1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Android box?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од mkd, 16 Септември 2016.

Тагови:
  1. mkd

mkd
    Gaining Experience

255
    99
    5 Јуни 2007
    Машко
    Здраво

Планирам да купам Android box кој би го приклучил на ТВ, па ме интересираат ваши искуства. Го гледав Mi Box Pro (од hi.com.mk) и ми делува доста добро, но како маана ми делува тоа што нема мрежен приклучок. Приврзаник сум на "кабел си е кабел".

По можност да е со опција за 4K.

Благодарам.

Последна промена: 16 Септември 2016
  2. smole

smole
    Unstoppable

3,190
    3,705
    18 Април 2007
    За која намена? Kodi? YouTube? Игрици?

3. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,271
    552
    3 Април 2008
  4. mkd

mkd
    Gaining Experience

255
    99
    5 Јуни 2007
    Машко
    Претежно за Kodi, видео преку мрежно поврзување со компјутер. Игрици не.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  5. smole

smole
    Unstoppable

3,190
    3,705
    18 Април 2007
    Raspberry Pi 3 разгледај го.

6. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,649
    1,444
    27 Јануари 2011
    Машко
    Има на Али преинсталед со Коди за 30-50 долари. Во главно сите се исти по тоа што имаат во кутијата.
    Јас користам HDMI Android стикче веке 2 години и време е да го сменам.

Raspberry Pi 3 е добра опција ама ке излезе поскапо, адаптер, кабли, картичка, WiFI стикче, куќиште итн. А овде има се скоцкано преинсталирано, пали вози.

7. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010
    Мое ИСКУСТВО,од http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html ,сега го користам и сум задоволен од перформансите.[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Освен цената ,праќањето е без надоместок,овде платив само 314 денари ДДВ.Сега пресметај колку е да купиш од кај нас,а колку те кошта од Кина.

На Krkac и mkd им се допаѓа ова.
  8. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010
    После одредено време,за подобро функционирање на ТВ бокс-от,набавив и мини тастатура ,која одлично работи, а е само 13,34 долари,сега и 12,21,нова цена.На незе има функција тастатура ,маус,тач пад,во секој случај поефтино од кај нас,а и ја носта до дома без дополнителни трошоци.http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_198641.html

На Krkac и mkd им се допаѓа ова.
  9. moongose

moongose
    Unstoppable

2,255
    2,490
    19 Јули 2013
    +1 за билинкот. За коди не ти треба ништо појако. Нема блутут, ако ти е неопходен тогаш поголемиот му брат.

10. mkd

mkd
    Gaining Experience

255
    99
    5 Јуни 2007
    Машко
    Дечки, во нарачав Beelink GT1 TV Box Octa Core Amlogic S912 (http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_416057.html?wid=21). Претпоставувам дека ќе стигне во втората половина од октомври (доколку воопшто стигне).

На Krkac и Arabian им се допаѓа ова.
  11. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Прашање до тие што веќе имаат андроид боксови:

- Дали сте го поврзале боксот преку оптички кабел на рисивер, и дали сте имале проблеми со видео фајлови (.mkv) кои што имаат DTS 5.1 аудио (битрејт 1.5мбит?

Бравиата (W805 модел од 2014та без андроид) што ја имам не ги праќа сите 6 каанаали до појачалото преку оптички кабел, туку само 2 стерео. Dolby Digital 5.1 си е ок. Моментално овој проблем го решавам со користење на PS3, и енкодирање on-the-fly со PS3 Media Server, но почна да ме нервира што компјутерот цело време енкодира, и на фајлови поголеми од 15гб имам проблеми.

12. moongose

moongose
    Unstoppable

2,255
    2,490
    19 Јули 2013
    Јас го користам боксот поврзан со појачало преку дигиталниот влез. Не е оптички туку коаксијален, ама исто е. Не сум имал никакви проблеми ниту со ДД ниту со ДТС. Единствено на форматите кои што појачалото не ми ги препознава (AAC 5.1, DTS HD и слични) не дава звук, што е сосема очекувано. Нормално и во опциите на боксот и во плеерот треба да е подесена passtrough опцијата на звукот, за да се пренесе во оригиналната форма без декодирање.

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  13. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Кој модел ти е боксот? Излезот од боксот е S/PDIF, така? А има ли коди можност да го земе само Core-от од DTS-HD MA за да работи на постари ресивери? Пошо би сакал да можам да пуштам блуреј remux фајлови кои што се обично 30тина гига и имаат DTS-HD MA аудио.

14. moongose

moongose
    Unstoppable

2,255
    2,490
    19 Јули 2013
    Xiaomi Mi box. Да, S/PDIF е излезот.
    Во кодито има подесување за каков сетап на звучници е врзан и какви можности има појачалото за декодирање. Ама дали тоа значи дека дтх-хд ќе го ремуксира во дтс навистина не знам. Прати некој линк до кратко видео со ваков звук, да не симнувам миљон гига, можам да пробам па да ти пишам.

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. moongose

moongose
    Unstoppable

2,255
    2,490
    19 Јули 2013
    @masterwu
    Фајловите што ми ги прати во DTS-HD 7.1 се пуштија во DTS 5.1 без никакви додатни подесувања. Страничниот и задниот канал ги праќа на страничниот звучник, на левиот и десниот соодветно. Останатите си се таму каде што треба.
    Баш сум пријатно изненаден што се помина толку глатко, очекував да се зафркавам со сетинзите и на крај ништо да не излезе :)

16. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

560
    391
    11 Февруари 2016
    Машко
    Одлично! Значи го праќа само DTS-Core делот на рисивер. Сега уште да се одлучам дали да земам Mi Box или нешто погоре што имаат пишано од GearBest.

17. moongose

moongose
    Unstoppable

2,255
    2,490
    19 Јули 2013
    Јас би одел на нешто од тоа погоре.

18. Mister

Mister
    Intern

110
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    Дечки, ај препорака за бокс од нетов до 50$.
    По можност дс има инсталирано коди и такви ствари. Генерално за филмови/тјуб би го користел.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

19. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,702
    2,582
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    На Mister и farkizz им се допаѓа ова.
  20. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

371
    471
    13 Јуни 2012
    Машко
    Јас сега го кликнав ова http://www.geekbuying.com/item/R-BO...arshmallow-4K-60FPS-3G-16G-TV-BOX-370722.html па да видиме.

Цел живот барам солидно решение за во спална, сум користел се и сешто и сите некако ми мањкаат, моментално сум со Mi Box ама почна да испушта душа полека полека, 1гб рам е премалку, плус сакам повисока верзија андроид пошто на пример Netflix апликацијата многу подобро функционира и изгледа за лолипоп отколку за киткет.

На Krkac и Mister им се допаѓа ова.
  21. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,702
    2,582
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Поевтина и посигурна опција од Фастек преку ХК Пост. ХК Пост има најбрза достава, еден пакет ми стигна за 6 дена а у просек стигаат пакетите за 10-12 дена.
    https://www.fasttech.com/products/1110/10025813/5612401

ЕДИТ: Приметив на твојата тезга има Dual Band WIFI 2Г+5Г а на мојава е само 2Г.. не знам кој е расипаниот телефон.. :)

На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
  22. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

371
    471
    13 Јуни 2012
    Машко
    Знаев дека требаше да прашам прво тука :) готово сега, бидна.

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  23. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

371
    471
    13 Јуни 2012
    Машко
    Во dual band е иднината, значи мојот purchase е 100 пати боље од твојот предлог и не да не се заебав него и ќарив многу. :D

Се шалам, на лан ќе го користам :)

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Mister

Mister
    Intern

110
    35
    27 Јануари 2012
    Машко
    Добро а имате некој туторијал за инсталирање Kodi сервери?
    Главно прашувам за спортските канали, ми требаат пакети кои добро работат

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

25. smole

smole
    Unstoppable

3,190
    3,705
    18 Април 2007
    Има посебна тема за Коди, најди ја и прашај таму.

На Mister му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...