Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Android Auto

wikkumane

Intern
2 јуни 2018
19
23
има некој искуство со купување Android Auto box или како да се вика, за користење на Android Auto/Carplay за возила кои ги немаат како опција?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.482
5.727
Еден пријател го зема овој 158.24€ 12% OFF|OEM Audio Autoradio für Kia Ceed Autoradio 2 Din Android 13 Stereo GPS WLAN BT Carplay 7 ''Multi mídia Auto motivo|Auto-Multimedia-Player| - AliExpress

Не се осмели сам да го инсталира туку во Дог Секјурити. Презадоволен е. Само мислам дури и не ја користи CarPlay/Android Auto конекцијата туку како на таблет си работи...
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
Android Auto од T-Phone си функционира беспрекорно без инсталирање на никакви дополнителни апликации. Претпоставувам дека и со други телефони би требало да биде plug and play.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
197
135
Јас со Xperia XZ Premium се поврзувам, ама има некој баг. Откако ќе поврзам, ништо не се дешава.
Ќе направам рандом слика со камера, ќе идам back(гасам камерата), одма се поврзува на екран.

Opel Astra K 2016, IntelliLink 4.0 е мислам.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Сакам конечно да сменам од iPhone на Android уред годинава па многу ме интересира дали некој има функционален Android Auto во автомобилот земаќи во предвид дека Android Auto не е официјално подржан кај нас. Јас пред 2-3 години имав прилика да го користам на мојот автомобил со .apk и си беше во ред.

Мене 2 години ми работи без никакви проблеми, без апкови и глупости, буквално плаг и плеј во 2022 Рав4 фабрички центар, самсунг S21 FE.
Со кабелче за полнење Лоџитек глушец. Работи спотифај, мапи, јавување, гугл асистент, игрици кога си паркиран, се. Го користам редовно, немаш никаков проблем.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.252
1.469
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Мене 2 години ми работи без никакви проблеми, без апкови и глупости, буквално плаг и плеј во 2022 Рав4 фабрички центар, самсунг S21 FE.
Со кабелче за полнење Лоџитек глушец. Работи спотифај, мапи, јавување, гугл асистент, игрици кога си паркиран, се. Го користам редовно, немаш никаков проблем.

Го пробав со Андроид телефон. Возилото е 2019 год со фабричка CarPlay & Android Auto подршка, топ си работи. Од Андроид 10 Android Auto иде со самиот Android и нема потреба од .apk. Мистеријата е разрешена :D
 

Foldalot

Gaining Experience
19 март 2014
93
71
Јас читајќи секакви коментари онлајн за android auto, се изненадив на нова кола дека скроз wireless се поврзав без никаква мака. Дури и кабелче си понесов мислејќи дека бар првото поврзување ќе мора така, ама си помина само со wifi & bluetooth.
 
6 ноември 2012
2.007
2.149
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

Operator308

Intern
5 септември 2023
3
0
Скопје
Zdravo,
Imam Audi A4 2020 godina i nemozam da se konektiram na Android Auto. Koga go priklucuvam telefonot (Galaxy S23 Ultra) samo go polni i ne javuva popup za ured povrzan sto poddrzuva android auto itn itn. Samata aplikacija e integrirana so telefonot i ne treba da se simnuva nisto.
Dali nekoj drug se soocil so ovoj problem i koe e resenieto?
Dali mi treba Audi Connect da se kupi pretplata za da se koristi Android Auto?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.482
5.727
Смени го кабелот. Пробај со друг телефон. Прогуглај за проблеми во врска меѓу Ауди А4 и С23У… Пробај со ајфон...
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.556
1.673
Zdravo,
Imam Audi A4 2020 godina i nemozam da se konektiram na Android Auto. Koga go priklucuvam telefonot (Galaxy S23 Ultra) samo go polni i ne javuva popup za ured povrzan sto poddrzuva android auto itn itn. Samata aplikacija e integrirana so telefonot i ne treba da se simnuva nisto.
Dali nekoj drug se soocil so ovoj problem i koe e resenieto?
Dali mi treba Audi Connect da se kupi pretplata za da se koristi Android Auto?
Со блутут не ти се поврзува?

Испратено од телефоно
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.902
2.114
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.004
1.339
Скопје
Дали некој знае wireless android auto dongle за VW Arteon 2018? На Али премногу модели има и сегде има некои warnings дека не се compatible со фабричкиот дисплеј... Значи имам Android Auto со USB, супер си работи. Сакам само да го избегнам моментот на ставање кабелче секое влагање.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.902
2.114
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дали некој знае wireless android auto dongle за VW Arteon 2018? На Али премногу модели има и сегде има некои warnings дека не се compatible со фабричкиот дисплеј... Значи имам Android Auto со USB, супер си работи. Сакам само да го избегнам моментот на ставање кабелче секое влагање.
Ова го гледав уште од кога искочи, ама не се одлучив. Толку време помина што сега почнав да разгледувам нови коли со wireless технологија.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.252
1.469
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Јас имам добро искуство со Carlinkit моделите од AliExpress. Пребарај VW Carlinkit 2018 пример. Или специфичниот модел на VW.

Имам за Apple CarPlay од Carlinkit никаков проблем до сега не сум имал. @Psycore ^^
 
Последна промена:

|USAF|

Gaining Experience
19 мај 2014
110
78
wireless android auto dongle за VW Arteon 2018
Порачав адаптер пред 1 месец за VW Passat B8 2015 со сличен, може и исти систем како твојот. Кога ке дојде ке го истестирам за компатибилност, лаг, брзина на конектирање и ако се си работи ок ке ти пратам линк ако ти треба тогаш. ПС џукелите од Унгарија ја држат пратката преку 15 дена така лото е кога ке стигне.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.742
1.502
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte RTX 3080 Ti Vision - 12GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini / Logitech G305
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL G2724D
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Препорака за стандард 2-DIN радио со Android Auto/Carplay support (може и со кабелче и без), за WV 6R 2009та?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.774
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно