Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Andrijeski / Линкање

Статус
Затворена за нови мислења.

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Линкање

Мило ми е, со среќа нека им е и нив и тебе :)


Инаку линкање до други форуми не е етички. Ако некој има нешто да сподели може тоа да го направи во вид на пост овде и да дискутира околу тоа. Заради тоа е и креиран форумот, во спротивно сите теми би излгедале како прашање и линк во вид на post reply :ua:

Можеше наместо само да оставиш линк да го продискутираш тоа што си го прочитал таму, а линк да му дадеш преку приватна порака. Тоа е доволно етички :)

Како можам на сите да пратам приватна порака? на што ке личи тоа? Ке искочи дека јас ги рекламирам (во случајов) Кајгана.Мене така да ми праќа некој рандом линкови ќе го сметам за спамер и ќе го изигнорирам максимално.Што не е етички во линкањето ?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Dude, ние не измислуваме правила. Форумот е наменет за дискусии на одредени теми, ти ако ги линкаш до друг форум каде што е дискутирана истата тема, практично си ја уништил темата на овој форум. Такво нешто никој не би ти дозволил, верувај ми.
Разгледај неколку странски познати форуми, пробај да го направиш истото и таму. Анализирај што се случува.

Нема врска со губење на членови. Неможеш сите форуми да ги ставаш на мерило, па ајде само на тие што ни се свиѓаат, таму ќе пишуваме и ќе бидеме членови, на другите не. Да било така тоа, ќе имаше само неколку форуми во целиот свет :)
За кајгана е нормално да има теми што овде ги нема, и голем број на членови. Форумот е стар. Никој нема ништо против никого.
Како што кажав погоре, се уништува суштината на постоењето на темата која е стартувана а со тоа и форумот. Искуствата можеш да ги споделиш овде, а линкања до други форуми на истата тема ја префрла дискусијата и вниманието таму. И не само на членот на кој што сакаше да му помогнеш, туку и на сите кои ќе ја прочитаат темата и дискусијата на форумов.

Ако некој те смета за спамер ако испратиш линк преку приватна порака, што станува за јавното постирање во постоечка тема? :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Jas ne bi se slozil so andrijeski, ali pravila se pravila.

Твое право е да не се сложуваш, респек :)

Те молам, посочи ми еден добар странски форум кој дозволува линкање до дискусија со иста содржина на друг форум. По можност конкретен пример/линк.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Сепак, не можеш нешто да линкаш а нешто не.
Во случајов текстот (на кајгана) не е мој (не сум ни член на кајгана) но стај се на местот на тој што го пишувал текстот.Не е ок да се направи копи пејст а уште поглупо ми звучи да го прераскажувам текстот.Нема поента.

А ако политиката на форумов е да се огради од сите форуми и сл. со цел да задржи членови и слично тогаш нема за што понатаму да се дискутира.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Мислам дека добро објаснив што е поентата, незнам зошто упорно ги извртувате зборовите и барате погрешни заклучоци
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
А ако политиката на форумов е да се огради од сите форуми и сл. со цел да задржи членови и слично тогаш нема за што понатаму да се дискутира.

Прочитај што напишав погоре и би требало да ти биде појасно.

(И само да нагласам дека е тоа мое лично мислење, немора да значи дека е исто со политиката на форумов)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Сепак, не можеш нешто да линкаш а нешто не.
Во случајов текстот (на кајгана) не е мој (не сум ни член на кајгана) но стај се на местот на тој што го пишувал текстот.Не е ок да се направи копи пејст а уште поглупо ми звучи да го прераскажувам текстот.Нема поента.

Има поента од тоа што си го прочитал да извлечеш заклучок и да го напишеш твоето мислење во врска со тоа.

Што треба сега, ако некој постави какво било прашање во врска со Windows, во делот за оперативни системи, секогаш да му давам линкче до help & support од Microsoft?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Има поента од тоа што си го прочитал да извлечеш заклучок и да го напишеш твоето мислење во врска со тоа.

Што треба сега, ако некој постави какво било прашање во врска со Windows, во делот за оперативни системи, секогаш да му давам линкче до help & support од Microsoft?
Ако не знаеш ти да помогнеш/објасниш ДА, барем според мене.Треба да го упатиш некаде каде што ќе научи нешто повеќе.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Jas ne bi se slozil so andrijeski, ali pravila se pravila.


Јас не би се сложил со тебе, не дека правила се правила... но што би бил форумов ако на секоја отворена тема во која има поставено прашање од некој член за кое му треба помош, ние да одговараме само со линк до некој друг форум (без разлика странски или Македонски) на кој е објаснет неговиот одговор. Нормално проблемот веднаш ќе биде решен и темата затворена за дискусии, но што станува со овој форум... темата ќе биде уништена и форумот губи од квалитет - баш како што беше кажано погоре.
Зарем не би било подобро ако некој пронајде одговор за некој проблем на некој друг форум, истиот да го прочита и да го разбере па тогаш да продискутира на овој форум во врска со некој поставен проблем. Јас мислам во право се администраториве што се бунат за линкањето до други форуми, не дека станува збор за губење на членови, туку дека губи квалитет овој форум.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако сакаш некое тврдење да го поткрепиш со аргумент, или со некого се "натегаш" за некоја работа, информација и сл., тогаш сметам дека поставување на линкови е ОК, но не кон други форуми, туку кон конкретни сајтови (на производител на пример, on-line енциклопедија и сл.), кој во конкретниот случај е извор на информација и т.н.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Јас не би се сложил со тебе, не дека правила се правила... но што би бил форумов ако на секоја отворена тема во која има поставено прашање од некој член за кое му треба помош, ние да одговараме само со линк до некој друг форум (без разлика странски или Македонски) на кој е објаснет неговиот одговор. Нормално проблемот веднаш ќе биде решен и темата затворена за дискусии, но што станува со овој форум... темата ќе биде уништена и форумот губи од квалитет - баш како што беше кажано погоре.
Зарем не би било подобро ако некој пронајде одговор за некој проблем на некој друг форум, истиот да го прочита и да го разбере па тогаш да продискутира на овој форум во врска со некој поставен проблем. Јас мислам во право се администраториве што се бунат за линкањето до други форуми, не дека станува збор за губење на членови, туку дека губи квалитет овој форум.

ОК. И за адријески важи ова. Моја грешка, јас сватив линканје кон други веб страни , каде проблемот е обишан, или до поризводителот, или пак на некоја приватна страна каде е опишан или решен проблемот.
Очигледно ти строго си мислел кон линкање на други форуми.
Тоа више држи вода.
Моја грешка. :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
ОК. И за адријески важи ова. Моја грешка, јас сватив линканје кон други веб страни , каде проблемот е обишан, или до поризводителот, или пак на некоја приватна страна каде е опишан или решен проблемот.
Очигледно ти строго си мислел кон линкање на други форуми.
Тоа више држи вода.
Моја грешка. :)

Не мислев на линкање строго кон форуми.Мислев на линкање воопшто.Или линкај се или ништо.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не мислев на линкање строго кон форуми.Мислев на линкање воопшто.Или линкај се или ништо.

Или џа или бу? Или е црно или бело? Или линкај се или ништо?

Значи според тебе треба да се линка било што или воопшто да не се линка?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
де бе neW1....до туј ли гу догурамо работу...
Очигледно.Не можеш да зимаш све од кај ке стигнеш без да го линкаш тој што го напишал тоа.Нема поента.Како би ти било тебе да ги пастираат текстовите твои пишувани без да остаат линк до тебе?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Mislam deka Andrijeski objasni se kako shto treba, i deka nema potreba od vodenje inaet. Ednostavno, linkanje kon drugi forumi nema da se tolerira. Zapochnete diskusija na ovoj forum, ima preku 600 chlenovi, kje dobiete odgovor, nema potreba da preprakjame chlenovi koi prashuvaat na drugi forumi. Siguren sum deka za skoro sekoja zapochnata tema na ovoj forum mozham da najdam link na drug forum, i shto bi napravile togash?!

Predlagam temava da ne premine vo prepukuvanje i da se zavrshi tuka. Nema da ja zakluchuvame, kje ostavime mesto za validni argumenti, dokolku nekoj gi ima.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Очигледно.Не можеш да зимаш све од кај ке стигнеш без да го линкаш тој што го напишал тоа.Нема поента.Како би ти било тебе да ги пастираат текстовите твои пишувани без да остаат линк до тебе?


moze si zgresil za linkanjeto na forumi, ali za ova definitivno imas pravo i te podrzuvam.


off topic

gledam nekoi postovi sto se pisuvaat od strana na clenovite isceznuvaat, pa me interesira samo dali adminite gi brisat ili ima nekoj problem so stranava.
Sea moze ke kazete ... "gi briseme zasto ste off topic" ... ama Ata imase pisano edna nova tema, znaci nova otvorena tema, pa ja snema temata....
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
off topic

gledam nekoi postovi sto se pisuvaat od strana na clenovite isceznuvaat, pa me interesira samo dali adminite gi brisat ili ima nekoj problem so stranava.
Sea moze ke kazete ... "gi briseme zasto ste off topic" ... ama Ata imase pisano edna nova tema, znaci nova otvorena tema, pa ja snema temata....

И јас приметив.. Немам поим за што се работи :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Очигледно.Не можеш да зимаш све од кај ке стигнеш без да го линкаш тој што го напишал тоа.Нема поента.Како би ти било тебе да ги пастираат текстовите твои пишувани без да остаат линк до тебе?

Ако на некој форум си прочитал дека небото е сино и таму е објаснето зошто е баш сино, ти ќе чувствуваш грижа на совест да објасниш зошто е сино доколку има таква тема овде? Ќе мора да линкаш?

Разбери дека некои работи неможат да бидат дефинирани до крајност, мораш сам да ги сфатиш..

Во еден од постовите одговори со "Да" на моето прашање дали мислиш на тоа дали да се линка се' или воопшто да не се линка.
Врз база на тоа, имам многу едноставно решение за тебе. Доколку неможеш да одлучиш дали нешто смее да се линка или не - не линкај. Проблемот не постои.
Другите членови што ме сфатија што сакам да кажам и што ги прифаќаат тие правила, ќе си продолжат да линкаат а тебе ако ти сметаат едноставно не ги посетувај линковите.

Извини ама неможеме целиот форум да го менуваме заради некое лично мислење на член.

И јас сакам скинов на форумов да е зелен, ама јебига сив е ;)

Поздрав
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Ако на некој форум си прочитал дека небото е сино и таму е објаснето зошто е баш сино, ти ќе чувствуваш грижа на совест да објасниш зошто е сино доколку има таква тема овде? Ќе мора да линкаш?

Разбери дека некои работи неможат да бидат дефинирани до крајност, мораш сам да ги сфатиш..

Во еден од постовите одговори со "Да" на моето прашање дали мислиш на тоа дали да се линка се' или воопшто да не се линка.
Врз база на тоа, имам многу едноставно решение за тебе. Доколку неможеш да одлучиш дали нешто смее да се линка или не - не линкај. Проблемот не постои.
Другите членови што ме сфатија што сакам да кажам и што ги прифаќаат тие правила, ќе си продолжат да линкаат а тебе ако ти сметаат едноставно не ги посетувај линковите.

Извини ама неможеме целиот форум да го менуваме заради некое лично мислење на член.

И јас сакам скинов на форумов да е зелен, ама јебига сив е ;)

Поздрав
И јас ги почитувам правилата.Оваа тема не знам како отиде во боречки клуб :ha: јас поштено си ја отворив во сугестии и забелешки.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.447
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно