android е open source оперативен систем наменет за мобилни телефони и е она за кое што сите збореа во последниве неколку години иако никој немаше претстава што е .)

Иницијатива е на Open Handset Alliance, група на повеќе од 30 компании меѓу кои и Google, Intel, Nvidia, Samsung. Добрата работа е што проектов е open source, така да секој е добредојден да се вклучи во неговиот развој + Google доделува 10 милиони долари на програмерите кои ќе изработат најинтересни апликации .)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=1FJHYqE0RDg"]YouTube - Android Demo[/ame]
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Запознаен сум со ова, впрочем напишав еден артикал на мојот блог во однос на безбедноста на овој оперативен систем.

Но она што не го знаев е тоа дека google даваат 10 милиони за најдобара програма. Dude, што се случува со светов на компјутерите ?? Седиш дома, клошар никаков, немаш скршен денар, ти доаѓа некоја шлакната идеја и оддеднаш си милионер !!!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Pa mozebi so samiot android ke doaga i nekoi od tie telefonite na klipot,normalno android nemoze da se instalira na sekoj telefon.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,529
Мислења
822,686
Членови
28,052
Најнов член
Ttifun
На врв Дно