Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Android N

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
На изненадување на сите, Гугл денес ја објави првата превју верзија на Андроид Н.
Привју верзиите се достапни за следниве уреди: Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Android One, Nexus Player, Nexus 9, и Pixel C.
Дел од новините кои ги донесува Андроид Н се мултивиндоу, подобрени нотификации, оптимизација, подобар доуз, подршка за ICU4J Јава опен сорс библиотеките, подршка за Јава 8, слика во слика, ТВ снимање и друго.
Финалната верзија на Андроид Н се очекува во лето.

Гугл.


n-preview-hero.png
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Не се криви Google за тоа. Зошто да стагнираат заради други производители?

Целиот систем е замислен од кого?
Време е да се редизајнира тој систем, една година нека стагнираат, па после нека шибаат заеднички напред. Сеуште Lollipop е мисловна именка за повеќето корисници, не пак Marshmallow.

На крај, за кого е пологично да развиваат софтвер, за 2,3% од нивните корисници или за 97,7%, што мислиш?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.280
1.457
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Фората е што андроид нема свој телефон како ајфон па да може да девелопираат за СИТЕ стари телефони.
 

pepo123

Gaining Experience
8 април 2008
167
308
www.google.com
Секоја година истото трубење. Муабетов е укопан во земја...

И да може системот нема да се редизајнира, бидејки нема потреба да се редизајнира...

Едит: Мада кога ќе размислам се трудеше G да воведе некоја модуларност за повеќето работи од новата верзија да се симнуваат директно преку сторот. Па новата верзија да биде само нешто ко кернел апдејт. Така да ете, се трудат...
А цела верзија да можеш да инсталираш каде сакаш кога сакаш веројатно нема да видиме.
 
Последна промена:

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Сите подржани нексуси на Гугл ја користат најновата верзија.
Муабетов "ај да останеме на jelly bean пошо Самсунг и компанија се зафатени со измислување топла вода, шминкање и блотирање наместо да работат на новата верзија".
Гугл новата верзија ја пушта за нексусите, а другите кој кога ќе стигне, зависи до кој степен ја измислуваат топлата вода, не е до гугл тоа.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Сите подржани нексуси на Гугл ја користат најновата верзија.
Муабетов "ај да останеме на jelly bean пошо Самсунг и компанија се зафатени со измислување топла вода, шминкање и блотирање наместо да работат на новата верзија".
Гугл новата верзија ја пушта за нексусите, а другите кој кога ќе стигне, зависи до кој степен ја измислуваат топлата вода, не е до гугл тоа.

Да де, ама целиот муабет беше „Пффф, како може Епл така, затворен систем, еден телефон“, за после 5 години да сфати Google и да направи затворен систем за оптимално Android искуство.

Android N - функции кои генералната јавност ќе ги види во 2018-та, накај 2019-та година. :)
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Да де, ама целиот муабет беше „Пффф, како може Епл така, затворен систем, еден телефон“, за после 5 години да сфати Google и да направи затворен систем за оптимално Android искуство.

Android N - функции кои генералната јавност ќе ги види во 2018-та, накај 2019-та година. :)
Android N - функции кои нексус јавноста ќе ги види... веќе вчера.
Не може да се споредува Андроид и иОС пошо нивното развивање е сосема различно. Гугл прво го развива кодот за нив па потоа го дава на другите, а кога они ќе го направат зависи од како што спомнав, до кој степен ќе ја измислуваат топлата вода.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Да де, ама целиот муабет беше „Пффф, како може Епл така, затворен систем, еден телефон“, за после 5 години да сфати Google и да направи затворен систем за оптимално Android искуство.

Wait, what? Како тоа гугл после 5 години направиле затворен систем?
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Wait, what? Како тоа гугл после 5 години направиле затворен систем?

Целата поента на Android беше слобода без компромиси - наместо затворен систем од еден телефон, имаш 30-50-100 телефони, бирај што сакаш, уживај.

Ама, тоа бирај што сакаш премина во бирај, ама Nexus ти е вистинското за Android искуство. Со тоа, од 100 телефони, имаш 2 (лани беше еден) годишно што треба да ги земеш, иначе bye bye апдејти и оптимизираност.

Од 100 на 2, тоа е затвореност. Apple исто нуди 2. :D
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Никако тоа не е затворено. Има топ телефони што не се Нексус. Самсунг комотно може уште од вчера (а богами и од порано) да почне да работи на следна верзија и апдејт на дивајси, никој не го спречува, самошто они се решаваат да избацат 200+ дивајси годишно и да имаат најголем маркет шер. Не гледам како гугл е крив за тоа. Гугул дури и во загуба е со нексус телефоните, нема никаков ќар од продавање телефони, ќарот е во девелоперите што ке си купат нексус и ке почнат да развиваат благовремено за разлика од самсунг и лг.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Целата поента на Android беше слобода без компромиси - наместо затворен систем од еден телефон, имаш 30-50-100 телефони, бирај што сакаш, уживај.

Ама, тоа бирај што сакаш премина во бирај, ама Nexus ти е вистинското за Android искуство. Со тоа, од 100 телефони, имаш 2 (лани беше еден) годишно што треба да ги земеш, иначе bye bye апдејти и оптимизираност.

Од 100 на 2, тоа е затвореност. Apple исто нуди 2. :D
Токму во тоа е убавината на Андроид, во различноста. За некој вистинско андроид искуство не на Нексус, за друг вистинско андроид искуство е на Самсунг, за трет вистинско андроид искуство е на ЛГ, за четврт вистинско андроид искуство е на Ксиаоми...
Разликата е во тоа што нексусите први ја добиваат новата верзија, што е и нормално. А кога другите ќе ја добијат, како што спомнав, зависи од самите компании. Пример полани ХТЦ се обврзаа дека новата верзија на нивните флегшипи ќе ја имаат во рок од 3 месеци откако ќе ја добијат нексусите.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Пример полани ХТЦ се обврзаа дека новата верзија на нивните флегшипи ќе ја имаат во рок од 3 месеци откако ќе ја добијат нексусите.

И? Што се случи? :D

https://www.gottabemobile.com/2016/03/08/htc-one-m8-android-6-0-update-details-arrive/

Значи според тебе убавината на Android била да си заглавен на една верзија, усрана од производителот. Интересно...
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
И? Што се случи? :D

https://www.gottabemobile.com/2016/03/08/htc-one-m8-android-6-0-update-details-arrive/

Значи според тебе убавината на Android била да си заглавен на една верзија, усрана од производителот. Интересно...
И како е Гугл тука виновен што извадил нова верзија?
А тоа со операторите што ги брендираат и блотираат телефоните е еден pain in the ass плус. Затоа и нексусите се отклучени и не зависат од оператор.
Значи според тебе убавината на Android била да си заглавен на една верзија, усрана од производителот. Интересно...
Нема поента муабетов
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ама како тоа значи дека Гугл го затворил системот? Како гугл е крив што ХТЦ не успеале навреме да пуштат верзија, што телефониве се продаваат преку оператори кои дополнително тупат со нивни апликациии тестирања? Како гугл да влијае на тоа и како значи дека го затворил системот кога се им овозможил навреме. Вендорите и пред да се појави девелопер привју имаат пристап.

Едит: Ете скоро па истото и демонот го пишал пред мене
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.099
1.605
mviktors's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 11 x64
Целата поента на Android беше слобода без компромиси - наместо затворен систем од еден телефон, имаш 30-50-100 телефони, бирај што сакаш, уживај.

Ама, тоа бирај што сакаш премина во бирај, ама Nexus ти е вистинското за Android искуство. Со тоа, од 100 телефони, имаш 2 (лани беше еден) годишно што треба да ги земеш, иначе bye bye апдејти и оптимизираност.

Од 100 на 2, тоа е затвореност. Apple исто нуди 2. :D
Apple исто нуди два годишно, ама по 600 и 700 евра.
Како мислиш дека може Гугл да стопира со апдејти и да ги почека сите производители да стигнат до лолипоп, маршмелоу итн. кога има кинески телефони склапани у шпајз кои користат андроид и пак се сметаат во тој процент кој го наведуваш. Над 80% удел на пазарот за смартофни се со андроид, рачунај колку различен хардвер е тоа. Од активен HTC Wildfire до Nexus 6p/Galaxy S7.
Главната цел на Гугл е јасна, што повеќе уреди приклучени на интернет кои ќе ги користат нивните сервиси. Наједноставен начин е да го пуштат слободен за сите производители, нивно е дали ќе има телефонот андроид лижавче во годината кога ќе искочи верзија тулумба.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.348
Убаво пишав горе што е проблемот, во моментот 2,3% од сите Android уреди се на Marshmallow.

За оваа ситуација се виновни Google, HTC, Samsung и понатака сите оператори. Јас не знам зашто и операторите се вмешани во муабетот, но ок.

Не знам што толку ги браните, системот на апдејти е ретардиран и треба поголема контрола тука, нешто како конзола. Не можеш ти да извадиш телефон и по пола година да заборавиш дека постои, како HTC Desire S на времето. Моќта да го среди ова ја има Google.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Убаво пишав горе што е проблемот, во моментот 2,3% од сите Android уреди се на Marshmallow.

За оваа ситуација се виновни Google, HTC, Samsung и понатака сите оператори. Јас не знам зашто и операторите се вмешани во муабетот, но ок.

Не знам што толку ги браните, системот на апдејти е ретардиран и треба поголема контрола тука, нешто како конзола. Не можеш ти да извадиш телефон и по пола година да заборавиш дека постои, како HTC Desire S на времето. Моќта да го среди ова ја има Google.
Marshmallow и Lollipop ти е 99.9% истото API, така да од аспект на развивање апликации нема проблем.
Ако имаш ХТЦ, а немаш нова верзија тогаш ХТЦ ти е виновен и барај ја вината кај него, ако имаш Самсунг, а немаш нова верзија тогаш Самсунг ти е виновен и барај ја вината кај него, ако имаш Нексус, а немаш нова верзија тогаш Гугл ти е виновен и барај ја вината кај него, просто ко грав.
А операторите се мешаат за профит и дополнително инсталираат свои апликации, сервиси итн, што уште повеќе го одложува апдејтот.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.280
1.457
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Убаво пишав горе што е проблемот, во моментот 2,3% од сите Android уреди се на Marshmallow.

За оваа ситуација се виновни Google, HTC, Samsung и понатака сите оператори. Јас не знам зашто и операторите се вмешани во муабетот, но ок.
wat
Како е крив гугл у приказнава? Гугл си вади андроид и го остава бесплатен и тоа е тоа.

Не знам што толку ги браните, системот на апдејти е ретардиран и треба поголема контрола тука, нешто како конзола. Не можеш ти да извадиш телефон и по пола година да заборавиш дека постои, како HTC Desire S на времето. Моќта да го среди ова ја има Google.
Системот на апдејти не е ретардиран. Ретардирани се производителите на телефони. И не - неможе гугл да ги тера производителите ништо.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Инаку можно е да има официјален Н за Нексус 5. Забележани се логови со Андроид Н на Нексус 5 , како и во сорсот на Гугл, а и првите скриншути од Андроид Н што излегоа пред недела дена беа од Нексус 5. Изгледа ќе биде како што беше со Лолипоп и Нексус 4, немаше дев привју за него, но доби финален Лолипоп.
 

blackelf

On your way to fame
14 декември 2013
613
530
Викате 2.3% имаат 6.0, не е потребно за андроид N. Знаете дека упдејт сервисот со андроидите е катастрофа. Ајде да земеме во предвид за андроид L претставен Јуни 25 2014 а денес во 2016 го имаат само 30-40% од андроид уредите. Андроид N ќе излезе за некои 4-6 месеци, а за да достигне бројка како Андроид L ќе му требаат 2 години. Прво треба андроид М да го замени L, а ние веќе збориме за N.

8Er7cXJ.png
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6.350
5.351
Пак не ви е јасно дека Гугл новата верзија си ја пушта првенствено за нивните нексуси и сите подржани нексуси ја имаат најновата верзија. Кај е тука криминалот? :) :)
А дали на останатите ќе им треба 3 месеци или 3 години за апдејт е нивен проблем.
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
86
112
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
:backtothetopic:

Window in window - поттик за јутуб во позадина :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.052
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно