Android DELETE request

Дискусија во форумот 'Java' започната од bokiscout, 10 Февруари 2018.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,684
  1,942
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  1. Пишувам андроид апликација и на сервер сакам да му пратам DELETE request преку HTTPS.

  2. url-от што го генерирам во апликацијата е валидно.
  2.1 url-to работи (брише корисник од) : Pinterest Developers
  2.2 истото url пратено од андроид апликација (или browser) добива eror 405.

  Знам дека 405 е за http (not secure), ама штом урл-то работи во 2.1 ондак е валидно. Веројатно треба да буде интерпретирано како DELETE request наместо GET request (искуцано во browser). Ама како да го средам ова?

  Еве го кодот:
  Код:
            String path = "me/following/users/" + getUserID(listPosition);
            String fields = "id";
            if (!Utils.isEmpty(path)) {
              PDKClient.getInstance(). deletePath(path, new PDKCallback() {
                @Override
                public void onSuccess(PDKResponse response) {
                  Log.d(getClass().getName(), response.getData().toString());
                }
  
                @Override
                public void onFailure(PDKException exception) {
                  Log.e(getClass().getName(), exception.getDetailMessage());
                }
              });
            }
  урл-то што го гледам во debug console: https://api.pinterest.com/v1/me/following/users/<user_id>/?access_token=<my_token>

  и истото работи во 2.1
   
 2. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  220
  165
  17 Септември 2012
  Машко
  Status code 405 e method not allowed. Во документацијата глеам дека методот deletePath прима три аргументи ти праќаш два, пробај можеби то е проблемот.
  Pinterest Developers
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  176
  80
  12 Април 2017
  Машко
  Ова би требало да го пријави како грешка Андроид Студио, ама во слујач да не го пријавува:
  Имаш празно место овде:
  String path = "me/following/users/" + getUserID(listPosition);
  String fields = "id";
  if (!Utils.isEmpty(path)) {
  PDKClient.getInstance(). deletePath(path, new PDKCallback() {
  @Override
  public void onSuccess(PDKResponse response) {
  Log.d(getClass().getName(), response.getData().toString());
  }

  @Override
  public void onFailure(PDKException exception) {
  Log.e(getClass().getName(), exception.getDetailMessage());
  }
  });
  }
   
 4. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,684
  1,942
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Документацијата им е тиња.

  Викаат дека прима три аргументи, ама во api-то има само една public фунција која прима само два аргументи. И функцијава што ја повикувам со два аргументи, повикува трета функција со три аргументи (третиот го хардкодираат во null)...

  Инаку не е проблем со поразното место, го нема во сорсот.

  У принцип јас имам валиден uri кој стига до соодветниот endpoint. Го тестирав во 2.1, валидно е, брише followers...
   
 5. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,684
  1,942
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Средено,

  Код:
   String path = "me/following/users/" + getUserID(listPosition);
  во
  Код:
   String path = "me/following/users/" + getUserID(listPosition) + "/";
   
Слични теми
 1. xp.
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  826
 2. KILIDI
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,048
 3. RagingDemon
  Одговори:
  123
  Прегледи:
  11,379
 4. fuzzjaw
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,877
 5. mkd
  Одговори:
  70
  Прегледи:
  5,458
Вчитување...

Сподели